Terier tybetański – zdjęcia

Opis historii rasy


Terier tybetański pochodzi z Tybetu, o czym świadczy zresztą sama nazwa psa. Niewiele jednak można powiedzieć na temat ich przeszłości, ponieważ nie jest do końca znana historykom. Wiadomo jednak, że terier ten może być potomkiem tybetańskiego psa lwa, zamieszkując 2000 lat temu tzw. Zaginioną Dolinę. Kiedy Dolina ta została wyłączona ze świata poprzez trzęsienie ziemi, mnisi dostawali owe psy jako przynoszące szczęście maskotki.

Szczeniak stał się popularny w Europie dopiero w latach 20-stych XX wieku, kiedy to pracująca w Indiach pani doktor zobaczyła teriera. Dzięki pomocy tybetańskiemu handlowcowi, którego lekarka tam operowała, otrzymała ona szczeniaka teriera. Później, suczka się oszczeniła i właśnie tak zaczęła się historia piesków w Europie.

Jak wygląda rasa tibetan?

Generalnie pies tybetański wcale nie jest duży, jak owczarek kaukaski. Zazwyczaj są to małe albo średnie pieski – choć na pewno większe, niż np. pinczer miniaturowy. Sierść terierów tybetańskich jest długa i prosta albo falista, występując w kilku umaszczeniach. Z maści, które się dopuszcza, można wyróżnić kolor:

 • czarny,
 • łaciaty,
 • biały,
 • złocisty,
 • kremowy,
 • szary,
 • dymny,
 • trójbarwny.

Sierść psów jest złożona z dwóch warstw, a także delikatnego włosia okrywkowego i wełnistego podszerstka. Oczy psów są ciemnobrązowe, duże i okrągłe. Uszy piesków z rodowodem według tego, co opisuje hodowla, są w kształcie litery „V” i zwisają, będąc owłosione. Sylwetka psów jest zamknięta w kwadracie. Dorosłe teriery tybetańskie mierzą między 36-41 cm (psy, suczki są mniejsze). Waga psów oscyluje zaś między 8, a 14 kg – przy czym waga suczek jest niższa. Według klasyfikacji FCI, terier tybetański zaliczany jest do grupy 9, jako pies ozdobny i do towarzystwa. Czarny piesek może przeżyć do 12, a czasem i do 14 lat! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach do towarzystwa.

Charakter terierów tybetańskich

Charakterystyka psów owej rasy to temat bardzo obszerny. Aby wychować psa na grzecznego i ułożonego, należy konsekwentnie podejść do tej kwestii. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia ze szkoleniem piesków, możesz mieć nie lada problem z socjalizacją teriera tybetańskiego – zwłaszcza, że to pies o bardzo dominującym charakterze. Nie można jednak zapominać o tym, że pieski źle znoszą wysoki ton i agresywne szkolenia – wówczas mogą zacząć odmawiać posłuszeństwa. Lepiej więc szukać jak najbardziej pozytywnych metod szkolenia. Pieski są niezwykle inteligentną rasą i potrafią znakomicie wykorzystać swoje zdolności – pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeszkolone. Warto pamiętać również o tym, że teriery tybetańskie błyskawicznie przywiązują się do opiekunów, a także lubią być w centrum zainteresowania. Jeżeli właścicielom brakuje więc cierpliwości do ich wychowania, nie powinni decydować się na tę rasę.

Podobnie, jak owczarek kaukaski bądź pinczer miniaturowy, psy są bardzo czułe i darzą swoich właścicieli uwielbieniem oraz zaufaniem. Uwielbiają zabawę, więc dzieci z całą pewnością odnajdą w nim kompana do codziennych szaleństw. To psy aktywne i ruchliwe, które potrzebują aktywności zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Żeby jednak dobrze wykonały jakiekolwiek zlecenie, muszą zauważyć w tym sens – zdecydowanie, piesek potrzebuje więc opiekuna konsekwentnego silnego charakterem.

Pies rasy terier tybetański podczas spaceru na podwórku, a także opis i charakter rasy
Jaki charakter ma pies rasy terier tybetański, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Opinie właścicieli terierów tybetańskich wskazują również na to, że psy nie lubią przebywać same ze sobą. Kiedy czworonóg nie będzie przez dłuższy czas widzieć właściciela, szybko stanie się nieszczęśliwy i może zacząć niszczyć niektóre przedmioty w domu. Warto wiedzieć również o tym, że terier tybetański doskonale pełni funkcję psa stróżującego, rzadko oddalając się od domu – za bardzo jest związany on ze swoim terenem oraz rodziną. A więc nawet, gdy złapie jakiś trop, wróci do najbliższych.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Terier tybetański na sprzedaż – co jeszcze warto wiedzieć?

Cenne informacje na temat terierów tybetańskich

Terier tybetański będzie znakomitym wyborem, jeżeli chcesz zakupić pierwszego psa. Jeśli jednak chcesz wychować szczeniaka bez większych kłopotów dobrze będzie, by zacząć socjalizować i uczyć psiaka od małego. Nie może być też tak, że jako jedyną aktywność zapewnisz psu sofę lub kanapę – bez tego, pies będzie naprawdę nieszczęśliwy. Teriery tybetańskie nie lubią przebywać zamknięte w czterech ścianach, preferując z natury surowy klimat i otwartą przestrzeń – taka już jest ich charakterystyka. Zamiast kupować go do mieszkania w bloku, lepiej będzie zapewnić im szczęśliwe życie w domu na wsi albo w domku z ogrodem. Nie jest tak, że pies nie przyzwyczai się do życia w bloku – jednak nie będzie to dla niego najbardziej wesołe życie.

Ogromnym udogodnieniem dla właścicieli terierów tybetańskich jest fakt, że psiaki łatwo jest przewozić – zatem nie będziesz mieć większych problemów z podróżowaniem razem ze swoim pupilem. Jeżeli zaś chodzi o życie teriera tybetańskiego z kotem czy innym psem – terier może mieszkać z kotem, jednak wyłącznie, gdy zaprzyjaźnią się od małego. Co do współżycia z innymi psami, nie powinno być większego problemu pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej zaczniesz socjalizować zwierzaki.

Pielęgnacja, żywienie i cena teriera tybetańskiego z rodowodem

Hodowla uważa, że pielęgnacja piesków owej rasy wcale nie jest skomplikowaną sprawą. Warto jednak już od najmłodszych lat zacząć przyzwyczajać teriera do zabiegów pielęgnacyjnych. Nie można zapominać, że psy mają obfitą i gęstą szatę – a więc, należy ją regularnie porządkować i przeczesywać. Żeby włosy nie sprawiały opiekunowi większych kłopotów, warto będzie zainwestować w dobrą odżywkę dla psów i myć sierść delikatnym szamponem. Co ciekawe, terier tybetański linieje wyłącznie raz w doku – właśnie wtedy należy je czesać częściej. To, czego należy zaś unikać, to przeczesywanie włosów na sucho. Koniecznie kontroluj również stan uszu, od czasu do czasu je czyszcząc. Niestety, ale pies podatny jest na różne choroby – zresztą, jak większość zwierząt. W przypadku teriera tybetańskiego, do najczęstszych problemów należą:

 • choroby oczu (zanik siatkówki albo zaćma),
 • choroby stawów (dysplazja),
 • alergie pokarmowe (zwłaszcza po pszenicy bądź nabiale).

Z racji swojego pochodzenia i natury, teriery tybetańskie preferują tradycyjne dania – czyli połączenie warzyw, mięsa i niektórych zbóż. To, jaką porcję posiłku należy podać psu, zależeć będzie od poziomu jego aktywności fizycznej. Jeżeli zaś nie masz czasu na przygotowywanie terierowi posiłku samodzielnie, warto będzie podawać mu wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowaną karmę dopasowaną do wielkości i wieku psa. Terier tybetański na sprzedaż to zazwyczaj ok. 3000 złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny