Szczeniak owczarka niemieckiego – charakter i poprawna opieka

Jaki charakter posiadają rasowe szczeniaki alzackie?

Szczeniak owczarka niemieckiego jest niezwykle żywiołowy i chętny do wspólnych zabaw z człowiekiem. Cechuje go też przyjazne usposobienie wobec znanych sobie osób. Do obcych często podchodzi z pewną nieufnością i rezerwą. Mały szczeniaczek długowłosy czy krótkowłosy może być świetnym towarzyszem dłuższych spacerów. W początkowym okresie dorastania warto zapewnić mu ruch o średniej intensywności. Dopiero w późniejszym czasie, dorastający wilczur będzie radził sobie z bardziej zajmującą aktywnością fizyczną.

Młody wilczur jest czujny i posiada instynkt terytorialny. Będzie patrolował naszego domu lub mieszkania i głośno poinformuje, gdy na nasz teren wkroczą nieproszeni goście. Młode pieski wymagają w tym względzie odpowiedniej socjalizacji z dźwiękami otoczenia. Warto nauczyć je, że dźwięk domofonu czy osoby przechodzącej po ulicy nie musi oznaczać niczego złego. Dobrze ułożony szczeniak owczarka niemieckiego będzie wtedy bacznie kontrolował sytuację, ale nie stanie się przy tym nadmiernie szczekliwy czy uciążliwy dla otoczenia.

Świeżo upieczony właściciel musi liczyć się z tym, że szczeniak owczarka niemieckiego nie lubi samotności. Pies tej rasy najlepiej czuje się otoczony gronem rodziny. Zazwyczaj świetnie radzi sobie w kontaktach z dziećmi, akceptuje mniejsze pieski, a właściciele szkolony dogada się z domowymi kotami. Z początku szczeniaczek może wydawać się dość problematyczny, jednak jasne wskazanie zasad sprawi, że może stać się idealnym towarzyszem do domu czy do mieszkania.

Już młody szczeniaczek będzie wyróżniał się dość wysoką inteligencją. Zauważymy to w ćwiczeniach posłuszeństwa, nauce sztuczek czy przy codziennych czynnościach domowych. Małe szczeniaki alzackie szybko rozpoznają słabości właścicieli i potrafią wkradać się w ich łaski. W efekcie często otrzymają kąski ze stołu czy dostaną dodatkową porcję pieszczot. Bez wątpienia są to pieski, które lubią kontakt z człowiekiem i dopominają się go dość często. Pozostawiony sam sobie wilczur może być hałaśliwy czy czuć się osamotniony. Dlatego częsty kontakt z człowiekiem oraz duża porcja ruchu są niezbędne dla prawidłowego wychowania szczeniaka tej rasy. Jeśli szukasz porad na temat opieki nad małymi pieskami, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szczeniakach.

Jakiej opieki wymagają szczeniaki alzackie?

Inteligentny i towarzyski wilczur kocha spacery. Świetnie sprawdzi się także w psich sportach posłuszeństwa, gdzie może spędzić aktywnie czas ze swoim opiekunem. Nawet bardzo młody wilczur wymaga stymulacji fizycznej. Jest to bardzo ważny aspekt opieki, bez którego pieski mogą stać się głośne i dokuczliwe.

Szczeniaczek mieszkający w domu czy mieszkaniu musi też nauczyć się załatwiania swoich potrzeb na dworze. Większość pupili szybko pojmuje zasady higieny i nawet mały szczeniaczek najchętniej sika na trawie. Jednak wymaga to regularnego wychodzenia na spacery. Zaniedbanie nauki higieny może sprawić, że mały szczeniaczek nauczy się załatwiania na dworze dopiero w późniejszych miesiącach swojego życia. Przy dorastającym, dość dużym pupilu może okazać się to dość męczące.

Tresura owczarka niemieckiego może obejmować komendy posłuszeństwa, sztuczki czy zajęcia sprawnościowe. Wilczur polubi niemal każdą aktywność i będzie chętnie uczestniczył w różnego rodzaju zajęciach. Większa aktywność fizyczna sprawia, że szczeniaczek i pies dorosły wymagają odpowiedniego żywienia. Karma dla owczarka niemieckiego musi być bogata w niezbędne składniki odżywcze i białko pochodzenia zwierzęcego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Użytkowy owczarek niemiecki długowłosy wymaga też regularnego czesania. Jak każdy pies długowłosy, może być podatny na kołtunienie się i filcowanie sierści. Dlatego zaleca się przeczesywanie metalowym grzebieniem. Czynność wykonujemy raz, dwa razy w tygodniu. Zadbajmy o tym, by nauczyć pielęgnacji już małe szczeniaczki. Dzięki temu młody pies długowłosy szybko przyzwyczai się do pielęgnacji i nie będzie sprawiał problemów podczas czesania.

Szczeniak owczarka niemieckiego na sprzedaż – jak dokonać właściwego wyboru?

Szczeniaki rasowe – opinie o psach

Mały szczeniak alzacki wygląda bardzo efektownie i przyciąga uwagę wielu osób. Szczególnie pies długowłosy prezentuje się jak niewielkich rozmiarów, puchata kulka. Młode pieski często wyglądają bardzo podobnie do siebie. Jednak każdy może posiadać nieco inny charakter.

W dobrych hodowlach dopuszcza się do rozrodu tylko zdrowe i stabilne psychicznie osobniki. Będą to psy hodowlane bez żadnych fiksacji i nadmiernej skłonności do agresji. Psy pochodzące z takich hodowli uchodzą za świetnych towarzyszy i posiadają bardzo dobre opinie wśród miłośników czworonogów.

Szczeniak owczarka niemieckiego na smyczy wykonujący polecenie siad
Szczeniak owczarka niemieckiego, a także jego cena, opis, usposobienie

Negatywne opinie o rasie dotyczą zazwyczaj psów chorowitych. Szczeniak owczarka niemieckiego powinien pochodzić od przebadanych pod kątem dysplazji przodków. Warto pamiętać, że jest to rasa predysponowana do dysplazji stawu biodrowego i stawu łokciowego. Mogą to być przypadłości o podłożu genetycznym, dlatego upewnijmy się, że mały, długowłosy wilczur na sprzedaż pochodzi od zdrowych rodziców.

Szczeniaki i dorosłe, rasowe wilczury posiadają też przychylne opinie związane ze swoim przyjacielskim, bardzo radosnym usposobieniem. Mały i większy owczarek alzacki będzie zawsze gotowy do wspólnej zabawy oraz spędzania czasu z rodziną. To niezastąpiony towarzysz wędrówek, który lojalnie słucha swojego właściciela. Warto przy tym dodać, że duża inteligencja oraz wrodzona uległość czynią z owczarka idealnego przewodnika dla osób niewidomych, dobrego psa pracującego w służbach mundurowych, a także psa ratunkowego. Bez wątpienia jest to jedna z ras, która świetnie poradzi sobie z większością stawianych jej zadań, stąd też pojawiają się przychylne opinie o owczarkach.

Jaka jest cena za rasowe szczeniaki?

Jak już wiemy, pieski owczarka niemieckiego cieszą się bardzo dużą popularnością. Stąd też powstało wiele hodowli, które specjalizują się w rozmnażaniu tej rasy. Większa liczba hodowli to jednocześnie atrakcyjna cena zakupu szczeniaka.

Cena za rasowe pieski ulega dużym wahaniom. Młody pies z rodowodem może kosztować w granicach 1500-2000 zł. Co prawda zdarzają się i tańsze oferty, jednak z reguły psy z najtańszych hodowli nie są badane pod kątem dysplazji stawów, a co za tym idzie, zakup szczeniaka będzie obarczony znacznie większym ryzykiem.

Bardziej znana hodowla może przedstawiać wyższe stawki sprzedaży. Cena szczeniaka z renomowanej hodowli zazwyczaj utrzymuje się w granicach 2000-3000 zł. Nieco starsze pieski okazują się jeszcze droższe. Cena za psa, który odbył pierwsze szkolenie posłuszeństwa zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 5000 zł. Cena szczeniaka o wyjątkowym wyglądzie oraz wysokich rokowaniach wystawowych często okazuje się bardzo zbliżona.

ikona podziel się Przekaż dalej