Charakter owczarka australijskiego – jaki jest aussie?

Te pieski są pogodne, ale ich ułożenie bywa problematyczne. Nie zaleca się, aby decydował się na nie ktoś, kto nigdy wcześniej nie miał psa. Szczeniaki owczarka australijskiego są piękne, ale trzeba poświęcić im dużo czasu na tresurę i być przy tym konsekwentnym. Nie można pozwolić, aby jakaś wypowiedziana komenda została niewykonana. Szczeniak zapamięta to i będzie się coraz częściej buntować. A to nie wróży niczego dobrego.

Aussie potrzebuje dużo ruchu, ale także ćwiczeń umysłowych. Nie może go zaniedbać, bo może przez to zaganiać wszystkie ruchome obiekty (samochody, rowerzystów, dzieci, dorosłych, inne zwierzęta) i stać się agresywny. Jeżeli jednak spędzi się z nim odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia, piesek ten będzie cudownym towarzyszem. Nie będzie miał problemów z akceptacją innych zwierząt w domu, a także będzie łagodny dla dzieci.

Owczarek australijski jest bardzo inteligentny. Tresura powinna przebiegać w spokojnych warunkach. Wszelkie krzyki oraz bicie psa są niedopuszczalne. Warto zabrać szczeniaka do psiego przedszkola na kilka spotkań. Wtedy piesek uczy się komunikacji z innymi psami, a właściciel może podpytać psiego behawiorystę o poradę w kwestiach, w których nie radzi sobie z aussie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owczarkach australijskich kelpie.

Owczarek australijski blue merle i red merle – umaszczenie aussie

Nie jest to pies miniaturowy. Aussie zalicza się do psa średniego. Suczki osiągają wysokość w kłębie w przedziale 46-53 cm, a psy 51-58 cm. Wzorzec rasy nie określa wagi tych psów, ale można założyć, że jest to granica 20-30 kg. Ważniejsza jest klasa i ogólna proporcjonalność psa.

Psy tej rasy mają sierść średniej długości i średnio twardą. Ilość podszerstka jest zależna od klimatu, w którym żyje owczarek australijski. Włos okrywowy jest gładki, może być prosty lub falisty. Jest krótszy na uszach, głowie, poniżej stawów skokowych i na przedniej stronie przednich łap. Na udach tworzy tzw. portki. Grzywa jest wyraźniejsza u psów niż suczek. Sierść zapewnia psu odpowiednią ochronę przed niesprzyjającą pogodą.

Możliwe umaszczenia to:

  • czarny,
  • czekoladowy,
  • czekoladowy marmurkowy (red merle, wątrobiany),
  • niebieski marmurkowy (blue merle).
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Każde z tych umaszczeń może być:

  • jednolite,
  • dwubarwne z białymi znaczeniami (bicolor),
  • z podpalaniem i białymi znaczeniami (tricolor),
  • z samym podpalaniem (tan/copper).
Szczeniaki owczarka australijskiego na tle zieleni, a także ich wychowanie, sprzedaż i cena
Jakie są szczeniaki owczarka australijskiego i co warto wiedzieć o ich wychowaniu oraz zakupie

Najczęstszej aussie ma umaszczenie blue merle, jednak warto rozważyć też inne. Owczarek australijski przeważnie ma szczątkowy ogon, ale zdarzają się osobniki z długim ogonem.

Owczarek australijski typ amerykański a owczarek australijski kelpie to dwa zupełnie inne psy. Pierwszy powstał w Ameryce, drugi w Australii. Różnią się wyglądem. Mają w miary podobny charakter, oba są wykorzystywane do zaganiania bydła. Jednak są to dwie różne rasy i tym, którym podoba się typ amerykański, kelpie może nie odpowiadać.

Hodowla owczarka australijskiego – sprzedaż, cena, szczeniaki

Cena za rasowego pieski to kwestia 3000-7000 zł. Szczeniaki owczarka australijskiego można dostać zazwyczaj za 4500-7000 zł. Koszt takiego psa zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest to, w jaki stopniu wpasowuje się we wzorzec rasy, jakie osiągnięcia na psich wystawach mieli jego rodzice oraz jaki jest prestiż hodowli. Początkujący hodowca może wystawiać pieski na sprzedaż nieco tańsze, jednak nie powinna to być kwota niższa niż 2500 zł. Jeżeli szczeniak kosztuje ok. 1500 zł, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pochodzi z pseudohodowli. Jest to miejsce, które należy unikać. Zdarza się, że hodowca oddaje psa za darmo – dzieje się tak, gdy pies z jakichś przyczyn wrócił do jego hodowli (został oddany lub zabrany przez hodowcę). Są to jednak sytuacje sporadyczne.

Choć kusi zakup tańszego pieska, nie jest to dobry pomysł. Zwierzaki z pseudohodowli prawie zawsze są chore, a ich leczenie kosztowne. Hodowla, z której bierze się pieska, powinna być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. Podczas wydawania pieska do nowego domu, szczeniak musi mieć co najmniej 8 tygodni. Do tego powinien być dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie rodowodu pieska. Nawet gdy szczeniak nie do końca wpasowuje się we wzorzec rasy (jest mały, ma za duże uszy, ma niepożądane umaszczenie etc.), to również otrzymuje rodowód. Należy zwrócić na to uwagę podczas wybierania hodowli.

Owczarek australijski może być dobrym towarzyszem, ale trzeba odpowiednio go wytresować i poświęcać mu czas w ciągu dnia. Nie jest to właściwy pies dla osób starszych oraz mało aktywnych, a także niekonsekwentnych. Podejście do tego psa i jego tresura mają tutaj kluczowe znaczenie. Owczarki australijskie to urocze psy warte uwagi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny