Sussex spaniel – zdjęcia i opis

Historia psa sussex spaniel

Rasa wywodzi się z południowej Anglii, mniej więcej z końca XVIII wieku. Sussex to rasa powstała z krzyżówki różnych spanieli, m.in. cocker spaniel angielski i cavalier spaniel. Dawniej pieski hodowane były głównie przez myśliwych, którzy potrzebowali psów w polowaniach na ptaki. Sussex spaniele świetnie radziły sobie nawet w bardzo trudnych terenach, bezproblemowo pracując nawet w mało sprzyjających warunkach pogodowych.

Dziś spaniele sussex znów cieszą się dużą popularnością, choć hodowla rasy rozwinięta jest zdecydowanie lepiej w USA niż w Polsce.

Opis wyglądu sussex spanieli

Szczeniaki już od małego są dość masywne, wyróżniając się mocną budową ciała. Głowa psów jest bardzo wyważona, a czaszka szeroka. Psy mają też bardzo wyraźnie zaznaczona bruzdę czołową podobnie, jak i guz potyliczny. Ich szczęka jest mocna, a oczy zazwyczaj orzechowego koloru. Szyja sussex spanieli jest sługa, ale też mocno wygięta. Pies posiada mocne kości i grubą skórę, więc jego budowa określana jest jako limfatyczna.

Piesek mimo, iż jest najniższym i najdłuższym spanielem, jest też muskularnej budowy. Jego klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta i głęboka, a ogon nisko osadzony. Sussex spaniel nigdy nie nosi go powyżej linii grzbietu, mimo że jest w ciągłym ruchu. Łapki psa są krótkie, ale mocne. Ze względu na swoją masę, pies jest najwolniejszym spanielem. Na pewno nie prześcignie więc innych spanieli takich, jak cavalier spaniel bądź cocker spaniel angielski.

Charakter sussex spaniela

Opinie właścicieli psów wskazują na to, iż pies posiada bardzo flegmatyczne usposobienie. Oznacza to, że spaniel jest pełen spokoju, będąc powolnym i opanowanym. Czasami wydawać się może przez to, że pies jest nad wyraz poważny, porównując go do bardziej rozbrykanych spanieli. Mimo to, sussex spaniel jest niezastąpiony w naprawdę wielu sprawach! Jest on chociażby znakomitym tropicielem, więc może przydać się myśliwym podczas tropienia zwierzyny. Sussex spaniel potrafi wyczuć ją nawet z bardzo dużej odległości. Kiedy złapie trop, pies może zacząć szczekać bądź ujadać, by zasygnalizować właścicielowi o obecności „intruza”. Trzeba pamiętać o tym, że jego instynkt łowczy jest mocno rozwinięty, ze względu na przeszłość psa. Wychodząc na spacery ze spanielem, należy więc zachować czujność i nie pozwalać na to, by wyrywał się ze smyczy. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że spaniel pobiegnie za wyczuwaną z odległości zwierzyną.

Sussex spaniel podczas spaceru na dworze oraz jego hodowla i cena za szczeniaki
Pies rasy sussex spaniel krok po kroku, czyli jego opis, charakter i cena

Warto pamiętać, że sussex spaniel z rodowodem niezbyt nadaje się na obrońcę domu. Nie jest on agresywny, na co wskazują opinie właścicieli. W niebezpiecznej sytuacji, spaniel prawdopodobnie nie będzie w stanie obronić swojego terenu. Jeżeli więc poszukujesz psa, który będzie strzegł posesji, gdy nie będzie nikogo w domu, poważnie przemyśl opcję zakupu sussex spaniela! Weź pod uwagę fakt, że pies nie należy do agresywnych. Może więc w ogóle nie sprawdzić się w roli stróża – a na pewno nie aż tak znakomicie, jak np. owczarek niemiecki. Zanim zdecydujesz się na sussex spaniela, warto będzie przemyśleć, do czego będziesz potrzebować psa. Sussex spaniel szybko nudzi się stróżowaniem, więc należy wziąć na to poprawkę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o irlandzkim spanielu domowym?

Informacje na temat sussex spaniela

Co jeszcze warto wiedzieć na temat sussex spaniela?

Niemal od maleńkości, budowa ciała każdego psa determinuje ich określony temperament. Podobnie jest w przypadku rasy sussex spaniel, która raczej nie należy do wulkanów energii – wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Oczywiście, nie znaczy to, że spaniel będzie całymi dniami tylko leżał na kanapie! Warto jednak spędzać ze szczeniakiem dużo czasu i, oprócz spacerów, sugerować mu również inne formy zabawy – pod warunkiem, że będą bezpieczne. Szczeniaki, które nauczą się funkcjonować w mieszkaniu i zająć same sobą, na pewno szybciej przystosują się do mniej aktywnego trybu życia. Wówczas, będą po prostu dużo… spać.

Jak można określić rasę? Otóż, mówi się o sussex spanielach, że są dobroduszne. Nie wykazują bowiem agresji w stosunku ani do zwierząt, ani do ludzi. Są uczuciowe, błyskawicznie przywiązując się do swoich opiekunów. Sussex spaniele są też świetnymi kompanami kilkulatków! Oczywiście pod warunkiem, że przyzwyczaisz psa do obecności dzieci. Sussex spaniele są przyjazne i rzadko zdarza się, że któryś jest nieufny wobec człowieka. Tu jednak główną rolę odgrywać będzie hodowla, w której wychowywany zostanie szczeniak.

Pamiętaj, że…

Cena psa z rodowodem to zazwyczaj ok. 2000 zł. Czasami można też znaleźć pieski, które kosztują zdecydowanie mniej. Uważaj jednak, bo taki pies może pochodzić z nierejestrowanej, a więc nielegalnej hodowli!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny