Szczeniak jamnika – wymagania, charakter, żywienie, pielęgnacja
Te małe pieski wbrew pozorom wcale nie są leniwe. Ich energia może być wręcz nie do opanowania. Czym jednak różni się jamnik miniaturka, standardowy i króliczy? Ile żyją jamniki? Jaka jest cena za rasowe psy? Jaki charakter ma szczeniak jamnika? Czy jamnik miniaturka jest najmniejszy? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jamnikach.
Wygląd jamnika – co warto wiedzieć?
Rozmiar i długość szaty jamnika – odmiany
To pieski o długim tułowiu, krótkich krzywych łapkach i dużych uszach zwisających po bokach długiej kufy. Jamniczki występują w różnych odmianach. Można je rozróżnić ze względu na długość włosa i rozmiar. Biorąc pod uwagę wymiary, jamnik może być:
- króliczy – jest najmniejszy. Jego waga powinna wynosić do 3,5 kg a obwód klatki piersiowej nie może przekraczać 30 cm.
- miniaturowy – miniaturka jamnika czasami jest określana jako mini. Obwód klatki piersiowej powinien wynosić od 30 do 35 cm. Jego waga to 4 kg.
- standardowy – obwód klatki piersiowej powinien przekraczać 35 cm. Waga tego jamnika nie może być większa niż 9 kg.
Każdy z tych jamników może mieć różnej długości sierść. Rozróżnia się jamniki:
- krótkowłose – gładki, przyległy, twardy i błyszczący włos okrywowy. Ciało w całości owłosione (w tym cienki ogon). Nos i pazurki mają kolor czarny (brązowy nie jest pożądany).
- szorstkowłose – włos przylega na całym ciele z wyłączeniem uszu, kufy i brwi. Sierść jest krótsza na uszach. Ma krzaczaste brwi oraz dobrze widoczną brodę. Włos na ogonie mocno przylega. Sprawdź także ten artykuł o jamniku szorstkowłosym króliczym.
- długowłose – przyległy, błyszczący i prosty włos okrywowy z podszerstkiem. Jest przedłużony na podbrzuszu i szyi, na uszach zwisa. Włos psów tej odmiany jest najdłuższy na ogonie. Na kończynach tworzy się charakterystyczne pióro.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Te małe pieski mają kilka umaszczeń. Jamnik krótkowłosy i długowłosy może być:
- jednolity – umaszczenie rude, rudo-żółte, żółte. Mogą mieć czarny nalot.
- dwukolorowy – czarny lub brązowy (czekoladowy) z rdzawobrązowym lub żółtym podpaleniem pod oczami, ogonem (i jego kawałku), na dolnej wardze, bokach kufy, wewnętrznych krawędziach ucha, kończynach i przedpiersiu.
- marmurkowy (merle) – rude, szare lub czarne tło. Plamy w kolorze beżowym lub szarym (nie mogą być bardzo duże).
Jamnik szorstkowłosy może mieć takie samo umaszczenie, jak pozostałe odmiany, ale najczęściej jego sierść ma kolor dziczy w różnych tonacjach (od jasnych do ciemnych).
Pielęgnacja jamników o różnych długościach sierści
Najprostszy w pielęgnacji jest jamnik krótkowłosy. Należy raz w tygodniu dobrze go wyczesać. Można częściej, aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość włosów w mieszkaniu. Krótkowłose jamniki kąpie się w razie potrzeby, potem wyciera ręcznikiem i pozwala wyschnąć w ciepłym miejscu.
Jamniczki szorstkowłose mogą mieć szatę krótką i ona wymaga jedynie porządnego wyczesania raz lub dwa razy w miesiącu, ale mogą mieć też dłuższe włosy, które należy regularnie trymować (w zależności od szybkości wzrostu – co 3 lub 4 miesiące).
Jamniki długowłose linieją różnie. Samce tracą włos zazwyczaj tylko raz w roku, ale w dalszym ciągu wyglądają tak samo. Jednak suczki przed cieczką gubią prawie całkowicie swoje najdłuższe włosy. Choć ich sierść raczej się nie kołtuni, trzeba je wyczesywać co kilka dni, a niektóre osobniki trzeba trymować. Po kąpieli jamniki długowłose należy wysuszyć suszarką.
Szczeniaki i dorosłe jamniki – jakie są?
Charakter jamnika – jaki jest ten pies?
Jest bardzo aktywny i ciekawski. Nie jest to typ pieska, który cały dzień leżałyby na kanapie ze swoim panem. W ciągu dnia potrzebuje przynajmniej jednego długiego spaceru. Nie wskazane jest, aby biegał za rowerem, bo taki nieustanny wysiłek może mu zaszkodzić. Lepiej dać mu popływać i aportować piłeczkę. Jednak zanim spuścisz go ze smycz, upewnij się, że nic mu nie zagraża. Gdy jamnik zwietrzy interesujący trop, może rzucić się w pogoń.
Nie należy się dziwić, kiedy ten pies nie zareaguje na jakąś komendę. Jest uparty i niezależny. Nie lubi się słuchać. Bywa to problematyczne. Szczeniaki jamniki powinny przechodzić odpowiednią tresurę, jednak nie warto nastawiać się na powalający efekt. Pies ten choć inteligentny, to bywa złośliwy. Mimo wszystko trzeba próbować, bo podstawowe komendy mogą bardzo ułatwić życie z psem.
Jamnik mocno przywiązuje się do właściciela i nie powinien zostawać sam na zbyt długo. Zdarza się, że pies ten staje się zaborczy i nie pozwala, aby ktokolwiek inny zbliżył się do jego pana. Nie należy nagradzać go za takie zachowanie ani tego akceptować. Im dłużej będzie się biernym na takie odruchy, tym pies będzie pozwalał sobie na coraz więcej. Istnieje ryzyko, że któregoś razu rzuci się na kogoś i dotkliwie go pogryzie.
Choroby i żywienie – szczeniak jamnika
Bez względu na odmianę, wszystkie jamniki mogą mieć problemy z kręgosłupem. Należy szczególnie uważać, aby tych psów nie utuczyć. Otyłość dla jamników jest niebezpieczna. Warto również rozważyć wnoszenie i znoszenie psa po schodach. Niektóre jamniki mają problemy z oczami (katarakta, postępujący zanik siatkówki). Trzeba sprawdzać zębów piesków i kontrolować, czy nie odkłada się tam kamień. Średnia długość życia jamników wynosi 12-16 lat. Długowłose dobrze wytrzymują niskie i wysokie temperatury. Szorstkowłose źle znoszą upały. Jamnik króliczy powinien nosić ubranko w czasie wychodzenia na dwór podczas zimy.
Należy zadbać o to, aby karma (sucha lub wysokomięsne puszki) była dobrej lub bardzo dobrej jakości. Na rynku jest kilka firm, która produkuje gotowe mieszanki. Jeżeli jednak nie chcesz karmić psa puszkami lub suchą karmą, możesz zdecydować się na dietę BARF (surowe mięso i suplementy). Tylko wcześniej musisz zdobyć wiedzę na temat właściwego porcjowania mięsa i doboru witamin. Wszystko musi być odpowiednio dobrane pod konkretnego psa i jego indywidualne potrzeby.
Szczeniak jamnika kosztuje od 2000 do 4000 zł. Cena za rasowe psy zależy od cech psa (wpasowanie we wzorzec rasy), rodowodu (rodziców i ich osiągnięć na psich wystawach) oraz renomy hodowli. Jeżeli interesuje cię pies marmurkowy, to możesz zerknąć na szczeniaki owczarka australijskiego. Choć są to dwie różne rasy, to obie mogą przypaść ci do gustu. Należy pamiętać, że jamniki są uparte i trudne w ułożeniu, z kolei szczeniaki owczarka australijskiego nieco łatwiej oswoić. Jednak obie rasy potrzebują, abyś poświęcił im dużo czasu. Zanim zdecydujesz się na takiego psa, upewnij się, że masz wystarczająco wiele wolnych chwil, aby się nim zająć.