Sznaucer miniaturowy – wygląd i charakter

Jak wyglądają sznaucerki mini?


Pierwszą, wartą uwagi kwestią jest sam wygląd sznaucera miniaturowego. Dorosłe psy tej rasy ważą około 4 do 8 kg przy wysokości w kłębie 30-35 cm. Jest to mały pies o wielkim sercu. Niektórzy uważają nawet, że sznaucery mini są bardziej zawadiackie niż psy średnich i gigantycznych rozmiarów.

Warto także dodać, że sznaucer miniaturowy występuje w najbogatszej gamie umaszczenia. Sznaucerki często posiadają umaszczenie typu pieprz i sól oraz umaszczenie czarno srebrzyste. Sznaucer miniaturka może posiadać także dość charakterystyczne, w pełni białe umaszczenie, które wyróżnia go spośród przedstawicieli swojej rasy. Mały sznaucer często posiada także ubarwienie w dwóch odcieniach (biały i czarny).

Niewielkie rozmiary i nieco bogatsze umaszczenie to najważniejsze różnice, które dzielą miniatury ze sznaucerami o średnich i gigantycznych rozmiarach. Nasz sznaucer miniaturowy posiada charakterystyczną dla rasy budowę, krępe proporcje, lekko oklapnięte uszy i charakterystyczną brodę. Z pewnością rozpoznamy go w gronie innych ras.

Sznaucerki posiadają też bujny podszerstek, który zapewnia im dobrą izolację ciała. Mimo niewielkich rozmiarów, psy tej rasy rzadko marzną i nie wymagają stosowania dodatkowych ubrań ochronnych. Są wytrzymałe, żywiołowe, a ich gęste, twarde futro stanowi charakterystyczną cechę rasy. Sprawdź także ten artykuł o rasach psów bez sierści.

Sznaucer miniaturowy - jakie usposobienie posiadają sznaucery miniaturki?

Sznaucerki mini to niewielkie psy o dużych sercach. Są odważne i pewne siebie, co często widać na spacerach. Ich przebojowość oraz niepohamowana ilość energii sprawiają, że psiaki są stale gotowe do zabawy. Nawet dorosły sznaucer miniaturowy często zachowuje się jak szczeniak i potrafi rozbawiać swoich właścicieli.

Pies rasy sznaucer posiada radosny charakter, jednak może być nieco uparty. Jego silny temperament może niekiedy prowadzić do konfliktów z innymi psami. Mały, biały czy czarny pies nie boi się wyzwań. Zazwyczaj jest też czujny i otwarty na relacje ze znanymi sobie ludźmi. Do obcych podchodzi niekiedy z dystansem, a dzięki swojej czujności sprawdza się w roli domowego pupila stróżującego.

Sznaucery to także urodzeni sportowcy. Psy świetnie czują się na świeżym powietrzu i są chętne do różnego typu aktywności fizycznej. Bardzo szybko się uczą i z chęcią uczestniczą w szkoleniu nowych komend. Sznaucer miniaturowy może znać bardzo wiele komend posłuszeństwa oraz widowiskowych sztuczek. Wystarczy poświęcić mu swój czas.

Dorosłe sznaucery wymagają przynajmniej dwóch długich spacerów w ciągu dnia. Przed zakupem tej rasy trzeba pamiętać o konieczności zapewnienia jej dużej ilości ruchu. Już nawet mały, niepozorny szczeniak będzie potrzebował zabaw i intensywnego biegania. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu, może skończyć się niszczeniem przedmiotów w domu czy głośnym manifestowaniem swojego niezadowolenia.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Grain Free to aż 6 ulepszonych, bezzbożowych receptur opartych na łososiu lub dziczyźnie, które są szczególnie polecane psom z wymagającą skórą i sierścią.

Sprawdź!

Opinie o sznaucerach miniaturkach

Sznaucerki mini cieszą się dobrymi opiniami wśród wielbicieli psów. Większość osób docenia ich lojalność oraz wysoki stopień przywiązania do rodziny. Nasza miniaturka nie odstępuje właściciela, jest radosna, chętna do zabawy i bardzo żywiołowa. Dzięki swojej aktywności świetnie sprawdza się w roli pupila dla całej rodziny.

Pozytywne opinie dotyczą także stanu zdrowia. Dorosły sznaucer miniaturka bardzo rzadko choruje, jest odporny na różnego typu infekcje, przeziębienia czy alergie. Jednocześnie nie posiada zbyt wygórowanych wymagań żywieniowych i z reguły zjada podane mu porcje karmy.

Nieco mniej przychylne opinie dotyczą zaciekłości sznaucerów. Żywiołowa miniaturka potrafi być dość uparta. Nie zawsze słucha swojego właściciela, a niewłaściwie prowadzona może okazać się szczekliwa. Pewne problemy pojawiają się także w sytuacji, gdy właściciel nie zapewni psu odpowiedniej dawki ruchu. Znudzona miniaturka sznaucera może głośno szczekać, gryźć przedmioty czy nawet obdrapać drzwi wejściowe.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły sznaucer wymagają odpowiedniego właściciela. Nie jest to rasa dla każdego. Jednak opinie właścicieli potwierdzają, że pod wpływem odpowiedniego szkolenia i dbałości, sznaucerki mogą stać się wspaniałym towarzyszem dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Sznaucer miniaturowy - pielęgnacja, potencjalne choroby i prawidłowe żywienie

Jakiej pielęgnacji wymagają sznaucery miniaturowe?

Sznaucery mini wymagają takiej samej pielęgnacji, jak średni i gigantyczni przedstawiciele owej rasy. Podstawą jest regularne czesanie gęstej okrywy włosowej. Czesanie wykonujemy raz na dwa do czterech dni. Jeśli zaniedbamy tą czynność, sierść może pokryć się trudnymi do wyczesania kołtunami, które trzeba będzie wyciąć nożyczkami.

Czesanie przeprowadzamy metalowym grzebieniem. Równomiernie wyczesujemy całe ciało pamiętając o pyszczku i sierści na uszach. Raz na jakiś czas wyrywamy włosy z małżowin usznych, a także podcinamy pazurki. Bardzo aktywny, mały pies może ścierać pazury samoczynnie i w tym przypadku wycinanie nie będzie konieczne.

Raz na jakiś czas należy też strzyc całe ciało psa. Przed wykonaniem tej czynności musimy dokładnie wykąpać i wyczesać pupila. Strzyżenie wykonujemy na całym ciele, używając maszynki z odpowiednią nasadką dystansową. Zostawiamy włos na brodzie i grzywce, formując jego kształt nożyczkami. Strzyżenie sznaucerów mini możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć prace doświadczonemu groomerowi. Psi fryzjer będzie też w stanie polecić najlepsze kosmetyki i udzielić praktycznych informacji na temat pielęgnacji pupila.

Sznaucer miniaturowy podczas spaceru oraz małe szanucerki i ich charakter
Sznaucer miniaturowy i wszystko, co warto wiedzieć o mini sznaucerkach

Na jakie choroby zapadają sznaucery?

Mały sznaucer należy do dość odpornych psów, które nie są zbyt częstymi gośćmi gabinetów weterynaryjnych. Jednak jak każdy pies rasowy, może być też predysponowany do pewnych problemów ze zdrowiem. Jednym z częstszych jest dysplazja stawów biodrowych. Choroba może objawiać się widoczną kulawizną, króliczymi susami, a także częstym podkulaniem jednej łapy. Jeśli zauważymy takie problemy, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. Nasz mini biały czy czarny sznaucer będzie musiał ograniczyć aktywność fizyczną. W przypadku silnej dysplazji niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Na szczęście dysplazja stawów biodrowych jest typowa jedynie dla sznaucerów olbrzymich i rzadko występuje u psów w rozmiarach mini.

Sznaucerki mini mogą też cierpieć na zaćmę. Choroba nie dotyka szczeniaka, lecz psy dorosłe. Zaćma może być usunięta chirurgicznie, jednak przy niewielkim nasileniu, najczęściej nie wymaga reakcji weterynaryjnej. Na chwilę obecną nie są znane żadne sposoby prewencji, które mogłyby uchronić psa od tej choroby oczu.

Co powinien zjadać mały sznaucer?

Sznaucer miniaturowy wykazuje dużą aktywność. Dlatego powinien dostawać posiłki wysokobiałkowe, pełne mięsa. Dobrze sprawdzi się mięso jagnięce, wołowe, drobiowe, a nawet ryby. Nasza miniaturka może być karmiona na trzy sposoby. Do wyboru mamy karmy suche, karmy mokre oraz samodzielne przygotowywanie posiłków.

Karmy suche to zazwyczaj dość atrakcyjna cena (w porównaniu z żywieniem posiłkami mokrymi). Dużym atutem tego rozwiązania jest brak problemów z przechowywaniem posiłków oraz łatwość w odmierzeniu odpowiedniej dawki. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele dobrej jakości karm, które zawierają dużą ilość mięsa oraz niezbędnych składników odżywczych. Przed zakupem warto przeanalizować ich skład. Cena nie może być najważniejszym kryterium wyboru. Niska cena przeważnie oznacza gorszą jakość karmy i obecność niepotrzebnych wypełniaczy.

Druga opcja żywienia to karmy mokre, które polubi niemal każdy biały czy czarny sznaucer miniaturowy. Co prawda cena codziennego żywienia jest nieco wyższa (jeśli kupujemy dobrej jakości karmę), jednak mokry posiłek spełni oczekiwania większości psich niejadków. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych nabędziemy saszetki lub puszki karm o wysokiej zawartości mięsa. Pamiętajmy jednak, że atrakcyjna cena karm marketowych oznacza jednocześnie bardzo słabą jakość. Z pewnością warto unikać karm, które w swoim składzie zawierają „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. W praktyce okazuje się, że większość tego typu karm zawiera marginalne ilości czystego mięsa, a produkty pochodzenia zwierzęcego to na przykład skóry, kopyta, a niekiedy nawet sierść. Z pewnością nie jest to najzdrowsze rozwiązanie dla żadnego psa.

Ostatnia opcja żywienia to samodzielne przygotowywanie posiłków. Na uwagę zasługuje dieta BARF, która opiera się na założeniu, że pochodzący od wilka pies powinien zjadać jak najbardziej naturalne produkty. Dieta BARF to głównie surowe mięso, kości i niewielka ilość startych warzyw. Według wielu fachowców, żywienie BARF jest dla psów najzdrowsze. Minusem tego rozwiązania jest konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na komponowanie posiłków. Niezbędna będzie także odpowiednia suplementacja, która zapewni pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak widzimy, nie istnieje jeden, uniwersalny model żywienia sznaucera miniaturowego. Każdy właściciel może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Osoby mające dużo wolnego czasu mogą zgłębić tajniki diety BARF. Dla bardziej zapracowanych pozostają karmy suche oraz mokre. Wybierając model żywienia, zwróćmy także uwagę na ilość posiłków. Wiele sznaucerów ma tendencję do objadania się, co może doprowadzić do nadmiernego otłuszczenia organizmu. Dlatego należy regularnie kontrolować wagę pupila i stan tkanki tłuszczowej. Jeśli uznamy, że pupil mocno przybrał na wadze, zmniejszamy codzienną porcję żywienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny