Szelki czy obroża dla psa? Dowiedz się, co będzie lepsze

Obroża i szelki idealne dla szczeniaka

Obroża dla szczeniaka powinna zostać stworzona ze skóry albo być parciana. Koniecznie kup miękką i szeroką obrożę, która będzie dopasowana do wielkości szczeniaka – mniejsza jest dla psów typu chihuahua, a większa np. dla labradora. Jeśli piesek ma sierść podatną na różne otarcia, zdecyduj się na okrągłą wersję obroży.

Szelki dla małego szczeniaka powinny być z kolei bezuciskowe. Dobierz je tak, by nie miały możliwości ograniczać ruchowo rozbrykanego malucha. Dobrze sprawdzą się też szelki z obrożą. W przypadku szelek, obroży czy też smyczki, unikaj rozwiązań zaciskowych i elektrycznych, a także kolczatek i łańcuchów. Smycze dla psów muszą być wygodne.

Obroża dla dorosłego psa

Tutaj będzie już troszkę więcej „zachodu”. Zarówno obrożę, jak i szelki czy smycz trzeba będzie dopasować do rasy psa. Dobór odpowiedniej obroży jest tak samo ważny, jak trymer dla psa, buda dla psa ocieplana czy naturalne gryzaki dla psa. Nie możesz w tym przypadku kierować się jednak tylko wyglądem obroży – a jej funkcjonalnością. Dorosły pies powinien mieć miękką obrożę, ale z solidnego materiały i bez szwów. Jej rozmiar musi być dopasowany do wielkości czworonoga, a także jego aktywności. Ważny będzie też ciężar obroży – dla większych psów musi być cięższa, a dla mniejszych (np. dla yorka) lżejsza na szyi. Obroże dla psów można podzielić na:

  • skórzane – trwałe, idealne dla dużych psów.
  • metalowe – wyłącznie dla mało aktywnych psów, najlepiej dla małych ras. Nie można jej stosować zimą lub latem. Nie zaleca się oczywiście zakładać psom kolczatki!
  • materiałowe – są zrobione z poliestrowego materiału, odpornego na zerwanie. Szersza obroża powinna być kupowana dla dużych ras psów. Dla mniejszych dobre będą węższe obroże.
  • okrągłe – najczęściej są robione z tworzywa albo skóry. To idealne rozwiązanie dla psów z długą i gęstą sierścią. Obroża sprawi, że nie będą się one wplątywać.
  • gumowe – doskonałe rozwiązanie dla miniaturowych ras psów.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Oprócz wyżej wymienionych obróżek, wyróżniamy też obroże ze względu na typ zapięcia: zatrzaskowe, półzaciskowe i zaciskowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o norweskich szelkach dla psa.

Jaką obrożę lub szelki powinien mieć pies? Sprawdzamy!

Szelki dla dorosłego psa

Wielu początkujących hodowców psów zastanawia się, co jest lepsze – szelki czy obroża. Większość z nich wybiera szelki, ponieważ zmniejszają one napięcie szyjnego odcinka kręgosłupa, odciążają ciało, sprawdzają się u psów ciągnących na spacerze i podczas np. psich sportów. Jednak, szelki nie są też pozbawione wad – nie każdy pies będzie umiał w nich chodzić. Podobnie jak obroże, szelki można podzielić na kilka typów:

  • zapinane z przodu – popularny rodzaj szelek, dzięki któremu pies podczas ciągnięcia na spacerze nie będzie obciążał właściciela. Te szelki uprzyjemniają każdy wspólny spacer. Jedyną wadą ich jest fakt, że psy nie będą mogły w nich biegać.
  • zapinane na grzbiecie – są wygodne i nie wpływają na ograniczanie ruchów czworonoga.
  • guard – nie powodują dyskomfortu podczas poruszania się psiaka. To dobre rozwiązanie dla średnio aktywnych pupili, ale również dla psów aktywnych.
  • bezuciskowe – jeżeli pies nie chce nosić szelek czy obroży, może być to dla niego najlepsza opcja (zwłaszcza dla mopsów i buldożków francuskich).
  • norweskie – dzięki temu, że posiadają rączkę, możesz przenosić psiaka (np. podczas przeprowadzania go przez ulicę). Oczywiście, mowa o małych rasach.
Mały pies w obroży i na smyczy na trawie, a także szelki czy obroża dla szczeniaka i dużego psa
Szelki czy obroża dla szczeniaka i dla dorosłego psa, czyli porady, co wybrać

Oprócz wyżej wymienionych szelek, mamy też np. szelki zaprzęgowe (dla aktywnych psów, uprawiających sporty) i samochodowe – te drugie służą zapinaniu pieska na tylnym siedzeniu.

A więc co lepsze – szelki czy obroża?

Zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Obroża z jednej strony pozwala utrzymywać kontrolę nad psem i można ją zakładać szybciej, niż szelki. Jednak, każde obciążenie jest wówczas przenoszone na szyję psa. Ciężko jest też czasem dopasować obrożę do obwodu szyi psa. Sam widzisz, wybór idealnej obroży nie jest tak prosty, jak trymer dla psa, buda dla psa ocieplana czy naturalne gryzaki dla psa. Tutaj sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana.

Szelki rozkładają obciążenie (wynikające przez smycze dla psów) na całe ciało czworonoga – i to przeważa nad ich wyborem. Dzięki nim można też zapewnić swojemu czworonogowi większe bezpieczeństwo podczas wspólnych spacerów. Jednak, w przeciwieństwie do obroży, trudniej się je zakłada i zdejmuje – a nie każdy pies będzie potrafił lub chciał szelki zakładać. Najrozsądniej będzie więc sprawdzić oba rozwiązania i wybrać to, które zaakceptuje pupil.

ikona podziel się Przekaż dalej