Charakter a tresura i wychowanie borzoja – co warto wiedzieć?

Szkolenie psa należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Zazwyczaj nauka szczeniaka zaczyna się już w hodowli, ale piesek musi poznać zasady, jakie panują w nowym miejscu. Bardzo ważne jest to, aby później je przestrzegać. Nie można chwalić psa za to, że je zlekceważył (np. nie pozwalasz mu wchodzić na kanapę, ale piesek zakradł się na nią i patrzy na ciebie błagalnym wzrokiem). Nagradza się tylko dobre zachowanie. W przeciwnym razie pies szybko przestanie cię słuchać.

Borzoj ma ciężki charakter. Choć jest to pies spokojny i zrównoważony, to jednak niełatwo nad nim zapanować. Tresura tego psa powinna opierać się na konsekwencji, ale nie należy oczekiwać po nim bezwzględnego posłuszeństwo. Jest przy tym bardzo wrażliwy, dlatego w czasie w szkolenie nie można zachowywać się agresywnie.

Dawniej chart rosyjski wykorzystywany był do polowania na wilki, ale dzisiaj pełni funkcję towarzysza rodziny. Ma bardzo dobre rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego nie powinien mieszkać z kotami i małymi psami (pewnego dnia może potraktować je jako swoje ofiary). Pies ten ma skłonność do ucieczek, dlatego koniecznie należy zadbać o dobrze zabezpieczony ogród, a w czasie spacerów nie wolno spuszczać go ze smyczy w niepewnym i ruchliwym miejscu.

Szczeniaka należy odpowiednio socjalizować. Powinien poznać m.in. ruch miejski, inne psy (warto skorzystać z psiego przedszkola) czy obcych ludzi, aby nie był agresywny i strachliwy. Mimo niezależnego charakteru, borzoj jest bardzo czułym psem, który domaga się zainteresowania ze strony swojego opiekuna. Powinien akceptować dzieci, ale ich wspólne zabawy trzeba nadzorować.

Pies ten potrzebuje dużo ruchu i wysiłku umysłowego. Tylko wtedy, gdy będzie porządnie zmęczony, można go zostawić samego na dłuższą chwilę. Zwykle jednak nie lubi rozstawać się ze swoim właścicielem. Nie ufa obcym i jest dobrym stróżem.

Żywienie psa – jak karmić szczenię borzoja?

Niektórzy właściciele psów są zdania, że najlepszą opcją jest dieta BARF, ponieważ jest to najmniej przetworzone jedzenie. Dieta ta polega na podawaniu psu wyłącznie surowego mięsa (mięśniowego i chudego) z odpowiednio dobranymi suplementami (witaminy, minerały etc.). Jeśli i ciebie interesuje taki sposób żywienia psa, wcześniej musisz zdobyć wiedzę w tym zakresie. Za mało lub zbyt dużo pewnych składników może bardzo zaszkodzić psu (np. uszkodzić trzustkę).

Innym rozwiązaniem jest gotowa karma mokra lub sucha. Pierwsza z nich uważana jest za lepszą, ponieważ zawiera mniej wypełniaczy, nie jest tak przetworzona i jest wilgotna. Niestety taka karma jest droższa od suchej. W kwestii ceny znaczenie ma także jakość karmy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Małe psy rasy borzoj, a także ich charakter i cena za szczenię borzoja z rodowodem
Jakie usposobienie ma szczenię borzoja, czyli wychowanie, opinie i charakter

Wybierając karmę, zwróć uwagę na skład. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso i powinno być go dużo (minimum 50%). Wszystko inne to wypełniacze, ale nie wszystkie są złe. Niepotrzebne jest zboże (w tym ryż i kukurydza), ale owoce i warzywa (m.in. marchew, gruszka, jabłka) są dobre. Niezbędne są także dodatki (glukozamina, tauryna, witaminy). Karmy dla szczeniąt zawierają odpowiednią ilość składników niezbędnych do tego, aby piesek mógł się prawidłowo rozwijać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy chart miniaturowy?

Hodowla rasowych psów – cena, opinie, opis

Rasowe szczeniaki nie są tanie. Zazwyczaj szczenię borzoja można kupić od 3500 do 4500 zł. Charcik włoski kosztuje w miarę podobnie. Niekiedy trzeba za niego zapłacić 3500 zł, ale zwykle jest to kwestia 4500 – 5000 zł. Cena psa sprowadzanego zza granicy będzie większa, ponieważ poza inną stawką za psa dochodzą dodatkowe koszty m.in. za transport.

Legalna hodowla przynależy do odpowiedniego stowarzyszenia. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja, która będzie miała za zadanie zrzeszać hodowców rasowych psów. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Opis ogłoszenia powinien zawierać taką informację, ale jeśli masz wątpliwości, czy dana hodowla jest legalna, zawsze możesz sprawdzić opinie o niej na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Lurcher to potomstwo charta i psa innej rasy. Nie sposób w tym przypadku określić standardów rasy, ponieważ będą inne w zależności od psa, z którym zostanie połączony chart. Jest jednak możliwe, że taki pies przejmuje część charakteru charta i okaże się trudny w ułożeniu.

Wychowanie borzoja może okazać się bardzo trudne dla osoby, która wcześniej nie miała psa. Podczas tresury należy wykazać się nie tylko konsekwencją, ale także cierpliwością. Pies ten nie będzie w 100% posłuszny, ponieważ ma silny i niezależny charakter. Ostateczna cena za szczeniaki zależy m.in. od renomy hodowli, linii genów, stopnia wpasowania się w ramy wzorca rasy, osiągnięć rodziców czy dostępności rasy w kraju.

ikona podziel się Przekaż dalej