Szczeniaki samoyeda

Wygląd szczeniaka

Szczeniak samoyeda wygląda jak miniaturka polarnego misia. Później z białej i puchatej kuleczki rośnie jeszcze większa, biała „śnieżynka”, o uśmiechniętym pyszczku i ukośnie ułożonych oczach. Pieski pochodzą z Syberii, jednak dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi trafiły do Europy. Nie jest to pies mały – a raczej średniej wielkości. Tym, co wyróżnia samojeda, jest oczywiście jego puszysta i biała sierść – złożona z krótkiego podszerstka oraz dłuższej okrywy włosowej. Posiada bardzo uroczy, czarny nosek i ciemne oczy.

Ogon samojeda jest wysoko osadzony, a także bardzo bujnie owłosiony. Syberyjski szczeniak posiada dostosowaną do niskich temperatur sierść, podobnie jak szczeniak jack russell terriera czy huky. Jednak w porównaniu do husky bądź innych psów zaprzęgowych, szczeniak samojeda posiada o wiele dłuższą sierść. Miękki podszerstek i długie futerko zapewniają więc pieskom świetną ochronę w mroźne dni – dlatego samojed nie ma większych problemów z zamieszkaniem w zmieniającym się klimacie. Oczywiście, lepsza będzie dla niego niższa temperatura, jak upały – ze względu na specyficzną okrywę włosową.

Charakter samoyeda

Mówi się, że szczeniaki samoyeda są „uśmiechniętymi psiakami z północy”. Wszystko za sprawą lekko uniesionych kącików warg i ciemnego pigmentu zarówno na pyszczku, jak i oczach. Pieski są bardzo wrażliwe na wysoki ton albo niesprawiedliwe ich traktowanie – dlatego też powinno się je traktować łagodnie. Kiedy nie będziemy wystarczająco mili i dobrzy dla szczeniaka yoshi, może on stać się lękliwy, a nawet nieposłuszny. Nawet, jeżeli popełnimy jednak jakiś błąd w jego wychowaniu, to pies nie powinien przejawiać żadnej agresji. Piesek nie jest mały, jednak nie sprawdzi się jako stróż posesji – wszystko przez to, że lubi ludzi i jest wobec nich łagodny.

Z powodzeniem możesz zakupić pieska nawet, jeżeli posiadasz w domu małe dzieci. Szczeniaki z rodowodem są cierpliwe i bardzo chętne do zabawy. Trzeba jednak oczywiście nauczyć wcześniej swoje pociechy, jak prawidłowo obchodzić się z pieskiem, by nie zrobić mu krzywdy. Pieski starają się, by nie wpadać z kimkolwiek w konflikt. Mają jednak dość mocno rozwinięty instynkt łowczy, więc zdarzy im się pobiec za jakąś zwierzyną. Pamiętaj również o tym, że pieski bywają hałaśliwe, a nie każdy przecież przepada za hałasem. Jeśli decydujesz się na psa w domu, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często odrobaczać psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak zadbać o szczeniaki samoyeda?

Pielęgnacja psów samoyeda

Rasa samoyed posiada dwuwarstwową szatę, która bywa bardzo wymagająca. Trzeba więc odpowiednio zadbać o jej pielęgnację, o czym na pewno opowie hodowla sprzedająca pieska. Podszerstek psów jest puszysty, krótki i obfity, a włos zewnętrzny dość gruby i długi – tworząc trudną do pielęgnacji warstwę.

Należy pamiętać, że wiosna i jesienią pieski zaczynają linieć, więc martwe włosy będą z nich wychodziły niemal garściami. Bardzo ważne będzie, by czesać swojego pieska dosłownie każdego dnia. W razie potrzeby, rasa powinna być też kąpana. Problemem będzie zaś suszenie pieska – będzie ono trwało o wiele dłużej, jak tego potrzebuje np. szczeniak jack russell terriera. Z futra samojedów dawniej robiono włóczkę i ubrania – zatem, suszenie pieska może trwać nawet kilka godzin!

Szczeniaki samoyeda i ważne informacje, a także cena za szczeniaka rasy samojed z rodowodem
Szczeniaki samoyeda i ich wychowanie, a także cena za szczeniaka samoyeda

Rasa samoyed – zdrowie

Samojedy są psami dość zdrowymi i odpornymi na choroby. Najbardziej lubią zimę, która najkorzystniej wpływa na ich samopoczucie. Oczywiście, psom nie będzie również przeszkadzała wilgoć bądź obfite opady deszczu. Większym wrogiem dla psów może stać się bardzo nagrzane pomieszczenie – wówczas mogą się przeziębić. Zwłaszcza, gdy wcześniej wystawisz psa na zbyt długi czas na mroźny dwór.

Niestety, ale pieski są podatne na dysplazję stawów biodrowych – dlatego szczeniaki powinno się kupować po zdrowych i przebadanych rodzicach. O takie zadba profesjonalna hodowla psów samoyeda. Czasami psom może zdarzyć się również dziedziczna choroba oczu taka, jak postępujący zanik siatkówki bądź katarakta. Niektóre z nich mogą również cierpieć na kłębuszkowe zapalenie nerek czy prostatę (zwłaszcza niekastrowane samce). Ze względu na białe umaszczenie, piesek może mieć również skłonność do alergii bądź atopowego zapalenia skóry.

Cena psów samoyed

Koszt pieska nie należy do małych. Niestety, pies to nie miniaturka, a naprawdę sporej wielkości rasa. W dodatku, psy wyglądają naprawdę pięknie, co przekłada się na ich wysoką cenę. Cena szczeniaków z pochodzeniem FCI zaczyna się bowiem od minimum 6000 zł. Stawki za szczenięta w wielu krajowych hodowlach ZKwP utrzymują się w przedziale 6000 – 9000 zł.

Zanim jednak zdecydujesz się wydać tak ogromną kwotę na psa, dokładnie sprawdź hodowlę pieska. Sprawdź koniecznie status hodowli w rejestrze, poznając opinie na jej temat. Warto będzie złożyć też wizytę hodowli osobiście. Musisz mieć pewność, że właściciele hodowli samoyedów na sprzedaż są uczciwi i odpowiedzialni.

ikona podziel się Przekaż dalej