Co rozważyć przed zakupem psa lub kota?

Zanim kupisz sobie, dziecku lub Wam jako rodzinie psa, czy kota musisz przemyśleć kilka istotnych kwestii. Pamiętaj, że zwierzę nigdy nie może być kupione bez wiedzy osoby, która ma być jego głównym opiekunem! Zanim postanowisz, że w Twoim domu pojawi się pies, przemyśl:

  • Kto będzie zajmował się czworonogiem? - mowa o karmieniu, spacerach, wizytach u lekarza weterynarii czy udziale w zajęciach psiego przedszkola.
  • Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na utrzymanie pupila? - pies lub kot to nie tylko koszt jego zakupu. W każdym miesiącu będziesz musiał kupić karmę, środki na odrobaczenie lub przeciwpchelne, a także zapłacić za wizyty u lekarza weterynarii (szczepienia, badania).
  • Ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzęciu? - ani pies, ani kot nie jest maskotką. To żywe stworzenia, które potrzebują uwagi ze strony opiekuna. Powszechnie uważa się, że koty są mniej absorbujące. Oczywiście, że nie wymagają spacerów, ale każdy kot potrzebuje zabawy i czasu ze strony człowieka.

Czy można kupić psa na gwiazdkę?

Jeżeli Twoja decyzja jest świadoma i dobrze przemyślana mały pies może pojawić się w Twoim domu w okresie świątecznym. Niezbyt dobrym sposobem na powitanie nowego członka rodziny jest jednak pojawienie się go “pod choinką”.

Zaprezentowanie nowego szczeniaka w Wigilię może być przyjemne dla ludzi, ale nie dla psa. Małe zwierzę jest:

  • przestraszone,
  • zdezorientowane i przytłoczone świątecznym chaosem.

Świąteczny wieczór jest dla szczeniaków także niebezpieczny. Wszyscy rozrywają prezenty i zostawiają po sobie niebezpieczne:

  • wstążki,
  • papier do pakowania,
  • cukierki i małe zabawki, które dla zwierząt wyglądają jak dobre rzeczy do żucia.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Do zagrożeń należą także ozdoby choinkowe, szklane bombki, toksyczne rośliny np. gwiazda betlejemska czy duża ilość niebezpiecznej dla psów czekolady. Zdecydowanie nie chcesz, aby pierwsza noc szczeniaka w nowym domu zakończyła się na całodobowym dyżurze kliniki weterynaryjnej.

Lepiej kupić psa trochę wcześniej lub po Bożym Narodzeniu. Będziesz mógł lepiej przygotować swój dom na nowego zwierzaka. Pamiętaj, by:

  • schować toksyczne produkty poza zasięgiem psa,
  • zabezpieczyć ogrodzenie dookoła domu, czy usunąć szkodliwe dla zwierząt rośliny.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować szczeniaka.

Dwa szczeniaki śpiące w mikołajowych czapkach na tle choinki oświetlonej lampkami,
Jak przygotować szczeniaka na pojawienie się w nowej rodzinie, jak wybrać psa, który najbardziej pasuje do rodziny

Jak wybrać psa?

Gdy zdecydujesz, że jesteś gotowy na zakup psa, czeka Cię wybranie właściwej rasy i sposobu “nabycia” pupila. Szukając psa rasowego, wybierz taką rasę, która najlepiej pasuje do Twojej rodziny. Nigdy nie decyduj tylko w oparciu o “słodkość” rasy. Jeśli Ty lub Twoja rodzina jesteście bardzo aktywni, nie wybierajcie mopsa, czy innego psa, który nie jest typem psa sportowego. Jeżeli nie biegasz i nie lubisz spędzać dużo czasu w ruchu, nie decyduj się na psy typu border collie.

Możesz rozważyć także adopcję dorosłego zwierzęcia. W wielu rodzinach starszy i spokojniejszy pies, który został już wyszkolony, może być “bardziej praktyczny”. Pamiętaj, że jest wiele psów szukających domu na zawsze i na pewno znajdziesz idealnego zwierzaka w schronisku lub domu tymczasowym jednej z fundacji. Pamiętaj, że wiele zwierząt trafia do schronisk, ponieważ były to prezenty świąteczne.

Przed pojawieniem się psa, przygotuj niezbędne artykuły dla zwierząt jak:

  • karma,
  • klatka,
  • smycz,
  • legowisko.

Pomyśl o stworzeniu spokojnego miejsca do spania, jedzenia i po prostu ucieczki, kiedy pies poczuje się przytłoczony.

Jeżeli chcesz, w święta możesz przekazać darowiznę pieniężną lub pozwolić swoim dzieciom wybrać jedzenie i inne artykuły dla zwierząt do przekazania schronisku.

ikona podziel się Przekaż dalej