Szczeniak akity – zdjęcia

Szczeniaki i ich pochodzenie oraz wygląd

Pieski akita inu są największą rasą japońską. Uważa się, że czarny bądź innego koloru akita został wyhodowany po to, by polować na dziki, niedźwiedzie i jelenie. Inni uparcie twierdzą jednak, że dawniej akita inu był psem stworzony do… walk zwierząt. Kiedy w XIX wieku zaczęto interesować się innymi gatunkami psów, to japońska rasa nieco straciła na popularności. Psa uznano za „narodowy skarb Japonii” i objęto go ochroną. Najpopularniejszym psem był Hachiko – pies, który wiernie czekał na swojego pana w tym samym miejscu, niemal 10 lat.

Akita są to duże psy, będące bardzo poważne i dostojne. Posiadają dumnie podniesioną głowę, a także niewielkie uszy i dość ciemne oczy. Ich futerko jest grube i pluszowe, a sierść zbita i długowłosa. Może być ona:

  • czerwona,
  • czerwono-płowa,
  • biała,
  • sezamowa,
  • pręgowana.

Dorosły piesek wcale nie jest taki mały, co idealnie obrazują zdjęcia rasy. Pies mierzy bowiem zazwyczaj między 60 a 70 cm, zaś suczka między 55 a 65 cm. Pieski ważą od 35 do 50 kg – wiadomo jednak, suczki będą ważyły nieco mniej od samców.

Z podstawowego, japońskiego gatunku akita inu, powstała jeszcze jego amerykańska odmiana. Narodziła się dokładnie po tym, gdy po wojnie amerykańscy żołnierze zabrali kilka piesków do USA w celach hodowlanych. Oczywiście, w Japonii postanowiono hodować pierwotną rasę – z pierwotnym wyglądem i charakterem. Zaś amerykańska rasa stała się nieco większa, ale oficjalnie uznana przez FCI. Sierść pieska jest krótko i długowłosa, czerwona i biała, choć czasami bywa i kolor czarny. Wszystko zależy od hodowli.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Niektórzy zastanawiają się, czy istnieje akita inu miniatura. Otóż, nie – nie ma takiej rasy, jak akita inu miniatura! Szczeniak akity inu osiąga wzrost taki, jak opisaliśmy nieco wyżej. Jeżeli więc poszukujecie miniaturki „puchatej kuleczki”, może stać się nią szpic. Jest to mały piesek, który dorasta maksymalnie do ok. 20-stu kilku centymetrów, a jego waga to między 2 a 3 kg. Zatem, szpic może być taką „miniaturową przytulanką”. Jednak na pewno nie stanie się nią japoński szczeniak akita inu – nie tylko ze względu na wzrost, ale i dość charakterystyczne zachowanie. Planujesz zakup psa tej rasy? Sprawdź także ten artykuł o charakterze akity inu.

Charakter psa akita inu

Szczeniak akity bywa bardzo uparty. Są to psy, które lubią rządzić – dlatego lepiej nie pozostawiać ich w obecności nieznajomych bądź dzieci. Szczeniaki są przyjazne i wesołe, jednak już dorosłe pieski potrafią być nieprzewidywalne. Piesek ceni sobie spokój, a także nie przepada za innymi zwierzętami bądź ludźmi – zwłaszcza obcymi. Bardzo ceni sobie za to obecność i bliskość swojego właściciela, do którego mocno się przywiązuje. Oczywiście, nawet wtedy podąża swoją drogą, niczym kot. W domu może być on oazą spokoju, jednak już w plenerze często wybiera pościg np. za ptaszkami. Aby więc dobrze zająć się ową rasą, właściciel powinien mieć ogromną wiedzę na temat akity inu.

Pieski są mocne w ciele i charakterze – a więc, ich kupno nie będzie dobre, gdy jesteś nowicjuszem w hodowli psów. Japońska rasa potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie potrafił kontynuować socjalizację i wytresować pupilka. Psy odznaczają się wiernością i odwagą, więc możesz z niego ustanowić psa stróżującego. Pamiętaj tylko, że będzie to wymagało wiele pracy i cierpliwości – charakter akity inu jest bardzo specyficzny i ciężki mimo, iż piesek wygląda milutko.

Co warto wiedzieć o akita inu?

Czym karmić szczeniaki akita inu?

Aby piesek mógł zdrowo rosnąć, trzeba będzie wybierać mu dobrej jakości karmę. Ważne więc, żebyś kontrolował jej skład – karma musi być zbilansowana i zawierać wszelakie cenne składniki odżywcze dla psów.

Nie da się ukryć. Akita inu są bardzo wybredne, jeżeli chodzi o jedzenie. Czasami może więc zająć sporo czasu, zanim uda się trafić z zakupem idealnej karmy, którą piesek faktycznie będzie jeść. Kupno karmy powinno być ukierunkowane preferencjami pieska – nie zmieniaj więc jej za często. Jeżeli będziesz bowiem zmieniał karmę, piesek może mieć problemy z żołądkiem (przyzwyczajony np. do jednej).

Szczeniak akity, czyli dwa małe psy akita na białym tle i ich opis oraz wychowanie
Szczeniak akity, jego charakterystyka, pielęgnacja i informacje, ile kosztuje

Akita inu – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Niektórzy przedstawiciele rasy akita inu mają problemy zdrowotne, zwłaszcza ze skórą i włosiem. Zdarza się też epilepsja, zanik siatkówki bądź schorzenia tarczycy. Ze względu na masę, może się zdarzyć również dysplazja stawu biodrowego. Oczywiście, hodowle dbają o to, by takie ryzyko się nie pojawiło. Aby pies był zdrowy już po odbiorze z hodowli, należy go również odpowiednio pielęgnować – zwłaszcza podczas wymiany sierści. Wówczas pieska trzeba szczotkować, by pozbyć się starego włosia, sprawiającego problemy.

Cena akita inu jest bardzo zróżnicowana. Wiele zależy bowiem od hodowli i jej doświadczenia, a także genów rodziców szczeniaka. Przyjmuje się jednak, że cena akity inu z rodowodem to nawet do 8000 złotych. A więc, nie jest to tania rasa.

Pamiętaj, że…

Akita inu może być agresywny wobec innych psów. Jeżeli więc posiadasz już inne psy, powinieneś stale nadzorować stosunki między nimi. Akita dogada się z nimi pod warunkiem, że będą uległe. Zaakceptuje małe zwierzę, towarzyszące mu od szczeniaka. Jednak już obce psy mogą stać się jego… kozłem ofiarnym!

ikona podziel się Przekaż dalej