Szczeniak pekińczyka krok po kroku. Zobacz, jak zadbać o małego pieska
Szczeniak pekińczyka jest jednym z najbardziej popularnych psów do towarzystwa. Piesek, określany często jako miniatura lwa, jest małym indywidualistą. Jaki jest charakter psa? Jak wyglądają szczeniaki i jaka jest cena za jednego z nich? Czym charakteryzuje się hodowla pekińczyków? Ile żyją te małe psy? Sprawdź ważne informacje na temat pekińczyków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pekińczykach.
Szczeniak pekińczyka – jak wyglądają? Zdjęcia
Szczeniaki królewskie. Jak wygląda piesek?
Pekińczyk miniaturka jest jedną z najbardziej popularnych psich ras. Mini piesek zaliczany jest wg. klasyfikacji FCI do grupy 9, sekcji 8. Pies wygląda bardzo charakterystycznie i ciężko jest go pomylić z jakąkolwiek inną rasą, jak np. chesapeake bay retriever. Miniatura lwa, jak czasem bywa nazywany pekińczyk, mierzy od 14 cm do 25 cm – przy czym suczki są trochę mniejsze. Królewskie pekińczyki ważą zaledwie 3 kilogramy – przez co są jednymi z najmniejszych psów hodowlanych. Pies nie może być krótkowłosy, gdyż krótkowłosy pekińczyk nie jest zgodny ze wzorem rasy FCI. Tak więc, pekińczyk może być wyłącznie długowłosy, a sierść układać się musi u niego na kształt kryzy wokół szyi. Umaszczenie psa może być dowolne – zatem, pekińczyk może być np. czarny. Nie dopuszcza się jedynie albinotycznego i wątrobianego koloru sierści.
Psy są niewielkie, jednak bardzo krzepie. Mają krótkie łapki, szeroką i dużą głowę, wypukłe oczy i uszy, które układają się w serce. Pekińczyki noszą swój ogon wysoko, jednak sztywno. Naprawdę, ciężko jest pomylić tego mini psa z jakąkolwiek inną rasą. Cena psa zazwyczaj osiąga ok. 3000 do 4000 złotych. Podobnie kosztuje np. chesapeake bay retriever. Każdego psa wycenia się indywidualnie, na podstawie wieku, płci, umaszczenia, ilości szczeniąt w miocie czy renomy hodowli. Tak więc, każda hodowla indywidualnie wycenia swoje szczeniaki.
Charakterystyka pekińczyka – jak zadbać o psa?
Pekińczyk to pies, który wymaga szczególnej opieki. Mimo, że charakter czworonoga zalicza się raczej do stanowczych i oziębłych wobec ludzi, w rzeczywistości pekińczyki potrzebują uwagi człowieka. Wobec swojego właściciela czasami bywają zaborcze, o czym też trzeba pamiętać. Psy wymagają szczególnej troski oraz opieki każdego dnia.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Czarny pekińczyk nie jest zabawką, mimo że jego wzrost wskazuje na co innego. Z tego też względu, psów nie powinno wychowywać się razem z dziećmi. Niestety, ale pekińczyki nie rozumieją zabaw dziecięcych i nie chcą w nich brać udziału. W przeciwieństwie do innych ras, pekińczyk nie przepada za dziećmi i zdecydowanie bardziej pożąda spokoju oraz osoby, która nie jest aż tak aktywna fizycznie. Dlatego, pekińczyk będzie lepszym towarzyszem dla starszej osoby niż dla dziecka – zwłaszcza nieświadomego opieki nad zwierzętami. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o pekińczyku miniaturce.
Szczeniak pekińczyka – jak dbać o psa?
Jak zachowuje się długowłosy pekińczyk? Zdjęcia szczeniaków
Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swojego szczeniaka, powinieneś wychowywać go w małym mieszkaniu, a nie w domu z ogrodem. Psy nie mają potrzeby wychodzenia z domu tak często, jak inne rasy. Nie będą więc zachwycone ogromną przestrzenią do biegania – zwyczajnie, nie będą z niej korzystać. Oczywiście, piesek może mieszkać na wsi. Jednak, pekińczyk zdecydowanie chętniej będzie przebywał w zaciszu domowym. Rasa należy do domatorów, więc ogród nie jest ulubionym miejscem pekińczyka.
Czy pekińczyk nadaje się na pierwszego psa w domu? Zdecydowanie, odradzamy kupno pekińczyka do mieszkania z małymi dziećmi. Psy nie potrafią się z nimi dogadać, więc nie jest to najlepszy pomysł na towarzystwo dla dzieci. O wiele lepiej, gdy kupisz psa dla starszej osoby, która nie lubi spędzać czasu aktywnie. Pekińczyki bardzo dobrze czują się na kanapie, a nie jako uczestnicy głośnych zabaw dzieci. Pamiętaj o tym, bo w przeciwnym wypadku będziesz mógł unieszczęśliwić swojego pieska.
Jak zatroszczyć się o małego pekińczyka?
Martwisz się o pielęgnację pekińczyka? Słusznie, ponieważ nie każdy będzie mógł sobie poradzić z sierścią psów. Włosy pekińczyków to jedne z najczęściej plączących się psich włosów. Mało tego, ciągle się brudzą, więc powinieneś je codziennie nie tylko szczotkować, ale i czyścić. Brak regularności może sprawić, że na psiej sierści zrobi się jeden wielki kołtun, którego pozostanie jedynie… wyciąć. Poza dbaniem o sierść pekińczyków, musisz troszczyć się o jego zęby i oczy. Dodatkowo, ważne będzie odpowiednie żywienie pekińczyka. Możesz podawać mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Do tego dojść mogą również przyrządzane własnoręcznie, domowe posiłki, które dopasować powinieneś do potrzeb psa oraz jego aktywności fizycznej. Jako, że pekińczyk dużo się nie rusza, nie potrzebuje aż tylu kalorii, co aktywny fizycznie pies.
Ile żyją pekińczyki? Zazwyczaj jest to ok. 13 lat. Mimo, że pies jest niepozornej postury, jest bardzo wytrzymały i świetnie radzi sobie z różnymi warunkami pogodowymi. Mimo to, pekińczykom również grozi wiele chorób takich, jak:
- choroba oczu (postępujący zanik
siatkówki),
- przepuklina,
- dwu- i trójrzędowość rzęs,
- otyłość,
- problemy oddechowe,
- rak mózgu.