Jakie usposobienie i wymagania szkoleniowe posiada szczeniak jack russell terriera?

Charakter psów rasy jack russell terrier i parson russell terrier

JRT i PRT to bardzo podobne psy, które niejednokrotnie są ze sobą mylone. Obie rasy posiadają podobny charakter, dlatego opiszemy go w jednym zestawieniu. Zarówno jack russell terier, jak i parson russell terrier to psy bardzo towarzyskie i lubiące kontakt z człowiekiem. Małe szczeniaki gładkowłosych czy szorstkowłosych mogą spędzać wiele godzin na zabawach z ludźmi i wydają się w tym niezmordowane.

Jack i parson russell terrier szybko przywiązują się do właściciela. Miniaturka teriera będzie kochała całą rodzinę, jednak najbardziej uznawała autorytet jednej osoby. Szczeniaki z reguły dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi. Dorosłe, dobrze prowadzone psy będą też kompanem dla innych gatunków zwierząt.

Szorstkowłosy czy gładkowłosy jack potrafi pokazać swój silny charakter. Nie jest to rasa, która ślepo podąża za swoim właścicielem. Jak każdy pies z rodziny terierów, jack bywa niekiedy uparty oraz niezależny. Nasz szorstkowłosy lub gładkowłosy pupil może okazać się też nieco głośny i szczekliwy.

Szczeniak jack russell terriera i parson russell terriera wymaga konsekwentnego szkolenia. Pozostawiony sam sobie lub prowadzony przez osobę z uległą osobowością, może stać się dominującym i problematycznym zwierzakiem. Warto o tym pamiętać, zanim miniaturka teriera trafi do naszego domu.

Jakiego szkolenia wymaga szczeniak jack russell terriera i parson russell terriera?

Odpowiedzialne szkolenie to klucz do uzyskania bezproblemowego i sympatycznego pupila domowego. Szczeniaki powinny być wychowywane od pierwszych tygodni życia. Na początku drogi kluczową rolę odgrywa socjalizacja. Szczeniaczki do 14 tygodnia życia muszą poznać jak najwięcej dźwięków, zapachów i sytuacji. Socjalizacja rozpoczyna się już w hodowli, zatem warto wybierać miejsca, które zapewniają zwierzakom odpowiednie warunki.

Mały pies zazwyczaj trafia do naszego domu po pełnej kwarantannie poszczepiennej. Zatem możemy rozpocząć naukę czystości na dworze. Psy rasy jack russell terrier i parson russell terrier przeważnie uwielbiają smakołyki. Można to wykorzystać podczas szkolenia, nagradzając za dobre zachowanie. Dzięki temu szczeniaki szybciej nauczą się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Szorstkowłosy czy gładkowłosy szczeniak jack russell terriera powinien znać zasady panujące w domu. Konsekwencja w szkoleniu jest kluczem dla tej rasy. Mały, niepozornie wyglądający pies może próbować swoich sił i zdominować niedoświadczonego właściciela. Warto wziąć to pod uwagę i zadbać o to, by szczeniaki respektowały zasady.

Kluczowa w szkoleniu gładkowłosych lub krótkowłosych psów będzie aktywność fizyczna. Szczenięta i dorosłe psy rasy JRT i PRT wymagają dużej ilości ruchu. Aktywność zapobiegnie problemowi szczekliwości czy niszczeniu przedmiotów. Szczeniaczki krótkowłosych terrierów świetnie odnajdą się w roli tropicieli, a jako rasa tropiąca bardzo chętnie pogonią za rzucaną im piłką. Już mały pies posiada silny instynkt łowiecki, który można wykorzystać do wspólnych zabaw.

Szczeniak jack russell terriera leżący w łóżku z misiem oraz jego charakter i wychowanie
Szczeniak jack russell terriera krok po kroku, czyli usposobienie i wychowanie

Wybiegane i dobrze prowadzone szczenięta odwdzięczają się bezwarunkową miłością oraz oddaniem. Pies krótkowłosy czy szorstkowłosy będzie też idealnym kandydatem do brania udziału w sportach typu agillity. Wspólna zabawa może sprawić, że zarówno miniaturka terriera jak i jego właściciel będą mocno do siebie przywiązani. A może zainteresuje cię także ten artykuł jack russell terrierze gładkowłosym?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ile kosztuje rasa i jakie ma wymagania pielęgnacyjne?

Cena za szczeniaczki jack russell terriera – sprawdzamy ogłoszenia sprzedaży

Szczeniaczki jack russell terriera mogą pochodzić z hodowli zarejestrowanych w wielu różnych związkach. Cena za psa z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od kwoty 4 500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka za szczenięta o przeznaczeniu na tak zwane kolanka.

Miniaturka terriera może być też nieco droższa w zakupie. Cena z ogłoszenia znanych hodowli przeważnie waha się w przedziale 5000-6000 zł. Znajdziemy też ogłoszenia, w których cena przekracza kwotę 7000 zł. Są to szczeniaczki po utytułowanych rodzicach. Najwyższa cena zakupu często oznacza najlepsze predyspozycje wystawowe lub predyspozycje do psich sportów.

Niekiedy w ofertach sprzedaży natrafimy na ogłoszenia, w których cena za szczenięta krótkowłosych jack terrierów jest znacznie niższa. Zazwyczaj jest to stawka hodowli, które nie są zarejestrowane w ZKWP. Szczenięta nie zawsze odpowiadają wzorcowi rasy i mogą być chorowite. Podejrzanie niska cena powinna dać nam sygnał do wyjątkowej czujności.

Jakiej pielęgnacji wymaga mały jack russell terrier?

Jack russell terrier podobnie jak szczeniak dobermana przeważnie cieszy się dobrym zdrowiem. Zaletą tych ras krótkowłosych są też niewielkie wymagania dotyczące pielęgnacji. Podstawą okazuje się dostarczenie odpowiedniej jakości, zbilansowanych posiłków. Mały szczeniak musi dostawać pokarm o zwiększonej zawartości białka, co umożliwi mu zdrowy rozwój. Dorosłe psy jack russell terriera są zazwyczaj dość aktywne, dlatego ilość białka powinna być tylko nieznacznie zmniejszona. Zaleca się karmy z dobrym składem i wysoką zawartością mięsa. Innym rozwiązaniem może być model żywienia dietą BARF, polegający na podawaniu surowego mięsa, podrobów, kości i zmielonych warzyw.

Krótkowłosy jack russell terrier wymaga jedynie czesania kilka razy w miesiącu. W czasie intensywnego linienia możemy go dodatkowo trymować, co pozwoli na pozbycie się większych ilości podszerstka. Pies małych ras może posiadać tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego dobrą praktyką jest regularna kontrola stanu uzębienia, a w razie potrzeby usuwanie kamienia w gabinecie weterynaryjnym lub u groomera. Szczeniaczki jack russell terriera nie zawsze ścierają pazury, dlatego warto je przycinać specjalnymi cążkami.

ikona podziel się Przekaż dalej