Mycie psa – co warto wiedzieć?

Niektóre psy wymagają częstszych kąpieli. Dotyczy to zwłaszcza psów nagich, ale więcej czasu należy poświęcić na pielęgnację psów, które mają zmarszczki czy fałdki (np. mopsy). W niektórych sytuacjach, zamiast szamponu możesz zdecydować się na mokre ściereczki. Służą do przemywania łap, oczu, uszu, ale też pomagają przy czyszczeniu fałdek. Z kolei specjalny płyn pomaga przy usuwaniu brunatnych zabrudzeń pod oczami od nadmiernego łzawienia.

Szczeniaka można wykąpać, ale jeśli nie ma takiej konieczności, z pierwszą kąpielą warto zaczekać, aż ten będzie po wszystkich szczepieniach, a jego organizm nabędzie odporność. Jeśli musisz wyczyścić sierść młodego psa, możesz wybrać suchy szampon. Można go używać między kąpielami lub przy psach, które nie lubią się kąpać.

Czyszczenie sierści psa w czasie podróży nie jest łatwe. Jeśli jednak okaże się, że w czasie wycieczki pies mocno się pobrudził i trzeba go oczyścić z kurzu lub brudu przed wejściem do samochodu albo hotelu, również można zdecydować się na suchy szampon dla psa. Możesz go także stosować po spacerze, aby uniknąć mycia czworonoga w wannie.

Nie istnieje dobry domowy sposób na pielęgnację sierści psa. Nie należy kąpać psa w szamponach dla dzieci, w szarym mydle czy occie. Można stosować tylko preparaty przeznaczone dla psów. Pies ma inne pH skóry niż człowiek, więc zastosowanie szamponu dla ludzi może mocno wysuszyć jego skórę, a do tego taki preparat zazwyczaj jest mocno perfumowany, co również nie jest wskazane przy zwierzętach. 

W czasie kąpania psa należy pamiętać o dwóch rzeczach: pies powinien stać na antypoślizgowej macie, a woda z szamponami i odżywkami nie powinna dostać się do jego oczu, uszu oraz pyszczka. Odpowiednią nagrodą za grzeczne zachowanie będą przekąski dla psa (najczęściej polecane są naturalne przysmaki dla psa). Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat szamponu dla psa alergika.

Na sucho czy na mokro – opinie, rodzaje szamponów dla psów

Na rynku dostępne jest wiele preparatów do pielęgnacji skóry i sierści psa. Szampony do kąpieli na mokro można podzielić na:

 • szampony weterynaryjne,
 • szampony dla szczeniąt,
 • szampony nawilżające,
 • szampony hipoalergiczny,
 • szampony odtłuszczające,
 • szampony odżywiające,
 • szampony dla konkretnych ras,
 • szampony wzmacniające (wyciągające) kolor,
 • szampony dla psów o krótkich, szorstkich lub długich włosach,
 • szampony dla psów z podszerstkiem lub bez podszerstka.

Suchy szampon dla psa może być:

 • w sprayu,
 • w formie pudru,
 • w piance.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Najbardziej popularne są dwie pierwsze opcje. Suchy szampon w piance jest rzadziej spotykany. Ten rodzaj preparatu należy najpierw nanieść na rękę, potem wetrzeć w sierść psa, a na koniec dobrze wytrzeć ręcznikiem. Powinien nawilżać, czyścić sierść, usuwać lakier do włosów i neutralizować nieodpowiedni zapach.

W przypadku suchego szamponu w formie sypkiej należy posypać psa pudrem, wmasować preparat i potem dobrze wyszczotkować. Taki preparat powinien poradzić sobie z wyczyszczeniem sierści i pozbyciem się nieprzyjemnego zapachu.

Suchy szampon w sprayu jest równie prosty w użytkowaniu. Sierść psa należy spryskać (omijając oczy, uszy i pysk psa) i pozostawić na chwilę. Podobnie jak przy pudrze, psa trzeba wyczesać, ale należy go także wytrzeć. Niektórzy producenci najpierw zalecają osuszenie psa ręcznikiem lub suszarką, a dopiero potem wyczesanie.

York czesany po suchym szamponie
Suchy szampon dla psa krok po kroku, czyli rodzaje, skuteczność, opinie, ceny, najlepsze suche szampony

Nie wszystkie psy mogą stosować preparaty do mycia na sucho, a dla niektórych będzie on wskazany. Wszystko zależy od psa, jego stanu zdrowia oraz preferencji (pies może bać się wody, samej kąpieli lub szamponu w sprayu). Szampon dla psa alergika z problemami skórnymi powinien mieć w swoim składzie chlorheksydyne. Najlepiej zdecydować się na preparaty bezwonne.

Jaka jest cena za normalny i suchy szampon dla psa?

Preparaty do pielęgnacji sierści i skóry psa kosztują różnie. Za preparat Trixie do kąpieli (przy użyciu wody) trzeba zapłacić ok. 25 zł za 1l. Szampon hipoalergiczny Dr Seidel kosztuje ok. 25 zł za 220 ml, a szampon weterynaryjny Hexoderm ok. 25 zł za 200 ml.

Suchy szampon dla psa marki Trixie kosztuje ok. 10 zł za 200 g. Za preparat w sprayu Pet Head Dry Clean trzeba zapłacić ok. 55 zł za 450 ml, a za Take Care ok. 40 za 250 ml. Cena za szampon w piance Chris Christensen OC Magic Foam wynosi ok. 20 zł za 50 ml.

Za chusteczki do przemywania (m.in. uszu, łap, fałdek) AniOne trzeba zapłacić ok. 15 zł za 15 sztuk, Savic Refresh'r Sensitive ok. 15 zł za 20 sztuk, Francodex 28 zł za 50 sztuk. Cena za płyn do usuwania przebarwień na pyszczku Artero Pretty Eyes wynosi ok. 46 zł za butelkę o pojemności 250 ml.

Istnieją różne rodzaje suchych szamponów dla psów. Dostępne są w sprayu, w piance lub w formie pudru. Można je stosować przy psach, które nie mają problemów skórnych. Przydają się w czasie podróży, Naturalne przysmaki dla psa dobrze sprawdzają się jako nagroda za właściwe zachowanie w czasie kąpieli.

ikona podziel się Przekaż dalej