Krótka charakterystyka rasy – terier brazylijski

Opis, wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym piesku?

Rasa nie jest stara. Jej początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Jest to krzyżówka różnych terierów zabranych z Europy do Brazylii i miejscowych piesków. Według wzorca rasy prawidłowa wysokość w kłębie psa wynosi 35-40 cm, a suczki 33-38 cm. Przedstawiciele tej rasy nie powinni ważyć więcej niż 10 kg.

Terier brazylijski ma krótką, gładko przylegającą i śliską sierść. Delikatniejszy włos rośnie na uszach, szyi, wewnętrznych częściach nóg oraz głowie. Podstawowa maść jest biała. Dopuszczalne są łaty czarne, niebieskie lub rudobrązowe. Znaczenia występują nad oczami, na policzkach i kufie oraz we wnętrzu i na obramowaniu uszu.

Ten pies nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Na co dzień nie powinien gubić dużo włosów, ale warto wyczesywać go co najmniej raz na dwa tygodnie. Terier brazylijski lepiej znosi upały niż mroźne dni. Nie można go trzymać na zewnątrz w chłodne wieczory. Na zimowe spacery warto zakładać mu specjalne ubranko dla psa. Należy kontrolować stan jego uszu, oczu, zębów. Mniej więcej co trzy tygodnie trzeba sprawdzić pazury i w razie potrzeby je przyciąć.

Jaki charakter ma terier brazylijski?

Jest to żywiołowy mały piesek, który nie przepada za nudą. Osoby starsze, które prowadzą spokojny tryb życia, mogą nie poradzić sobie z tym psem. W ciągu dnia trzeba mu zapewnić ruch (przynajmniej kilka spacerów). Nawet jeśli pies ma dostęp do ogródka, właściciel wciąż musi wychodzić z nim na spacer. Niezbędne są także ćwiczenia umysłowe.

Terier brazylijski przywiązuje się do właściciela i najbliższej rodziny, ale nie jest wylewny wobec obcych. Nieznajomym okazuje wyraźną niechęć i głośno alarmuje o ich pojawieniu się w okolicy domu czy mieszkania. Pies sam w domu, pozbawiony zabawek i znudzony może zainteresować się rzeczami właściciela, ale zwykle powinien dobrze znosić krótką nieobecność właściciela. Może też szczekać, więc nie jest polecany do mieszkania w bloku.

Ten pies bywa uparty, ale jeśli w czasie szkolenia zachowa się konsekwencje i będzie stanowczym, to terier brazylijski powinien chętnie się uczyć. Dodatkową motywacją będą jego ulubione smakołyki. Szczeniaka warto zabrać do psiego przedszkola, ale też trzeba mieć na uwadze to, że ten pies lubi dominować inne osobniki. Istnieje ryzyko, że nie zaakceptuje innego psa w domu.

Terier brazylijski lubi się bawić, więc powinien dogadywać się z nieco starszymi dziećmi. Jednak nie należy pozwalać na ich wspólne spacery, ponieważ ten pies ma silny instynkt łowiecki, więc ciekawszy trop sprawi, że nawet wytresowany nie zastosuje się do komendy i pobiegnie za potencjalną zdobyczą. Z tego względu też nie jest polecany do domu z kotami, ponieważ pewnego dnia może je zaatakować. Ten wulkan energii może brać udział w psich zawodach np. agility. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat teriera tybetańskiego?

Żywienie, hodowla – opinie, cena

Co powinien jeść terier brazylijski?

Na rynku dostępne są karmy mokre, które często wybierane są przez właścicieli psów. W ich składzie powinien znajdować się duży procent mięsa, ale też nieco dobrych wypełniaczy (owoce, warzywa), suplementy (minerały, witaminy, dodatki) i żadnych zbóż. Ten rodzaj karmy jest także odpowiednio wilgotny. Z kolei przy karmie suchej pies może odczuwać większe pragnienie, ale również należy zwrócić uwagę na to, aby ten pokarm nie zawierał mąki, kukurydzy czy ryżu.

Możesz karmić psa surowym mięsem, które będzie uzupełnione o niezbędne suplementy. Jest to tzw. dieta BARF. Jednak wcześniej musisz dowiedzieć się, jak wszystko właściwie dobierać i porcjować, bo inaczej możesz zaszkodzić pupilowi. Na Facebooku możesz znaleźć grupy wsparcia w tym zakresie.

Tort dla psa to ciekawy pomysł na niespodziankę dla czworonoga z okazji jego urodzin. Jednak najlepiej wykonać ten tort samodzielnie lub bardzo dobrze sprawdzić skład takiego przysmaku. Niestety, większość tortów dla psów ma w swoim składzie głównie mąkę, mleko i cukier, co w żadnym razie nie jest dla psa zdrowe. Choć jednorazowo taki „przysmak” nie powinien zaszkodzić, to tak naprawdę zdrowsze będą m.in.: kawałki mięsa (jako brzegi), surowe jajko (jako środek) i pokrojona marchewka (jako świeczki).

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Legalna hodowla a pseudohodowla – ile kosztują rasowe szczeniaki?

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na opis i zawarte w nim informacje. W naszym kraju hodowla rasowych psów powinna być zapisana do Związku Kynologicznego w Polsce, ponieważ jest to jedyna organizacja z Polski, która przynależy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Szczeniak musi mieć skończone 8 tygodni i nie może opuścić hodowli niezaszczepiony (1-2 razy) oraz nieodrobaczony (2-3 razy). Musi mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel obowiązkowo otrzymuje metryczkę pieska, bo na jej podstawie może wyrobić rodowód. Pies, który nie ma dokumentu potwierdzającego jego pochodzenie, nie jest psem rasowym.

Szczenię psa rasy terier brazylijski, a także opis, usposobienie, charakter, wymagania oraz pielęgnacja i ceny
Terier brazylijski krok po kroku, czyli opis, charakter, wymagania, pielęgnacja oraz porady

Na cenę wpływają: wiek, płeć i przeznaczenie pieska. Ważne jest również to, czy rasa jest dostępna w kraju, bo pieski sprowadzane zza granicy będą droższe. Istotna jest historia i renoma hodowli. Każdy szczeniak z miotu może kosztować inaczej, ponieważ w różnym stopniu będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma linia genów, ale także osiągnięcia przodków na psich wystawach.

Za teriera brazylijskiego trzeba zapłacić ok. 3500 – 4000 zł. Bouvier des Flandres kosztuje podobnie. Cena za szczeniaki rasy appenzeller wynosi ok. 2500 – 3000 zł. Dorosłe osobniki zazwyczaj sprzedawane są za mniej więcej 1000 – 1500 zł.

Terier brazylijski to odważny piesek, który uwielbia się bawić. Polecany jest dla osób aktywnych, które mogą poświęcić czas na częste spacery z tym psem. Zwykle próbuje dominować inne psy i nie jest wskazany przy kotach. Nadaje się na stróża, ponieważ nie ufa obcych i alarmuje o ich przybyciu, ale też ma skłonność do pogoni za interesującym tropem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny