Tabletki uspokajające dla psa - rodzaje, ceny, skuteczność, opinie
Stres u zwierząt to coraz częściej poruszany temat. Psy i koty odczuwają niepokój oraz psychiczny dyskomfort w wielu sytuacjach. Dowiedz się, co stosować na uspokojenie u swojego pupila oraz jakie zabawki mają właściwości antystresowe.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Stresu u zwierząt - co stresuje psy?
Lęk oraz stres to uczucia, które nie są obce ani psom, ani kotom. Zwierzęta odczuwają psychiczny dyskomfort:
- w gabinecie weterynaryjnym,
- podczas podroży,
- w czasie przeprowadzki,
- po pojawieniu się nowego członka rodziny,
- w czasie burz lub sylwestra,
- podczas remontów oraz wielu innych sytuacji.
Co ciekawe, jeśli Twój pies boi się grzmotów, z czasem może zacząć kojarzyć je z wiatrem oraz deszczem, które towarzyszą burzy. W praktyce stres może być wywołany już tylko tymi zjawiskami pogodowymi.
Objawy stresu u psa to:
- chowanie się,
- niechęć do zabawy,
- kulenie się,
- dyszenie,
- napinanie mięśni,
- podkulanie ogona,
- oblizywanie się czy nerwowe ziewanie.
W skrajnych przypadkach dyskomfort psychiczny wywołuje u psów zachowania agresywne. Pies chce uciec od nieprzyjemnego dla niego bodźca, ale gdy staje się to niemożliwe, próbuje ataku jako formy obrony. W innych sytuacjach w trakcie ucieczki pies może doznać urazów lub dokonać zniszczeń w obrębie domu, gabinetu weterynaryjnego lub ogrodu.
Jak uspokoić psa?
Gryzaki i zabawki, które uspokoją psa
Gdy pies jest nerwowy, opiekunowie bardzo często od razu myślą o lekach. Najpierw warto jednak poszukać przyczyny psiego niepokoju. Tabletki powinny jedynie wspierać terapię bahawioralną przeprowadzaną pod okiem specjalisty.
Udowodniono tymczasem, że poziom kortyzolu szybciej spada u psów, które mogą wykazywać naturalne zachowania np. swobodnie węszyć lub gryźć i przeżuwać. Zainwestuj w wysokiej jakości, bezpieczne dla psa gryzaki, które mają dobre opinie innych właścicieli. Twój pupil chętnie sięgnie po zabawkę lub jadalny gryzak, gdy poczuje się przytłoczony wizytą gości lub tym, że akurat bawisz się z drugim psem.
Wybierając gryzak, pamiętaj, że:
- Twarde produkty nie nadają się dla szczeniaków oraz psich seniorów.
- Możesz sięgnąć po gryzaki wspomagające higienę jamy ustnej psa,
- Wielkość gryzaka trzeba dobrać do rozmiarów pupila.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Działanie antystresowe mają także maty węchowe oraz tzw. lick maty. Cena takich zabawek jest niewielka, a efekty bardzo korzystne.
Jeżeli jesteś opiekunem nadpobudliwego czworonoga, warto nauczyć się podstaw masażu relaksacyjnego. Tellington Touch (Ttouch) to technika masażu, która angażuje układ przywspółczulny, zmniejsza napięcie mięśni i spowalnia akcję serca, redukując poziom stresu.
Dobre opinie ma także kamizelka przeciwlękowa (Anxiety Wrap). Została ona opracowana przez Susan Sharpe. Jej działanie oparte jest na wykorzystaniu akupresury i masażu. Kamizelka wywołuje uspokojenie przez równomierny ucisk. Są one zalecane dla psów obawiających się burzy lub cierpiące na lęk separacyjny. Cena takiego produktu to około 200 zł. Sprawdź także ten artykuł na temat najlepszych leków uspokajających dla psa.
Naturalne tabletki uspokajające dla psa oraz przysmaki funkcjonalne
Na rynku zoologicznym znajduje się obecnie duży wybór środków ograniczających stres w różnej formie. Do wyboru masz:
- tabletki,
- kapsułki,
- proszki,
- pasty czy przysmaki.
Pamiętaj, że naturalne tabletki uspokajające dla psa zaczynają działać powoli. Zaleca się rozpoczęcie ich podawania kilka dni przed stresującą sytuacją np. podróżą lub przeprowadzka. Dopiero w skrajnych sytuacjach sięga się po silniejszy lek.
Naturalne preparaty dla psów są oparte głównie na ziołach. Uspokojenie i wyciszenie psa można osiągnąć dzięki:
- melisie,
- walerianie,
- dziurawcowi,
- miłorzębowi japońskiemu czy kava kava.
Co ciekawe, przypuszcza się, że połączenie dziurawca i waleriany może przynieść większe korzyści niż tabletka uspokajająca dostępna w gabinecie weterynaryjnym. Skuteczność ekstraktów kava kava wykazano natomiast w badaniu nad łagodzeniem reakcji na separację u 8-dniowych kurcząt. Podobne działanie u psów nie zostało jeszcze jednoznacznie potwierdzone.
Środki farmakologiczne – kiedy sięgnąć po lek uspokajający?
Jakie tabletki uspokajające dla psa oferuje rynek weterynaryjny?
Temat terapii farmakologicznej lęku oraz zaburzeń behawioralnych u psów jest bardzo szeroki. Na początku u pacjentów stosuje się zwykle pojedyncze środki, ale mogą one nie przynieść pożądanego efektu. Należy rozważyć wtedy terapię łączoną.
Leki wykorzystywane w leczeniu zaburzeń lękowych u zwierząt to:
- fluoksetyna i sertralina (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny),
- klomipramina (trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny).
Jeżeli dany pacjent nie reaguje na leczenie tylko jednym lekiem, można:
- zwiększyć dawkę leku,
- zastosować inny lek uspokajający,
- wprowadzić kolejny środek.
Pamiętaj, że środki psychotropowe podaje się przez wiele miesięcy. Terapia trwająca jedynie kilka tygodni spowoduje szybki powrót pierwotnych zaburzeń zachowania. Preparaty odstawia się stopniowo. Ogólna zasada mówi, że miesiąc stosowania leku to tydzień powolnego zmniejszania dawki.
U psów mających chorobę lokomocyjną lub bojących się jazdy samochodem może być stosowana np. hydroksyzyna. Powoduje ona uspokojenie i ma działanie przeciwlękowe. Hydroksyzyna powinna być podana godzinę przed podróżą.
Jak podać zwierzęciu tabletki na uspokojenie dla psa?
Podanie psu tabletki jest zwykle prostsze niż w przypadku kota. Zdarzają się jednak czworonogi, które nie są chętne do współpracy w przyjmowaniu leków w tej postaci. Istnieje jednak kilka rozwiązań:
- włóż tabletkę do kawałka mięsa lub pokryj ją pasztetem,
- umieść tabletkę w specjalnie przygotowanym smaczku, który kupisz w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym.
Zawsze dbaj o stały dostęp psa do wody i nie przekraczaj zalecanej dawki leków. Jeżeli tabletka od lekarza weterynarii nie wchodzi w grę, wspólnie ze specjalistą rozważ np. feromony lub aerozole, które rozpyla się w pomieszczeniach.
Tabletka uspokajająca oraz akcesoria antystresowe to doskonałe uzupełnienie terapii behawioralnej. Zanim sięgniesz po jakiekolwiek proszki, leki, czy tabletki na stawy dla psów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nieprawidłowe stosowanie różnych substancji może zaszkodzić Twojemu pupilowi.