Suomenlapinkoira. Jak wygląda fiński lapphund? Wzorcowy opis


Fiński lapphund jest rasą uznaną przez FCI. Jego wzorzec odnajdziemy pod numerem 189. Z dokumentacji dowiadujemy się, że suomenlapinkoira jest rasą o mniej niż średniej wielkości ciała. Długość ciała dorosłych osobników nieco przekracza ich wysokość w kłębie. Co więcej, Fiński lapphound posiada bardzo charakterystyczne, spiczaste uszy i wyjątkowo gęstą, długą sierść.

Samiec suomenlapinkoira może posiadać szczególnie gęstą sierść, która układa się w wyjątkową grzywę. Okrywa włosowa powinna być długa, prosta i szorstka. Pod okrywą właściwą znajduje się równie gęsty, miękki podszerstek. Co ciekawe, wzorzec dopuszcza wszystkie opcje umaszczenia. Głównym warunkiem jest to, że jeden kolor musi dominować. Pozostałe barwy mogą znajdować się na głowie, szyi, klatce piersiowej, spodniej części tułowia lub na kończynach i ogonie.

Idealna waga psów rasy suomenlapinkoira nie została sprecyzowana we wzorcu rasy. Z dokumentacji dowiadujemy się jednak o idealnej wysokości w kłębie. Z opisu dokumentacji wynika, że dorosłe, prawidłowo zbudowane psy powinny posiadać 49 cm wysokości w kłębie. Taka wartość została opisana jako idealna, jednak wzorzec dopuszcza też tolerancje w zakresie plus minus 3 cm. Dorosła suczka może być drobniejsza od samca. W jej przypadku za idealną wysokość w kłębie uważa się 44 cm z tolerancją do 3 cm.

Jaki charakter posiada suomenlapinkoira? Sprawdzamy usposobienie i opinie o rasie

Kiedyś Fiński lapphound był wykorzystywany do stróżowania i pilnowania stad reniferów. Jednak obecnie najczęściej występuje w roli pupila rodzinnego. Rasa posiada opinie bardzo bystrej i podatnej na szkolenie. Jest nieustannie gotowa do współpracy z człowiekiem, dzięki czemu podstawowa nauka komend posłuszeństwa nie powinna sprawiać zbyt dużego problemu.

Suomenlapinkoira, wyżeł niebieski czy islandzki szpic pasterski posiadają niekiedy opinie psa, który potrafi postawić na swoim. Z pewnością nie są to psy, które zawsze wykonają zadane polecenie. Mimo wszystko, wystarczy odpowiednie podejście i konsekwencja ze strony właściciela, a pupil zacznie przejawiać najlepsze cechy swojego charakteru.

Ważną cechą piesków suomenlapinkoira jest ich przywiązanie do wszystkich członków rodziny. Są to psy posłuszne i bardzo delikatne wobec dzieci. W Finlandii rasa posiada opinie najlepszych towarzyszy rodzinnych. Jest w tym dużo prawdy, bowiem suomenlapinkoira jest psem radosnym, przywiązanym i kochającym kontakt z człowiekiem. Co ciekawe, psy tej rasy bez trudu dogadują się także z innymi pupilami domowymi. Fiński lapphund może dogadać się z innym pieskiem, kotem, a nawet królikiem. Musi to być członek jego stada, który zostanie do niego odpowiednio wprowadzony. Warto pamiętać, że Fiński lapphund posiada instynkt myśliwski. Dlatego chętnie pogoni za obcym kotem czy dziką zwierzyną. Warto mieć to na uwadze podczas spacerów.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Przyjazny, ale czasem i nieco uparty charakter wymaga odpowiedniego szkolenia. W hodowlach powinno zwracać się uwagę na właściwą socjalizację, którą kontynuuje się także w nowym domu. Hodowla powinna opisać najważniejsze metody postępowania, dzięki czemu szczeniaki wyrastają na bezproblemowe i przystosowane do życia w różnych warunkach psy.

Opisując charakter fińskiego szpica, warto wspomnieć o jego potrzebie aktywności. Zarówno suomenlapinkoira, wyżeł niebieski czy islandzki szpic pasterski to psy o dużej potrzebie ruchu. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki aktywności, mogą okazać się bardziej kłopotliwe. Dlatego przyjmuje się, że fiński lapphund, wyżeł niebieski czy islandzki szpic pasterski to pieski idealne dla osób aktywnych i dysponujących odpowiednią ilością wolnego czasu. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat owczarka z Majorki?

Fiński lapphund i prawidłowe szkolenie

Rasa posiada opinie bystrej i szybko uczącej się nowych komend. Warto przy tym pamiętać, że suomenlapinkoira musiał kiedyś samodzielnie podejmować decyzje podczas pilnowania stad reniferów. Dlatego współcześni przedstawiciele tej rasy nie zawsze są bezkrytyczni wobec poleconych im komend.

Fiński lapphund może mieć typowe cechy owczarka lub psa rasy pierwotnej. Niektóre osobniki będą bardzo podatne na szkolenie, inne będą uważały je za konieczność. W każdym przypadku szkolenie powinno być urozmaicone, połączone z aktywnością fizyczną i zabawami.

Pies rasy Suomenlapinkoira (fiński lapphund) na białym tle, a także jego charakter, hodowla, wychowanie i cena za szczeniaki
Jaki charakter ma pies rasy Suomenlapinkoira (fiński lapphund), czyli opis, informacje, wychowanie i hodowla

Podobnie jak każda inna rasa, suomenlapinkoira, wyżeł niebieski czy islandzki szpic pasterski najlepiej radzi sobie ze szkoleniem wykorzystującym wzmocnienia pozytywne. Im bardziej urozmaicone szkolenie, tym większa szansa na to, że szczeniaki uznają je za idealną zabawę i okażą dużą chęć współpracy.

Pies rasy suomenlapinkoira nadaje się na pupila rodzinnego, ale i na amatorów psich sportów. Połączenie sprawności, bystrości i chęci do nauki czyni z niego bardzo dobrego kandydata do agility. Pies będzie też wspaniałym towarzyszem do długich, pieszych wędrówek i spacerów po różnorodnym terenie.

Ile kosztuje fiński lapphund? Cena za szczeniaki w hodowlach

Suomenlapinkoira nie należy do najbardziej znanych w naszym kraju ras psów. Mimo wszystko znajdziemy kilka dobrych hodowli, które należą do FCI. Będzie to hodowla, która przynależy do krajowego Związku Kynologicznego w Polsce.

Cena za szczeniaki może być uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Szczeniaki w hodowlach z pochodzeniem FCI nie są najtańsze w zakupie. Cena za młode osobniki zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 5000 zł. Z kolei cena za szczeniaki z bardziej znanych, renomowanych hodowli to wydatek około 6000 zł lub więcej.

Niekiedy cena za szczeniaki suomenlapinkoira mocno przekracza kwotę 6000 zł. Są to pieski pochodzące z bardzo dobrego skojarzenia, posiadające wyjątkowy eksterier czy bardzo dobre predyspozycje. Górna cena okazuje się trudna do ustalenia, jednak nie powinna być kluczowym kryterium naszego wyboru. Znacznie istotniejsze są warunki w hodowli, dopuszczanie do rozrodu jedynie zdrowych osobników i wybór sprawdzonego źródła zakupu małego szczeniaka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mało znanych w naszym kraju ras psów, przeczytaj pozostałe artykuły na naszym serwisie. Dowiesz się z nich, jak wygląda wyżeł niebieski czy sprawdzisz jakie predyspozycje posiada islandzki szpic pasterski.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny