Charakterystyka szaty maltańczyka – szczeniaka i dorosłego

Rodzaje włosa u psa a szata maltańczyka

Owłosienie psa występuje w trzech rodzajach pod względem gatunku włosa: krótkie, szorstkie i długie. Niektóre rasy mają włos półdługi, tj. długi w określonych miejscach, w pozostałych krótszy. Jeżeli chodzi o strukturę szaty, występuje ona w dwóch rodzajach – jednowarstwowa i dwuwarstwowa. Jednowarstwowa składa się jedynie z włosa okrywowego, zaś dwuwarstwowa – z włosa okrywowego i gęstej, przylegającej do skóry warstwy miękkiego włosa, zwanego podszerstkiem. Natomiast pod względem jakości włos okrywowy może być miękki, jedwabisty, twardy lub szczeciniasty. Różne rodzaje szaty psa wymagają różnej pielęgnacji.

Okrywa włosowa maltańczyka jest długa, jednowarstwowa (wyłącznie włos okrywowy, bez podszerstka), miękka i jedwabista. Z tych względów jej pielęgnacja jest czasochłonna i dość kosztowna, wymagająca umiejętności manualnych. Chodzi przede wszystkim o to, aby sierść nie poplątała się i nie uległa skołtunieniu. Zabiegi pielęgnacyjne umożliwiają również usunięcie martwych włosów, bowiem maltańczyk sam nie linieje. Kąpiel należy stosować w zależności od potrzeb, a częstotliwość jest większa u psów wystawowych.

Kosmetyki do pielęgnacji szaty są różne, w tym do kąpieli – specjalny szampon dla maltańczyka. Oprócz tego stosowana jest odżywka, a także różne preparaty natłuszczające przed papilotowaniem, wyprodukowane na bazie lanoliny. Ułatwiają one rozczesywanie i zapobiegają wysuszeniu włosa.

Pielęgnacja codzienna – czesanie, papiloty

Maltańczyk niewystawiany może być ostrzyżony krócej, wówczas wystarczy codzienne użycie miękkiej szczotki i okresowe korzystanie z usług groomera. Natomiast pielęgnacja sierści maltańczyka wystawowego to już „wyższa szkoła jazdy” – takie są opinie zarówno hodowców rasy, wystawców, jak i sędziów kynologicznych.

Grooming szczeniaka maltańczyka trzeba zacząć około 5. miesiąca życia. Wąsiki stają się na tyle długie, że trzeba je zacząć podwiązywać, aby szczeniak ich nie skrócił zębami. Wtedy też zaczyna się wiązanie kucyka na głowie. Nieco później zaczynamy wiązać papiloty. Im owłosienie maltańczyka jest słabsze, tym wcześniej trzeba je zakładać. Papilotuje się stopniowo tam, gdzie włos jest najdłuższy. Jak najwcześniej trzeba przyzwyczaić pieska do papilotów przy odbycie i narządach płciowych, aby nauczył się załatwiać potrzeby mając je nałożone.

Przed papilotowaniem trzeba maltańczyka dokładnie wyczesać i spryskać całą sierść kosmetykiem natłuszczającym. Następnie grzebieniem ze szpikulcem oddziela się równe pasemka, które kolejno układa się na bibułce, zwija i zabezpiecza gumką lateksową. Trzeba to zrobić tak, aby nie przeszkadzały psu w codziennym życiu i nie powodowały bolesnego ciągnięcia. Po skończonym zabiegu zakładamy psu sukienkę ochronną, aby nie pozdejmował sobie papilotów i o nic nimi nie zaczepiał. Papiloty stosuje się pomiędzy kąpielami, a przewija w miarę potrzeby. Przewijanie polega na rozwinięciu, rozczesaniu, natłuszczeniu i ponownym zawinięciu pasemka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji psów.

Kąpiel, pielęgnacja włosa na mokro

Szampon dla maltańczyka – jaki powinien być

Zanim wskażemy konkretne produkty, warto zwrócić uwagę na cechy, jakie powinien mieć dobry szampon dla maltańczyka, aby jego szata była w doskonałej kondycji. Nie może być to zwykły szampon do włosów, jaki niekiedy stosują laicy przekonani, że maltańczyk nie ma sierści, a włosy, które można pielęgnować jak ludzkie. Oto najważniejsze z tych cech:

  • Odczyn pH. Szampon dla maltańczyka musi być delikatny ze względu na jedwabisty włos. Musi dokładnie usuwać preparat natłuszczający, jaki stosowany był podczas papilotowania, a także przetłuszczenia skóry. Dobry, łagodny szampon, nadający się dla psa dorosłego i dla szczeniąt, powinien mieć odczyn pH od 5,5 do 6,5 (kwaśny). Może też zawierać domieszkę składników ziołowych o właściwościach pielęgnacyjnych, np. wyciąg z aloesu
  • Brak detergentów. Są one bardzo szkodliwe dla sierści i delikatnej skóry maltańczyka. Mają działanie wysuszające i podrażniające. Dlatego najlepszy (i niestety, zazwyczaj najdroższy) jest szampon niezawierający mydła, a jedynie naturalne składniki czyszczące
  • Naturalne wybielacze. U maltańczyka okresowo stosuje się szampon wybielający dla psów o umaszczeniu białym lub w odcieniu kości słoniowej. Szampony tanie zawierają wybielacze chemiczne, mogące uszkodzić strukturę włosa, nadmiernie go wysuszyć i podrażnić skórę. Szampon dobrej jakości zawiera składniki naturalne o właściwościach optycznie rozjaśniających, np. olej kokosowy.
Maltańczyk wyglądający z wanny podczas kąpięli oraz jaki szampon dla maltańczyka wybrać
Jakie kosmetyki do pielęgnacji warto wybrać, czyli odżywka i szampon dla maltańczyka

Kupując szampon dla maltańczyka, zawsze trzeba sprawdzić, czy na etykiecie znajduje się informacja, że jest to produkt skoncentrowany. Jeżeli tak, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie proporcji rozcieńczania. Nigdy nie należy stosować koncentratu bezpośrednio, gdyż może on wypalić włos i spowodować podrażnienie skóry.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Najlepszy szampon dla maltańczyka – wybrane produkty

Każdy hodowca i właściciel maltańczyków ma swoje ulubione kosmetyki, które – jego zdaniem – najlepiej spełniają swoje zadanie. Trzeba pamiętać, że nie ma kosmetyków uniwersalnych dla psa o każdym rodzaju włosa, a u maltańczyków również jest on zróżnicowany pod względem np. grubości, stopnia jedwabistości, itp. Mając to na uwadze można wskazać, biorąc pod uwagę m.in. opinie z niejednego forum hodowców, następujące produkty:

  1. Silk Treatment Shampoo (Pish Pad, USA). Nie zawiera związków siarki i chlorku sodu. Jest to najwyższej jakości szampon o właściwościach wygładzających i nawilżających. Do stosowania na włos przesuszony i nastroszony, poprawia jego kondycję i sprawia, że staje się on gładki i jedwabisty. Szampon zawiera wyciąg z jedwabiu, naturalnie nawilżający, ale nie obciążający, dzięki czemu włos sprawia wrażenie „płynącego” podczas ruchu psa. Opracowany z myślą o psach wystawowych, nadaje się równie dla szczeniąt
  2. Yuup! Professional Whitening & Brightening Shampoo (Cosmetica Veneta, Włochy) - profesjonalny szampon wybielająco – rozjaśniający dla białych psów. Został opracowany w celu zapobiegania żółknięciu włosa pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Zawiera naturalne składniki rozjaśniające i wybielające (wyciągi z bambusa i lotosu). Usuwa także przebarwienia od moczu i żywności. Jest skoncentrowany, należy stosować w rozcieńczeniu 1:10 – 1:20, w zależności od wielkości zwierzęcia
  3. Herbal Whitening Show Dog Shampoo with Ginseng (Plush Puppy, UK). Jest to profesjonalny szampon rozświetlający z dodatkiem wyciągu z żeń-szenia. Ma właściwości nabłyszczające i podnoszące intensywność umaszczenia (nie jest wybielający). Przeznaczony jest dla psów o skórze delikatnej i wrażliwej. Stosuje się po rozcieńczeniu w proporcji 1:5
  4. Silk Treatment Conditioner (Pish Pad, USA). Głęboko penetrująca odżywka do włosów, wzbogacona proteinami jedwabiu I wyciągami z roślin, pozbawiająca włos kędzierzawości i nadająca mu piękny połysk, do stosowania po kąpieli
  5. Swishy Coat – Coat Manager for Flowing Coated Breeds (Plush Puppy, UK). Jest to preparat opracowany specjalnie dla ras o długiej, jedwabistej szacie, w tym dla maltańczyka. Po jego zastosowaniu włos swobodnie unosi się i opada na swoje miejsce podczas ruchu psa. Preparat nadaje się również do rozprostowywania sfalowanego włosa i ma właściwości antystatyczne. Jest skoncentrowany i należy go używać po rozcieńczeniu – dla maltańczyka w proporcji 1 łyżeczka na 2 litry wody. Na wilgotny włos po kąpieli nanosi się roztwór ze sprayu, dokładnie rozczesuje i suszy jak zwykle. Preparat pozostaje na sierści.

Oprócz szamponów i odżywek na rynku dostępne są również kremy do stylizacji i inne kosmetyki do pielęgnacji, nadające miękkość i jedwabistość szacie maltańczyka wystawowego. Mogą być jednak stosowane także u psów nie wystawianych, o krócej ostrzyżonej sierści, gdyż ułatwiają rozplątywanie i mają właściwości antystatyczne.

Opinie o szamponach i preparatach pielęgnacyjnych można uzyskać bezpośrednio od hodowców i w sieci, np. na forum hodowców maltańczyków, a także w salonach groomerskich.

ikona podziel się Przekaż dalej