Jakie umaszczenie może mieć szpic?

Tak naprawdę szpic pomarańczowy, szpic miniaturowy, szpic pomorski i pomeranian oznaczają tego samego psa. Nie jest to odmiana psa rasy chow chow, choć czasami jest on brany za jego miniaturkę. Z kolei pies Boo to właśnie pomeranian, ale charakterystycznie przystrzyżony.

Według wzorca rasy, wysokość w kłębie u pomeranian powinna wynosić od 18 do 22 cm. Waga szpica powinna być proporcjonalna do jego wielkości. Można założyć, że jest to ok. 2-3,5 kg. Te pieski mają podwójną szatę. Podszerstek jest wełnisty. Włos okrywowy jest obity, długi i odstający od ciała. Jest krótszy tylko na uszach, głowie i przedniej stronie nóg. Nigdzie nie przylega gładko do ciała. Na udach szpica tworzą się portki, a na szyi kołnierz. Ma bogato owłosiony ogon, a na tylnej części kończyn tworzą się frędzle.

Szpic miniaturowy może mieć różne umaszczenie. Ten pies może być m.in.: czarny, biały, pomarańczowy, brązowy i szary. Może mieć też inne kolory (np. czarny podpalany, kremowo-śniady), ale łaciate pieski mogą mieć łaty rozmieszczone jedynie na białym tle.

Jest to pies tani w utrzymaniu i prosty w pielęgnacji, ale trzeba o niego dbać. Wymaga codziennego wyczesywania, ale należy uważać, aby futro pozostało obfite. Można go kąpać raz na miesiąc. Kąpiele mogą zająć nieco czasu ze względu na ilość podszerstka u tego psa. Nie wolno zostawić go mokrego. Należy wysuszyć go za pomocą suszarki i dobrze rozczesać sierść. Tego psa nie można golić, ale warto zabrać go do groomera na strzyżenie. Należy regularnie sprawdzać oczy, zęby, pazury i uszy szpica.

Jaki charakter ma szpic miniaturowy?

Jest to piesek energiczny i wesoły, ale choć jest dość aktywny, to na co dzień nie potrzebuje dużo ruchu. Wystarczą krótkie spacery oraz wspólna zabawa. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domku z ogródkiem. Szpic miniaturowy jest typowym psem do towarzystwa, ale można brać z nim udział w różnych psich sportach (np. agility). Zawsze jest chętny do zabawy, dlatego nadaje się dla starszych dzieci.

Szpic miniaturowy bardzo mocno przywiązuje się do całej rodziny, ale wybiera sobie jedną osobę, u której dużo czasu przesiaduje na kolanach. Uwielbia pieszczoty i najchętniej nigdy nie rozstawałby się z człowiekiem. Nie nadaje się do samotnego trybu życia, źle znosi samotność. Nie ufa obecnym. Mały rozmiar nie przeszkadza mu pełnić funkcji domowego stróża. Bardzo dużo szczeka, co może być uciążliwe.

Ten ciekawski piesek jest dumny i niezależny, przez co lubi postawić na swoim. Jednak odpowiednio zmotywowany chętnie będzie wykonywać polecenia swojego właściciela. Wbrew pozorom jest to piesek bystry i inteligentny. Nie należy zlekceważyć jego szkolenia, bo niewyszkolony szpic może stać się agresywny. Potrafi prowokować osobniki większe od siebie, choć zazwyczaj jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Należy jednak uważać, aby jego odwaga nie przyczyni się do tragedii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szpicu miniaturowym?

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Hodowla rasowych psów – cena, opinie, opis

Nie każda hodowla szpica miniaturki okaże się legalna. Przede wszystkim zwróć uwagę na opis ogłoszenia. Powinny tam znajdować się informacje o sprzedawanym szczeniaku i to, gdzie hodowla jest zrzeszona. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w każdym kraju istniała tylko jedna organizacja, która będzie zrzeszała wszystkich hodowców. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Szczeniak, które zostaje wydany do nowego domu, musi mieć ukończone 8 tygodni, a do tego powinien być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Obowiązkowo musi mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel otrzymuje także rodowód lub metryczkę psa, która upoważnia do wyrobienia rodowodu w lokalnym oddziale ZKwP.

Pies rasy  pomeranian czarny oraz szpic pomarańczowy, czyli umaszczenie, charakter, cena
Jakie umaszczenie mogą mieć szpice, czyli szpic pomarańczowy i pomeranian czarny i inne

Szpic wilczy kosztuje od 3000 do 4000 zł. Z kolei niebieski chow chow może być nieco droższy. Zazwyczaj za psa tej razy trzeba zapłacić 3000 – 5000 zł. Hiszpański pies dowodny jest trudno dostępny w Polsce, dlatego należy spodziewać się, że jego cena będzie znacznie większa. Jednak najdroższy może okazać się pomeranian. Jest to pies drogi, ponieważ jego hodowla nie należy do najłatwiejszych. Przeważnie można znaleźć oferty z przedziału 4000 – 6000 zł, ale szpic miniaturowy może kosztować nawet od 8000 do 12000 zł. Szczeniak, który jest sprzedawany za mniej niż 1500 zł, najprawdopodobniej pochodzi z pseudohodowli.

Pomeranian to dobry pies dla osoby, która dużo czasu spędza w domu. Jego właściciel powinien być cierpliwy. Ta rasa psa nie nadaje się dla ludzi nerwowych. Nie jest też polecany dla małych dzieci, ponieważ jest delikatnej budowy. Nie należy wymagać od tego psa bezwzględnego posłuszeństwa, ale nie można rezygnować z konsekwentnego przestrzegania zasad.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny