Terier irlandzki - hodowla na świecie i w Polsce


Pochodzenie teriera irlandzkiego nie jest do końca znane. Wiadomo, że w Irlandii teriery były od wieków. Psy te były hodowane zarówno przez biedaków jak i przez dżentelmenów. Służyły jako psy do towarzystwa czy też do stróżowania. Nie były to myśliwskie psy gończe, lecz raczej do łapania myszy i szczurów. Teriery irlandzkie były wtedy różnej maści i wielkości.

W myślistwie teriery najczęściej pełnią rolę norowców i psów biorących udział w nagonce. Nie są to zazwyczaj psy gończe, jak na przykład gończy fiński. Terier irlandzki wykorzystywany był raczej do tępienia gryzoni na farmach. Na polowaniu nie były to psy gończe, lecz raczej tropiące i aportery oraz psy uniwersalne do różnych zadań. Obecnie pełnią rolę psów rodzinnych i do towarzystwa. Psy te służą również jako ratownicy lub terapeuci. Niestety rasa ta zachowała instynkt łowiecki, dlatego też należy uważać na spacerach, aby pies nie złapał tropu i nie pognał za zdobyczą.

W XIX wieku zapanowała moda na wystawy psów i wtedy też rozpoczęła się profesjonalna hodowla tej rasy. Postanowiono wówczas ujednolicić rasy irlandzkie pod względem wagi i umaszczenia. Pozostawiono tylko umaszczenie rude, zaś inne kolory zostały wyeliminowane. Pod koniec XIX wieku psy te były bardzo popularne na Wyspach Brytyjskich, w Irlandii i w Ameryce Północnej. Niestety popularność tych psów zaczęła spadać. Obecnie najwięcej tych terierów irlandzkich jest w Czechach, Słowacji, Niemczech i Skandynawii.

W Polsce psy te można było często zobaczyć na ulicach w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Obecnie jest to rasa rzadko spotykana, podobnie jak gończy fiński czy turecki pies pasterski. Hodowli jest niewiele, zaś szczeniaki przychodzą na świat dość rzadko. Osoby zainteresowane tą rasą, mogą sprowadzić szczeniaki z Czech lub zamówić szczeniaki w Polsce i czekać na miot. Średnia cena za rasowego szczeniaka z rodowodem FCI wynosi około 3000 zł. Cena najlepszych szczeniąt z miotu może być wyższa.

Jak wygląda terier irlandzki - opis rasy i zdjęcia

Opis rasy i zdjęcia

Zdjęcia przedstawiają pięknego psa średniej wielkości, o dumnej urodzie i dystyngowanej sylwetce. W klasyfikacji FCI terier irlandzki znajduje się w grupie 3 terierów i w sekcji 1 terierów dużych i średnich. Są to psy średniej wielkości. Według wzorca, ich waga nie powinna przekraczać 13 kg, jednak w rzeczywistości psy te ważą więcej. Teriery, zarówno suki jak i psy, są też najczęściej większe niż podaje to wzorzec rasy. Jak na teriery, są to psy dość duże, jednak nie tak duże jak na przykład kangal turecki.

Terier irlandzki jest mocno zbudowany i szczupły. Jego sierść jest dwuwarstwowa, szorstka, prosta i przylegająca. Umaszczenie przybiera różne odcienie czerwieni od pszeniczno-czerwonej do mocno czerwonej. Umaszczenie musi być jednolite. Dopuszcza się niewielką białą plamkę na piersi. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o angielskich rasach psów.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Irlandia,
  • wysokość: 43 - 47 cm
  • waga: 11 - 13 kg,
  • długość życia: 12 - 15 lat,
  • sierść: szorstka, gęsta i prosta,
  • umaszczenie: rude w różnych odcieniach.

Pielęgnacja i zdrowie teriera irlandzkiego

Terier irlandzki linieje umiarkowanie. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go od czasu do czasu wyszczotkować. Nie wolno tych psów strzyc. Od czasu do czasu warto je trymować, gdyż regularne trymowanie eliminuje linienie psa.

Terier irlandzki uchodzi za rasę najbardziej zdrową i najmniej obciążoną chorobami genetycznymi. Jak na sporego psa, jest on psem długowiecznym. Może dożyć około 15 lat. Nie jest wybredny w jedzeniu i nie ma skłonności do tycia.

Pies rasy terier irlandzki z profilu na trawniku, a także jego usposobienie, wychowanie i cena
Jaki charaker ma pies rasy terier irlandzki, czyli opis, usposobienie i hodowla
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Jakie usposobienie i charakter ma terier irlandzki

Opinie o rasie

Terier irlandzki ma zupełnie inny charakter niż na przykład kangal turecki. Niektóre rasy zaskakują swoim charakterem. Na przykład ogromny kangal turecki, czyli turecki pies pasterski świetnie nadaje się na psa rodzinnego mimo ogromnej postury i groźnego wyglądu. Natomiast piękny, elegancki i wytwornie wyglądający terier irlandzki to wulkan energii. Najczęstsze opinie o tej rasie mówią, że jest to świetny pies rodzinny, lecz dla osób aktywnych, lubiących ruch i sport. Terier irlandzki może towarzyszyć opiekunowi w czasie jazdy na rowerze, biegania czy jazdy na koniu. W odróżnieniu od typowych terierów, irlandczyk jest łagodniejszy i łatwiejszy do szkolenia.

Terier irlandzki ma miłe i czułe usposobienie. Świetnie dogaduje się z dziećmi i uczestniczy w ich zabawach. Jest to pies łagodniejszy i spokojniejszy niż przeciętne teriery. Jeśli ma dość ruchu na spacerze, w domu będzie spokojny i grzeczny.

W porównaniu do innych terierów, irlandczyk znacznie łatwiej poddaje się szkoleniu. Jest to inteligentny i pojętny pies, którego można wiele nauczyć. Doskonałym sportem dla tego psa będzie agility.

Dla kogo ta rasa

Jak każdy terier, także terier irlandzki ma dość niezależny charakter i nigdy nie jest bezwzględnie posłuszny. Jednak jest bardziej oddany swemu panu niż typowe teriery. Nadaje się on na pierwszego psa dla początkującego opiekuna, jednak należy pamiętać, że pies ten potrzebuje bardzo dużo ruchu. Jego opiekun powinien być sportowcem lub lubić długie wędrówki. Warto jednak, aby opiekun teriera irlandzkiego miał więcej doświadczenia ze szkoleniem psów, gdyż terier irlandzki prawidłowo ułożony stwarza mniej kłopotów.

Terier irlandzki uwielbia ruch i sporty. Znudzony i niewybiegany może skopać ogródek lub zdemolować mieszkanie. Nie lubi też samotności i zostawania samemu w domu. Może mieszkać w mieście, jeśli ma możliwość wybiegania się na spacerach. Z uwagi na duży instynkt łowiecki, nie należy spuszczać go ze smyczy w miejscach niebezpiecznych. Lepszym domem dla niego będzie jednak dom z ogrodem. Może mieszkać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Terier irlandzki to wspaniały pies rodzinny. Uwielbia dzieci i wspólne zabawy. Dobrze dogaduje się także z innymi zwierzętami. Mimo instynktu myśliwskiego będzie dobrze dogadywał się z kotami, jednak na zewnątrz może gonić obce koty. Wobec innych psów jest dominujący. Ważne jest właściwe wychowanie psa, gdyż źle ułożony terier irlandzki może być agresywny i zaczepny wobec innych psów.

Pies ten będzie również dobrym towarzyszem dla osób starszych, o ile zapewnią mu odpowiednią ilość spaceru i ruchu. Pies ten nie zniesie siedzącego trybu życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny