Podstawowe informacje o sznaucerze miniaturowym

Popularne nazwy:
Zwergschnauzer, Miniature Schnauzer (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 1 - Pinczery i sznaucery
30 - 35 cm
4 - 8 kg
30 - 35 cm
4 - 8 kg
12 - 15 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 300 zł
Imiona dla sznaucera miniaturowego:
Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Niko, Mars, Rybka, Zip, Karma, Norma, Kamyk

Niepozornie wyglądający sznaucer miniaturowy to elegancki pies o dużych umiejętnościach. Świetnie sprawdza się w roli pupila dla całej rodziny, co czyni z niego dość popularną rasę. Poniżej podpowiemy, jaki charakter posiadają sznaucerki w rozmiarze mini, wskażemy najczęstsze opinie o rasie, wyszczególnimy wymagania pielęgnacyjne, a także udzielimy kilku praktycznych wskazówek z zakresu szkolenia.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.

Sznaucer miniaturowy – wygląd i charakter

Jak wyglądają sznaucerki mini?

Pierwszą, wartą uwagi kwestią jest sam wygląd sznaucera miniaturowego. Dorosłe psy tej rasy ważą około 4 do 8 kg przy wysokości w kłębie 30-35 cm. Jest to mały pies o wielkim sercu. Niektórzy uważają nawet, że sznaucery mini są bardziej zawadiackie niż psy średnich i gigantycznych rozmiarów.

Warto także dodać, że sznaucer miniaturowy występuje w najbogatszej gamie umaszczenia. Sznaucerki często posiadają umaszczenie typu pieprz i sól oraz umaszczenie czarno srebrzyste. Sznaucer miniaturka może posiadać także dość charakterystyczne, w pełni białe umaszczenie, które wyróżnia go spośród przedstawicieli swojej rasy. Mały sznaucer często posiada także ubarwienie w dwóch odcieniach (biały i czarny).

Niewielkie rozmiary i nieco bogatsze umaszczenie to najważniejsze różnice, które dzielą miniatury ze sznaucerami o średnich i gigantycznych rozmiarach. Nasz sznaucer miniaturowy posiada charakterystyczną dla rasy budowę, krępe proporcje, lekko oklapnięte uszy i charakterystyczną brodę. Z pewnością rozpoznamy go w gronie innych ras.

Sznaucerki posiadają też bujny podszerstek, który zapewnia im dobrą izolację ciała. Mimo niewielkich rozmiarów, psy tej rasy rzadko marzną i nie wymagają stosowania dodatkowych ubrań ochronnych. Są wytrzymałe, żywiołowe, a ich gęste, twarde futro stanowi charakterystyczną cechę rasy. Sprawdź także ten artykuł o rasach psów bez sierści.

Sznaucer miniaturowy - jakie usposobienie posiadają sznaucery miniaturki?

Sznaucerki mini to niewielkie psy o dużych sercach. Są odważne i pewne siebie, co często widać na spacerach. Ich przebojowość oraz niepohamowana ilość energii sprawiają, że psiaki są stale gotowe do zabawy. Nawet dorosły sznaucer miniaturowy często zachowuje się jak szczeniak i potrafi rozbawiać swoich właścicieli.

Pies rasy sznaucer posiada radosny charakter, jednak może być nieco uparty. Jego silny temperament może niekiedy prowadzić do konfliktów z innymi psami. Mały, biały czy czarny pies nie boi się wyzwań. Zazwyczaj jest też czujny i otwarty na relacje ze znanymi sobie ludźmi. Do obcych podchodzi niekiedy z dystansem, a dzięki swojej czujności sprawdza się w roli domowego pupila stróżującego.

Sznaucery to także urodzeni sportowcy. Psy świetnie czują się na świeżym powietrzu i są chętne do różnego typu aktywności fizycznej. Bardzo szybko się uczą i z chęcią uczestniczą w szkoleniu nowych komend. Sznaucer miniaturowy może znać bardzo wiele komend posłuszeństwa oraz widowiskowych sztuczek. Wystarczy poświęcić mu swój czas.

Dorosłe sznaucery wymagają przynajmniej dwóch długich spacerów w ciągu dnia. Przed zakupem tej rasy trzeba pamiętać o konieczności zapewnienia jej dużej ilości ruchu. Już nawet mały, niepozorny szczeniak będzie potrzebował zabaw i intensywnego biegania. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu, może skończyć się niszczeniem przedmiotów w domu czy głośnym manifestowaniem swojego niezadowolenia.

Opinie o sznaucerach miniaturkach

Sznaucerki mini cieszą się dobrymi opiniami wśród wielbicieli psów. Większość osób docenia ich lojalność oraz wysoki stopień przywiązania do rodziny. Nasza miniaturka nie odstępuje właściciela, jest radosna, chętna do zabawy i bardzo żywiołowa. Dzięki swojej aktywności świetnie sprawdza się w roli pupila dla całej rodziny.

Pozytywne opinie dotyczą także stanu zdrowia. Dorosły sznaucer miniaturka bardzo rzadko choruje, jest odporny na różnego typu infekcje, przeziębienia czy alergie. Jednocześnie nie posiada zbyt wygórowanych wymagań żywieniowych i z reguły zjada podane mu porcje karmy.

Nieco mniej przychylne opinie dotyczą zaciekłości sznaucerów. Żywiołowa miniaturka potrafi być dość uparta. Nie zawsze słucha swojego właściciela, a niewłaściwie prowadzona może okazać się szczekliwa. Pewne problemy pojawiają się także w sytuacji, gdy właściciel nie zapewni psu odpowiedniej dawki ruchu. Znudzona miniaturka sznaucera może głośno szczekać, gryźć przedmioty czy nawet obdrapać drzwi wejściowe.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły sznaucer wymagają odpowiedniego właściciela. Nie jest to rasa dla każdego. Jednak opinie właścicieli potwierdzają, że pod wpływem odpowiedniego szkolenia i dbałości, sznaucerki mogą stać się wspaniałym towarzyszem dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Sznaucer miniaturowy - pielęgnacja, potencjalne choroby i prawidłowe żywienie

Jakiej pielęgnacji wymagają sznaucery miniaturowe?

Sznaucery mini wymagają takiej samej pielęgnacji, jak średni i gigantyczni przedstawiciele owej rasy. Podstawą jest regularne czesanie gęstej okrywy włosowej. Czesanie wykonujemy raz na dwa do czterech dni. Jeśli zaniedbamy tą czynność, sierść może pokryć się trudnymi do wyczesania kołtunami, które trzeba będzie wyciąć nożyczkami.

Czesanie przeprowadzamy metalowym grzebieniem. Równomiernie wyczesujemy całe ciało pamiętając o pyszczku i sierści na uszach. Raz na jakiś czas wyrywamy włosy z małżowin usznych, a także podcinamy pazurki. Bardzo aktywny, mały pies może ścierać pazury samoczynnie i w tym przypadku wycinanie nie będzie konieczne.

Raz na jakiś czas należy też strzyc całe ciało psa. Przed wykonaniem tej czynności musimy dokładnie wykąpać i wyczesać pupila. Strzyżenie wykonujemy na całym ciele, używając maszynki z odpowiednią nasadką dystansową. Zostawiamy włos na brodzie i grzywce, formując jego kształt nożyczkami. Strzyżenie sznaucerów mini możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć prace doświadczonemu groomerowi. Psi fryzjer będzie też w stanie polecić najlepsze kosmetyki i udzielić praktycznych informacji na temat pielęgnacji pupila.

Na jakie choroby zapadają sznaucery?

Mały sznaucer należy do dość odpornych psów, które nie są zbyt częstymi gośćmi gabinetów weterynaryjnych. Jednak jak każdy pies rasowy, może być też predysponowany do pewnych problemów ze zdrowiem. Jednym z częstszych jest dysplazja stawów biodrowych. Choroba może objawiać się widoczną kulawizną, króliczymi susami, a także częstym podkulaniem jednej łapy. Jeśli zauważymy takie problemy, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. Nasz mini biały czy czarny sznaucer będzie musiał ograniczyć aktywność fizyczną. W przypadku silnej dysplazji niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Na szczęście dysplazja stawów biodrowych jest typowa jedynie dla sznaucerów olbrzymich i rzadko występuje u psów w rozmiarach mini.

Sznaucerki mini mogą też cierpieć na zaćmę. Choroba nie dotyka szczeniaka, lecz psy dorosłe. Zaćma może być usunięta chirurgicznie, jednak przy niewielkim nasileniu, najczęściej nie wymaga reakcji weterynaryjnej. Na chwilę obecną nie są znane żadne sposoby prewencji, które mogłyby uchronić psa od tej choroby oczu.

Co powinien zjadać mały sznaucer?

Sznaucer miniaturowy wykazuje dużą aktywność. Dlatego powinien dostawać posiłki wysokobiałkowe, pełne mięsa. Dobrze sprawdzi się mięso jagnięce, wołowe, drobiowe, a nawet ryby. Nasza miniaturka może być karmiona na trzy sposoby. Do wyboru mamy karmy suche, karmy mokre oraz samodzielne przygotowywanie posiłków.

Karmy suche to zazwyczaj dość atrakcyjna cena (w porównaniu z żywieniem posiłkami mokrymi). Dużym atutem tego rozwiązania jest brak problemów z przechowywaniem posiłków oraz łatwość w odmierzeniu odpowiedniej dawki. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele dobrej jakości karm, które zawierają dużą ilość mięsa oraz niezbędnych składników odżywczych. Przed zakupem warto przeanalizować ich skład. Cena nie może być najważniejszym kryterium wyboru. Niska cena przeważnie oznacza gorszą jakość karmy i obecność niepotrzebnych wypełniaczy.

Druga opcja żywienia to karmy mokre, które polubi niemal każdy biały czy czarny sznaucer miniaturowy. Co prawda cena codziennego żywienia jest nieco wyższa (jeśli kupujemy dobrej jakości karmę), jednak mokry posiłek spełni oczekiwania większości psich niejadków. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych nabędziemy saszetki lub puszki karm o wysokiej zawartości mięsa. Pamiętajmy jednak, że atrakcyjna cena karm marketowych oznacza jednocześnie bardzo słabą jakość. Z pewnością warto unikać karm, które w swoim składzie zawierają „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. W praktyce okazuje się, że większość tego typu karm zawiera marginalne ilości czystego mięsa, a produkty pochodzenia zwierzęcego to na przykład skóry, kopyta, a niekiedy nawet sierść. Z pewnością nie jest to najzdrowsze rozwiązanie dla żadnego psa.

Ostatnia opcja żywienia to samodzielne przygotowywanie posiłków. Na uwagę zasługuje dieta BARF, która opiera się na założeniu, że pochodzący od wilka pies powinien zjadać jak najbardziej naturalne produkty. Dieta BARF to głównie surowe mięso, kości i niewielka ilość startych warzyw. Według wielu fachowców, żywienie BARF jest dla psów najzdrowsze. Minusem tego rozwiązania jest konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na komponowanie posiłków. Niezbędna będzie także odpowiednia suplementacja, która zapewni pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak widzimy, nie istnieje jeden, uniwersalny model żywienia sznaucera miniaturowego. Każdy właściciel może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Osoby mające dużo wolnego czasu mogą zgłębić tajniki diety BARF. Dla bardziej zapracowanych pozostają karmy suche oraz mokre. Wybierając model żywienia, zwróćmy także uwagę na ilość posiłków. Wiele sznaucerów ma tendencję do objadania się, co może doprowadzić do nadmiernego otłuszczenia organizmu. Dlatego należy regularnie kontrolować wagę pupila i stan tkanki tłuszczowej. Jeśli uznamy, że pupil mocno przybrał na wadze, zmniejszamy codzienną porcję żywienia.

Sznaucer - charakterystyka, zdjęcia, cechy, opinie właścicieli

Miłośników psów można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą wielbiciele niewielkich czworonogów. W drugiej znajdują się entuzjaści sprawnych i zdrowych zwierzaków średniej wielkości. Ostatnią grupę tworzą osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez psiego olbrzyma u boku. Może się, więc wydawać, że nie istnieje jedna rasa, która spełni wymagania wszystkich. Nie jest to prawdą, bowiem sznaucer występuje w każdym ze wspomnianych typów.

Niemiecki pies miniaturowy

Sznaucer to bardzo ciekawa rasa psów typu dogowatego. Należy do drugiej grupy w klasyfikacji stosowanej przez FCI. Warto wiedzieć, że interesujący nas pies występuje w trzech odmianach różniących się wielkością. Najmniejsze rozmiary osiąga sznaucerek miniaturowy. Widocznie większy jest sznaucer średni. Natomiast osobnik zwany sznaucerem olbrzymem to czworonóg o imponujących gabarytach. Każdy z wymienionych zwierzaków jest potomkiem psów już od wieków zamieszkujących tereny południowych Niemiec i Szwajcarii. Były wykorzystywane do stróżowania, tępienia gryzoni oraz pilnowania koni i dyliżansów.

Pierwszą odmianą, którą dokładniej opisujemy są miniaturki. Sznaucerki, i samce i samice, dorastają do 30-35 cm wysokości w kłębie. Ich waga utrzymuje się w przedziale 4-8 kg. Są to psy żyjące średnio 14-15 lat i cieszące się dobrym zdrowiem. Ponadto wykazują dużą odporność na warunki atmosferycznie. Nie szkodzi im mróz, równie dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami. Nie przepadają jednak za deszczową pogodą. Te miniaturki wykształcają gęsty i miękki podszerstek. Wraz z nim równie gęsty a także szorstki i twardy włos okrywowy. Na kufie formuje się w długą brodę a nad oczami tworzy krzaczaste brwi.

W kwestii umaszczenia rasowe sznaucerki dają kilka opcji do wyboru. Wzorzec dopuszcza wariant jednolicie czarny oraz biały. Ciekawa jest maść pieprz i sól, to wszystkie odcienie szarości z czarną maską. Często występuje także wersja czarno-srebrna. Uzupełniana przez biały akcent nad oczami, na spodzie szyi, policzkach i przedpiersiu. Jeśli zaś chodzi o charakter to mały sznauzer jest odważny i pewny siebie. Cechuje go duży temperament, żywiołowość oraz spontaniczność. Mimo niewielkich rozmiarów potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Za szczeniaki trzeba zapłacić minimum 1000 zł. Więcej na temat psa tego typu można dowiedzieć się na naszej stronie.

Psy średniej wielkości

Wiadomo już jak wygląda najmniejszy ze sznaucerów, czas, więc na odmianę średnią. Przedstawiciele tej grupy, bez względu na płeć, dorastają do 45-50 cm wysokości w kłębie. Optymalna waga to 14-20 kilogramów. Zdjęcia rzeczonego sznaucera ukazują psa o zwartej, kwadratowej sylwetce. Czworonóg średnio żyje 13-15 lat. Na ogół nie ma poważnych problemów zdrowotnych. Warto wiedzieć, że nie linieje. Jego sierść stale rośnie, konieczne jest, więc regularne trymowanie. Wyczesywanie nie musi być częste, wystarczy raz w tygodniu. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i dbanie o zęby.

Sznaucer średni ma niezbyt długą sierść. Podobnie jak u psiaka opisywanego powyżej, włos okrywowy jest szorstki, twardy i gęsty. Na kufie tworzy dłuższa brodę a nad oczami krzaczaste brwi. Pod włosiem kryje się miękki i równie gęsty podszerstek. Sierść nie może być nastroszona ani falista. W przeciwieństwie do miniaturki, u odmiany średniej występują tylko dwa rodzaje umaszczenia. W pierwszej wersji pies jest jednolicie czarny. W drugiej jest to umaszczenie pieprz i sól. Wzorzec nie dopuszcza osobników jednolicie białych. Nie mogą mieć też żadnych znaczeń w tym kolorze. Teraz warto dowiedzieć się, jaki charakter ma ten pies.

Sznaucer średni jest inteligentny i mocno przywiązuje się do opiekuna. Potrzebuje bliskości człowieka i źle znosi samotność. Ponadto wykazuje duży temperament, jest ciekawski i wesoły. Może żyć w mieszkaniu, ale pod warunkiem, że będzie mógł rozładować swą energię. Znudzony sznaucer może stać się utrapieniem dla właściciela. Zacznie niszczyć domowe wyposażenie. Ile kosztuje rasowy szczeniak? Minimalna cena czworonoga z rodowodem to około 1000 zł. Miesięczne utrzymanie pochłania niewiele pieniędzy, maksymalnie 150 zł. Szczegółowe informacje o zdrowiu, żywieniu i wychowaniu średniego sznaucera znajdują się na naszej stronie.

Sznaucer olbrzym – usposobienie i cena

Jak wygląda niemiecki sznaucer olbrzym? Prawie tak samo jak psy opisywane powyżej. Najważniejsza różnica to oczywiście jego wielkość. Dorosłe samce i samice dorastają do 60-70 cm wysokości w kłębie. Psy zazwyczaj zbliżają się do górnej granicy a suczki do dolnej. Waga samców mieści się w przedziale 35-47 kg. Samice osiągają maksymalnie 35 kg wagi. Z uwagi na duże gabaryty, olbrzym nie powinien żyć w mieszkaniu. W małych przestrzeniach będzie zawadzał o meble, co może doprowadzić do urazów. Podobnie jak inne duże psy, ten sznaucer nie jest długowieczny. Żyje maksymalnie 10-13 lat. Miewa predyspozycje do dysplazji stawów.

Olbrzym ma praktycznie taką samą sierść jak mały i średni pies. Podszerstek miękki, włos okrywowy średniej długości, gęsty, twardy i szorstki. Tylko na kończynach występuje bardziej miękka okrywa. 

Tak jak każdy inny sznaucer i niejeden terrier, olbrzym ma gęstą brodę i krzaczaste brwi. Wygląda to ładnie, co już pokazują zdjęcia. Zwierzaka trzeba wyczesywać, co dwa dni i regularnie trymować. Umaszczenie nie może być białe, występuje tylko w dwóch wersjach. Sporą popularnością cieszy się wariant jednolicie czarny. Poza nim wzorzec dopuszcza maść pieprz i sól.

Sznaucer olbrzym w porównaniu ze swymi mniejszymi braćmi ma spokojniejsze usposobienie. Jest nieco bardziej zrównoważony, choć nie brak mu temperamentu. Ponadto cechuje go odwaga i silny charakter. Znakomicie nadaje się na stróża, jest, bowiem nieufny wobec obcych. Mimo tego nie bywa agresywny bez powodu. Nie wdaje się też w bójki z innymi psami. Ile kosztują rasowe szczeniaki? Minimalna cena utrzymuje się w okolicach 1800 zł. Był to oczywiście skrócony opis olbrzyma. Szczegółowe informacje oraz zdjęcia znajdują się na naszej stronie. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.

Brodacz monachijski miniaturowy - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • inteligentny
  • łagodny
Sznaucer miniaturowy jest łagodny i oddany. Nadaje się zarówno do mieszkania, jak i do domu z ogrodem. Nie jest wymagający w zakresie pielęgnacji.
Wady
  • tendencja do szczekania
  • zadziorność wobec innych psów
  • upartość
Sznaucer miniaturowy bywa szczekliwy i zadziorny wobec innych psów na spacerach.

Brodacz miniaturowy - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • nos czarny,
  • mocna szyja,
  • wysoko osadzone uszy,
  • owalne oczy,
  • mocny grzbiet,
  • sierpowaty lub szablasty ogon
Sznaucer miniaturowy jest mały, mocny oraz raczej krępy. Charakterystyczna jest broda i krzaczaste brwi, trochę przykrywające oczy.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Brodacz monachijski miniaturowy

Charakter sznaucera miniaturowego

Charakter:
Poziom agresji:
niski
Sznaucer miniaturowy jest jest oddany i kochający. Bywa zawadiakom, ale nie jest agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Sznaucer miniaturowy nie jest raczej skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Sznaucer miniaturowy to typowy pies do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Brodacz miniaturowy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Sznaucer miniaturowy może mieć dość niespokojny temperament i bywa szczekliwy. Potrzebuje stabilnego, konsekwentnego opiekuna, który będzie działał w odpowiedni sposób.
Dla kogo się nadaje:
Sznaucer miniaturowy jest oddany rodzinie i opiekunom. Sprawdzi się zarówno dla osób starszych, jak i par czy singli.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Sznaucer miniaturowy jest oddany swojej rodzinie. Jego zawadiacki charakter sprawia, że nie zawsze jest dobry dla rodziny.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Sznaucer miniaturowy nie lubi samotności. Zostając bez opieki może szczekać lub niszczyć przedmioty w domu. Można go jednak oswoić z zostawaniem samemu.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Sznaucer miniaturowy jest bystry i inteligentny. Zdarza mi się jednak pokazywać swój upór.

Pielęgnacja sznaucera miniaturowego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie,
  • przemywanie okolicy oczu
Sznaucer miniaturowy nie gubi włosa, ale potrzebuje trymowania. Oprócz tego ważne jest skracanie pazurów, przemywanie okolicy oczu lub czyszczenie uszu w razie potrzeby.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla ras małych
Sznaucera miniaturowego karmić można dietą BARF lub gotowaną dietą domową. Ważne by była to dieta dobrze zbilansowana. Opiekun ma do wyboru także karmy gotowe. Mokre, półwilgotne i suche. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Ważne, by wybrana karma była pełnoporcjowa i wysokiej jakości.
Podatność na choroby:
Sznaucery miniaturowe są zwykle zdrowe i odporne na choroby. Warto jednak dbać o higienę ich jamy ustnej, by zapobiec problemom stomatologicznym.
ikona podziel się Przekaż dalej