Psie przedszkole

Jeżeli chodzi o szkolenie bardzo młodych szczeniaków, to wybór jest prosty. Zajęcia dla szczeniąt, które nie ukończyły jeszcze 5 miesiąca życia, organizowane są w niewielkiej grupie. Dlaczego takie podejście? Ponieważ głównym celem tego typu kursów jest zapewnienie właściwej socjalizacji szczeniąt. Dlatego też istotna jest obecność grupy. Umożliwia ona naukę prawidłowego i spokojnego zachowania przy innych psach, a tym samym właściciele dowiadują się nieco o psiej mowie ciała, o tym jak reagować i wspierać w różnych sytuacjach psiaka. Szczeniaki zapoznawane są z różnymi dźwiękami, powierzchniami czy zabiegami pielęgnacyjnymi. Ponadto opiekunowie uczą się jak prawidłowo nagradzać psa, jak się z nim bawić oraz jak wprowadzać zasady, których szczeniak będzie przestrzegał. Poruszony powinien zostać także temat nauki samodzielności i spokojnego pozostawania psa samemu w domu, jak również kwestie związane z nauką czystości w domu oraz eliminacją niepożądanych zachowań, takich jak gryzienie czy niszczenie mebli. Opiekunowie są również informowani o potrzebach psa i sposobach ich zaspokajania. Nauka podstawowych komend, takich jak "siad", czy nauka przywołania, również stanowią istotną część programu. Jednakże trening posłuszeństwa nie jest tu na pierwszym planie.

Głównym celem tych zajęć jest wychowanie psiaka na stabilnego i zrównoważonego czworonoga, który będzie pewnie funkcjonował w świecie ludzkim, nie obawiając się go. Udział w tego rodzaju zajęciach niesie za sobą wiele korzyści, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowe wychowanie szczeniaka i zapobieganie potencjalnym problemom behawioralnym w przyszłości. Jednak warto być świadomym, że nie wszystkie szkoły czy kursy są właściwie prowadzone... Wybór odpowiedniej szkoły powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ źle prowadzone zajęcia mogą więcej zaszkodzić niż pomóc w rozwoju psa. O tym jak wybrać psie przedszkole dowiesz się z artykułu: Czy warto zapisać psa do psiego przedszkola?

Myśląc o szkoleniu starszego szczeniaka, czy dorosłego już psa z zakresu posłuszeństwa i budowania z nim harmonijnego życia, sprawa w wyborze zajęć już się komplikuje. Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności szkoleniu w grupie.

Pies podczas szkolenia z trenerem
Porady, co warto wybrać: szkolenie indywidualne psa czy grupowe zajęcia

Szkolenie grupowe

Sprawdzi się dla stabilnych emocjonalnie psów, z którymi chcielibyśmy wzmocnić więź, zwiększyć ich posłuszeństwo, nauczyć podstawowych komend oraz zdobyć wiedzę z zakresu nauki zachowań psa, oraz prawidłowego nagradzania.

Zacznijmy od tego, że podczas szkolenia grupowego, powinno być 4-6 psy. Jeżeli jest więcej, to poszukałabym innej szkoły… Ważne jest, aby trener mógł zapanować nad całą grupą, aby nie było na niej zbyt dużego chaosu, rozproszeń oraz, aby każdy z uczestników czuł się zaopiekowany. Oczywiście trudno jest być równie dostępnym dla wszystkich uczestników. Zdarza się, że niektórzy opiekunowie potrzebują więcej uwagi, korekt i wskazówek, podczas gdy inni są bardziej samodzielni i radzą sobie lepiej w ćwiczeniach. Trener może więc poświęcać jednym mniej, a innym więcej czasu, co wymaga od nas wyrozumiałości. Jednak trener, mając mniej czasu na każdego psa z osobna, może też nie wyłapać wszystkich błędów. Jednocześnie gdy mamy problem z ćwiczeniami, oczywiście możemy liczyć na jego wsparcie i wskazówki. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze będzie on mógł poświęcić nam tyle czasu, ile byśmy chcieli, ze względu na zróżnicowanie potrzeb wszystkich uczestników.

Czasem zajęcia grupowe odbywają się także w parkach lub innych miejscach publicznych. Miejsce realizacji zależy od rodzaju szkolenia - na przykład kursy przygotowujące psy do życia w mieście zazwyczaj odbywają się w przestrzeni miejskiej. Podobnie, spacery socjalizacyjne są organizowane na terenach takich jak lasy czy parki, gdzie grupa psów może wspólnie spacerować.

Zajęcia grupowe odbywają się zawsze regularnie, o stałej porze, co pomaga nam utrzymać systematyczność w treningach i osiągać lepsze efekty. Niemniej jednak, dla niektórych może to być ograniczeniem, gdyż nie zawsze pasują im ustalone dni i godziny.

Takie kursy trwają zwykle kilka tygodni, miesięcy. Grupa jest stała - to znaczy, że uczestnicy wraz ze swoimi psy się nie zmieniają. To pomaga w utrzymaniu większego porządku na zajęciach, ponieważ psy się przyzwyczajają do swojej obecności wzajemnie. Bycie w stałej grupie działa także motywująco do pracy, a uczestniczy, mogą się wspierać i wymieniać doświadczeniami. Z drugiej strony może też przynieść uczucie zniechęcenia, gdy widzimy, że innym psom idzie lepiej, podczas gdy naszemu nie aż tak dobrze. Warto pamiętać, że każdy pies ma swoje własne tempo nauki, i nie należy porównywać go z innymi.

Praca w grupie wiążę się również z większym hałasem na zajęciach. Są psy, które podczas ćwiczeń szczekają, co może wpływać niekorzystnie na pozostałe psiaki, wybijając je ze stanu skupienia. Z drugiej strony pracując z psem w większych rozproszeniach, lepiej przygotowujemy go do wykonywania ćwiczeń w życiu codziennym, gdzie dookoła mamy przeróżne bodźce.

Szkolenie psa indywidualnie czy grupowo
Co warto wybrać: szkolenie indywidualne psa czy grupowe?

Nie wybieraj szkolenia grupowego jeżeli twój pies:

  • ma problemy z agresją
  • jest psem bardzo lękliwym
  • ma trudności w opanowaniu emocji, np. się bardzo ekscytuje
  • ciężko mu osiągnąć stan spokoju i skupienia, nawet przy najmniejszych bodźcach
  • nie radzi sobie w obecności innych psów
  • ma specyficzne potrzeby lub zachowania

Sprawdź także ten artykuł: Tresura psa w domu krok po kroku - 8 praktycznych wskazówek.

Szkolenie indywidualne

Jest zwykle rekomendowane dla psów, które potrzebują szczególnej uwagi, mają problemy behawioralne lub gdy właściciel chce skupić się na konkretnych umiejętnościach, lub celach. Indywidualne sesje umożliwiają trenerowi dostosowanie metod i tempa nauczania do indywidualnych potrzeb psa i jego opiekuna, co może przynieść szybsze i bardziej efektywne rezultaty. W takim formacie zajęć mamy do dyspozycji trenera na wyłączność. Jest to z pewnością ogromna zaleta takich zajęć, gdy cała uwaga skupiona jest na naszym psie. Trener jest bardziej pomocny. Więcej naszych błędów czy małych potyczek będzie zauważona, więcej uwag i wskazówek dostaniemy, a tym samym nasza praca będzie efektywniejsza. Mamy również mniej rozproszeń, nie ma wokół nas takiego hałasu i innych psów, które mogłyby rozpraszać naszego psa. Jest to idealna forma zajęć dla psiaków bardziej wycofanych, lękliwych, czy agresywnych.

Dla psów, które mają trudności w obecności innych czworonogów, taka forma nauki pozwala na skupienie się na podstawach bez zbędnego stresu Co więcej, podczas zajęć indywidualnych możemy też popracować stricte nad naszymi problemami z psem. Na zajęciach grupowych nie jest to możliwe, gdyż grupa idzie zgodnie z ustalonym z góry planem, którego się każdy trzyma. Mamy również możliwość ustalenia terminów nam odpowiadających. Z drugiej strony, elastyczność w ustalaniu terminów, przekładaniu ich lub odwoływaniu, może być mniej motywująca do zachowania systematyczności, która jest niezbędna do osiągnięcia pożądanych efektów.

Taka forma zajęć jest z pewnością o wiele kosztowniejsza, niż szkolenia grupowe. Co więcej, chociaż skupienie się na pracy w mniejszym rozproszeniu i kontrolowanym otoczeniu może być korzystne dla psów lękliwych czy agresywnych, dla niektórych może to stanowić pewne ograniczenie. Psu może brakować praktyki wykonywania ćwiczeń w różnych warunkach, na przykład podczas spacerów wśród innych psów czy obecności ludzi.

Decydując się na szkolenie psa, warto rozważyć jego indywidualne potrzeby i charakter. Pamiętaj, że kluczem jest zrozumienie i dostosowanie się do temperamentu Twojego pupila - to on będzie najlepszą wskazówką przy wyborze odpowiedniej formy szkolenia.

ikona podziel się Przekaż dalej