Jak wygląda pies pomeranian?

Pies pomeranian, czyli innymi słowy szpic miniaturowy boo to bardzo drobna rasa, która w wieku dorosłym posiada do 3 kg wagi. Idealna wysokość w kłębie została określona na 20 cm. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony, a więc pieski i suczki posiadają taką samą budowę ciała.

Rasa słynie z bardzo gęstego, wełnistego podszerstka oraz równie gęstego, twardego i długiego włosa okrywowego. Imponująca szata może przybierać wiele różnych umaszczeń. W hodowlach znajdziemy szczeniaki na sprzedaż o umaszczeniu pomarańczowym, czarnym, białym czy czekoladowym. Rasa występuje także w umaszczeniu szarym, a jej wzorzec dopuszcza również inne, nieokreślone konkretnie odcienie.

Opisując wygląd rasy, nie sposób pominąć bystrego spojrzenia, szpiczastych uszu, lisiego pyszczka oraz bardzo charakterystycznego ogona. Pomeranian posiada ogon bardzo puszysty, noszony wysoko i zawinięty na plecach. Jego sylwetka sprawia wrażenie lekkości, a rasa porusza się z dużym wdziękiem.

Jakie usposobienie posiadają psy rasy pomeranian?

Szpic miniaturowy boo to pies radosny. Nasz biały, czarny czy pomarańczowy towarzysz jest nieustannie gotowy do zabawy i spędzania czasu u boku właściciela. Miniaturka bardzo silnie przywiązuje się do jednej osoby, jednak wszystkich członków rodziny traktuje z dużą dozą lojalności.

Zarówno mały szczeniak, jak i dorosłe psy pomeranian bywają głośne i szczekliwe. Są pełne energii, nieco nieufne wobec obcych, a jednocześnie bardzo bystre. Chętnie widzą się w roli samozwańczego stróża rodziny. Będą szczekać na dźwięk dzwonka, a gdy zauważą, że ktoś przekroczył posesję, nie omieszkają głośno zaalarmować właściciela.

Rasa nie sprawia problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Dobrze socjalizowany szczeniak nie będzie prowokował konfliktów na spacerach w wieku dorosłym. Psy dobrze dogadają się z innymi czworonogami, także z kotami o ile będą do nich przyzwyczajone w wieku szczenięcym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najmniejszych rasach psów.

Cena szczeniaków na sprzedaż. Ile kosztuje szpic miniaturowy boo w hodowlach?

Cena zakupu pieska rasy pomeranian zależy od kilku głównych czynników. Pierwszym jest pochodzenie pupila. W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń, z czego największą renomą cieszy się ZKwP. Szczeniak w hodowlach należących do owego związku będzie nieco droższy, jednak cena będzie zrekompensowana przez gwarancję czystości rasy i posiadanie rodowodu, który zostaje honorowany na całym świecie.

Pomarańczowy, biały czy czarny szczeniak z rodowodem ZKwP będzie kosztował od 4000 zł w górę. Normalna cena za szczeniaka w dobrych hodowlach przeważnie waha się w przedziale 5000 – 8000 zł. Wyższa cena szczeniąt na sprzedaż również nie powinna być powodem do zdziwienia. Miniaturka pomeranian w znanych hodowlach często kosztuje powyżej 10000 zł. W takich cenach przeważnie odnajdziemy szczeniaki o pomarańczowym, czarnym czy białym umaszczeniu oraz z przeznaczeniem na wystawy.

W hodowlach znajdziemy także droższe szczeniaki na sprzedaż. Rokujący wystawowo, pochodzący z bardzo dobrej linii hodowlanej szczeniak często kosztuje powyżej 15000 zł. Górna granica cenowa dostępnych na sprzedaż szczeniąt okazuje się trudna do określenia.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ile kosztuje szczeniak mniej popularnej rasy? Przykładowy opis i usposobienie staffordshire bull terriera

Miniaturka pomeranian cieszy się dużą popularnością, dlatego dostępne w hodowli psy często są dość dużym wydatkiem. Mniej popularna rasa przeważnie nie kosztuje tak dużo. Dobrym przykładem może być foksterier krótkowłosy. Cena za szczeniaka z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Foksterier krótkowłosy ze znanej hodowli może kosztować 4000 – 5000 zł. W podobnych przedziałach cenowych nabędziemy psy rasy staffordshire bull terriera.

Pies rasy szpic miniaturowy boo pomeranian biegnący po trawniku, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies szpic miniaturowy boo pomeranian, czyli opis rasy krok po kroku

Co ciekawe, usposobienie staffordshire bull terriera w wielu kwestiach przypomina charakter szpica. Obydwie rasy silnie przywiązują się do właściciela i są wobec niego bardzo lojalne. Usposobienie staffordshire bull terriera jest również odważne i nastawione na kontakt z przewodnikiem. Oba psy nie sprawiają problemów w kontaktach z innymi zwierzętami, o ile zadbamy o odpowiednią socjalizację. Usposobienie staffordshire bull terriera jest ponadto bardzo inteligentne, dzięki czemu rasa będzie równie chętna do szkolenia jak szpic miniaturowy.

Ze względu na duże różnice w rozmiarach ciała, szpic miniaturowy i stafik są rzadko porównywaną ze sobą rasą. Usposobienie staffordshire bull terriera bywa też bardziej zdeterminowane na osiągnięcie danego celu, a pies tej rasy to z pewnością nie miniaturka, która przypominałaby maskotkę.

Szpic miniaturowy boo – jakie opinie posiadają psy tej rasy? Ogólny opis

Pomarańczowy, czarny czy biały pomeranian to pies, któremu trudno odmówić uroku. To radośnie wyglądająca, przyjazna miniaturka będąca ulubieńcem gwiazd telewizji. Psy owej rasy posiadają bardzo przychylne opinie i są przedmiotem pożądania wielu osób.

Psy pomeranian nie są trudne w szkoleniu, a ze względu na swoje rozmiary, posiadają opinie pupili uniwersalnych. Mogą być równie bystre co foksterier krótkowłosy, jednak nie posiadają instynktu łowieckiego. Małe psy będą przyjaciółmi dla całej rodziny, ale należy uważać na kontakty z małymi dziećmi.

Mniej przychylne opinie o rasie są jedynie związane z cenami zakupu szczeniaka oraz czasochłonnością pielęgnacji. Opis codziennych zabiegów pielęgnacyjnych jasno sugeruje, że psy pomeranian nie są idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych czy lubiących spędzać wolny czas w ciągłym ruchu. W ich przypadku lepszym pomysłem może okazać się choćby foksterier krótkowłosy.

Najważniejsze wymagania pieska boo

Szczeniak i dorosły pomeranian wymagają częstego czesania za pomocą szczotki pudlówki lub metalowego grzebienia. Okrywa włosowa jest bardzo gęsta, dlatego warto dołożyć starań i czesać psa bardzo dokładnie od nasady sierści. Raz na pewien czas można wykąpać pupila, używając szamponów dopasowanych do specyfiki okrywy.

Szpic miniaturowy boo nie jest tak wytrzymały, co foksterier krótkowłosy, jednak warto zapewnić mu kilka spacerów w ciągu dnia. Możemy połączyć je z ćwiczeniami i szkoleniem posłuszeństwa.

Raz na pewien czas należy także sprawdzać stan oczu, skóry, uszu i pazurów. Pomeranian może wymagać czyszczenia zębów, bowiem jest rasą predysponowaną do odkładania się kamienia nazębnego. Możemy wykorzystać tu zwykłe pasty do czyszczenia psiego uzębienia lub wybrać preparaty enzymatyczne. Druga opcja jest wygodniejsza w stosowaniu, ponieważ nie wymaga szczotkowania.

Rasa miniaturowa wymaga też odpowiedniego żywienia. Maleńkie pieski żywimy 3 – 4 razy na dobę. Zaleca się gotowe karmy rangi puppy. Mogą to być produkty mokre lub suche. W wieku około 12 miesięcy, szpic miniaturowy pomeranian kończy etap wzrostu. Możemy wtedy przejść na karmy typu adult, przeznaczone dla dorosłych psiaków. Podczas wyboru konkretnej karmy, najlepiej zapoznać się z opisem składu. Szpic najlepiej radzi sobie z karmami pozbawionymi wzmacniaczy smaku i dużej zawartości zbóż. Jego dieta może być natomiast bogata w dobre gatunkowo mięso, podroby oraz niewielki dodatek warzyw i owoców.

ikona podziel się Przekaż dalej