Strzyżenie psa krok po kroku. Zobacz, jak samodzielnie ostrzyć pupila
Strzyżenie psa to podstawowa czynność wśród właścicieli wielu ras ozdobnych i do towarzystwa. Przycinanie szaty wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego najprościej byłoby powierzyć je pracownikowi salonu groomerskiego. Mimo wszystko niektórzy właściciele psów chcą ostrzyc psa samodzielnie. Poniżej podpowiemy, jak prawidłowo przygotować się do strzyżenia psa w domu i omówimy czynność krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji psów.
Samodzielne obcinanie sierści w domu – jak się prawidłowo przygotować?
Strzyżenie psa – kiedy jest wymagane?
Niektóre rasy psów nie posiadają krótkiej sierści z podszerstkiem, a jedynie rosnący stale włos okrywowy. W ich przypadku regularne strzyżenie jest rzeczą wymaganą. Istnieją także inne rasy psów, które strzyże się dla chwilowej mody. Dobrym przykładem okazuje się tu szpic miniaturowy pomeranian. Niestety obcinanie owego pupila maszynką może się wiązać z pogorszeniem jakości szaty, a nawet z pojawieniem się miejscowych wyłysień.
Ze względu na powyższe, warto pamiętać, że samodzielne strzyżenie psa w domu wykonuje się jedynie u niektórych ras (np. u maltańczyka). Czynność można bezpiecznie wykonać samemu, dopasowując strzyżenie do rodzaju sierści. Psy niewymagające strzyżenia często źle znoszą wysokie, letnie temperatury. Zamiast strzyżenia, dobrze sprawdzi się tu chłodząca kamizelka dla psa lub specjalna mata chłodząca. Kamizelka dla psa może skutecznie obniżać temperaturę ciała, a jej działanie będzie bardziej efektywne niż strzyżenie szaty, która z różnych przyczyn nie powinna być skracana.
Strzyżenie maltańczyka czy yorka wykonuje się regularnie z częstotliwością około raz na trzy miesiące. Obcinanie można też przeprowadzać nieco częściej, jeśli zależy nam na utrzymaniu krótkiej i łatwej w pielęgnacji szaty. Warto w tym miejscu podkreślić, że psy nigdy nie powinny być strzyżone na tzw. zero. Całkowite obcinanie sierści stosuje się przed zabiegami. Możemy natomiast prawidłowo ostrzyc psa na długość minimum 6 mm.
Strzyżenie psa maszynką czy obcinanie nożyczkami?
Jak już wspomnieliśmy, samodzielne obcinanie sierści psów w domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszą czynnością będzie wybór odpowiednich narzędzi. Obcinanie możemy wykonać nożyczkami lub maszynką. Wybór będzie uzależniony od naszego doświadczenia, struktury sierści pupila czy oczekiwanego efektu.
Obcinanie maszynką wymaga zakupu odpowiednio dobranego sprzętu. Dobrej jakości maszynka do strzyżenia maltańczyka czy yorka może być wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na moc silnika, rodzaj ostrza i ilość nasadek dystansowych. To właśnie nasadki dystansowe umożliwiają nam samodzielne obcinanie sierści na dowolnie wybraną długość.
Obcinanie psa maszynką oznacza oszczędność naszego czasu. Dobrze dobrane narzędzie nadaje się dla większości długowłosych ras psów. Strzyżenie sierści maszynką daje też możliwość mocnego skrócenia długości szaty i uzyskania równomiernego, eleganckiego efektu.
Drugim rozwiązaniem jest obcinanie psa nożyczkami. Za tego typu rozwiązaniem przemawia brak konieczności zakupu drogiej maszynki. Niestety całościowe strzyżenie psa nożyczkami okazuje się bardzo czasochłonne. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem obcinanie mieszane, wykonane maszynką i nożyczkami. Korpus psów obcinamy maszynką, a włoski na łapkach, ogonie czy pyszczku podcinamy nożyczkami. Jest to najlepsza metoda na samodzielne obcinanie maltańczyka czy yorka. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o strzyżeniu psów.
Samodzielne strzyżenie w domu – prawidłowe przyzwyczajenie psa
Osoby, które chcą strzyc psa samodzielnie, powinny przygotować zarówno akcesoria, jak i samego pupila. Czynności poprzedzające pierwsze strzyżenie mogą znacząco wpłynąć na zachowanie pupila podczas obcinania. Dobrym pomysłem będzie zatem powolne przygotowywanie zwierzaka, na kilka dni przed pierwszym strzyżeniem.
Wielu behawiorystów rekomenduje przyzwyczajenie psa do maszynki. Na początku wystarczy zapoznać pupila z samym dźwiękiem. Wykonamy to przez włączenie maszynki i przywołanie pupila do siebie. Jeśli pies wykona komendę, nagradzamy go przysmakiem. Czynność powtarzamy aż do momentu, gdy pies będzie pewnie podchodził, nie zwracając uwagi na włączoną maszynkę.
W drugim etapie wystarczy przyzwyczaić psa do dotyku maszynki. W tym celu wołamy psa i symulujemy strzyżenie. Możemy lekko gładzić futro i nagradzać pupila za spokojne zachowanie. Takie działanie sprawi, że zwierzak zacznie kojarzyć maszynkę z pozytywną nagrodą. Jeśli pies jest już wstępnie przyzwyczajony do urządzenia, możemy go bezpiecznie strzyc.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Strzyżenie psa krok po kroku. Jak wykonać czynność w domu?
Krok 1. Jak prawidłowo przygotować psy na obcinanie sierści?
Aby prawidłowo samemu ostrzyc psy, należy przygotować szatę. Podstawą okazuje się tutaj dokładne rozczesanie sierści, a następnie wykąpanie pupila. Nie należy strzyc sierści brudnej, bowiem doprowadzi to do stępienia ostrza maszynki lub utrudni strzyżenie nożyczkami.
Psy powinny być dokładnie wykąpane przy pomocy szamponu dobranego do rodzaju ich szaty. Bezpośrednio po kąpieli warto nałożyć odżywkę, która ułatwi rozczesywanie sierści. Następnie suszymy i dokładnie rozczesujemy włos. W przypadku maltańczyka należy zwrócić uwagę na ewentualne kołtuny czy filc, który mógłby utrudnić strzyżenie z nasadką dystansową.
Prawidłowo wykąpany i odpowiednio wysuszony pies jest już gotowy do strzyżenia. Pamiętajmy przy tym, że nie wszystkie psy są odpowiednio przyzwyczajone do dźwięku maszynki. Dlatego dobrym pomysłem będzie oswojenie pupila z odgłosem włączonego urządzenia. Bezpośrednio przed ostrzyżeniem, możemy podać psu ulubiony przysmak, co powinno zmniejszyć stres.
Krok 2. Jak samemu ostrzyc psa maszynką?
Obcinanie sierści samemu wymaga pewnej cierpliwości. Psy lubią się wiercić i utrudniać całą czynność. Należy przy tym zachować spokój i nagradzać pupila za nawet mały przejaw prawidłowego zachowania.
Strzyżenie maszynką rozpoczynamy od korpusu i stopniowo schodzimy do coraz niższych partii ciała. Psy strzyżone z użyciem nasadki dystansowej zawsze golimy z włosem, a nie pod włos. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na pachwiny i miejsca wrażliwe. Łapy, ogon czy pyszczek maltańczyka możemy ostrzyc przy użyciu nożyczek, co pozwoli na uzyskanie ciekawej fryzury.
Psy możemy strzyc przy użyciu nasadek dystansowych o różnych długościach. Jest to najprostszy sposób na ukrycie mankamentów urody czy wyeksponowanie typowych dla danej rasy cech. Dobrym przykładem okazuje się tutaj strzyżenie maltańczyka. Korpus możemy ostrzyc na 9 mm, włosy na głowie na 12 mm, a na łapkach na 16 mm, bądź wykończyć nożyczkami na większą długość. Pozwoli to na uzyskanie modnej fryzury typu koreańskiego.
Krok 3. Wykończeniowe strzyżenie psa. Jak samemu nadać kształt i wykonać odpowiednią fryzurę?
W poprzednim kroku ostrzygliśmy samemu psa maszynką. Jednak psy wymagają także dodatkowego wykończenia fryzury. Czynność przeważnie wykonujemy odpowiednio dobranymi nożyczkami. Mogą to być nożyczki proste, gięte lub degażówki wykończeniowe.
Nożyczkami możemy strzyc włos na ogonie, łapach, przycinać sierść na opuszkach, w okolicy pyszczka czy uszu. Czynność wykonujemy bardzo delikatnie, starając się nadać odpowiedni kształt fryzury. Szczególnej uwagi wymaga strzyżenie w okolicy pyszczka. Włosy w obrębie oczu najbezpieczniej przycinać przy pomocy nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami.
Jeśli chcemy idealnie obciąć psa samemu, powinniśmy zawczasu wybrać odpowiednią, wzorcową fryzurę. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jaką długość skrócić włosy w określonych partiach ciała, jak mocno ostrzyc włos maltańczyka na pyszczku czy jak krótko przyciąć włos na uszach yorka. W internecie odnajdziemy wiele interesujących filmików instruktażowych, dopasowanych do specyfiki strzyżenia konkretnych ras. Będzie to wskazówka, która może przydać się do strzyżenia psa samemu.
Strzyżenie psa w domu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Powyżej opisaliśmy najważniejsze zasady, które podpowiadają, jak strzyc psa w domu. Priorytetem wszystkich prac powinno być zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie należy strzyc psa na zbyt krótko, wymuszać na nim niewygodnych pozycji czy używać ostrych nożyczek w pobliżu oczu. Przy pierwszym strzyżeniu bardzo przydatna będzie pomoc drugiej osoby, która odpowiednio przytrzyma pupila i ułatwi cały proces.
Pamiętajmy także, że krótkie obcięcie sierści zmniejsza ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. W tej sytuacji pomocna okaże się bluza czy kamizelka dla psa. Dobrze dobrana kamizelka dla psa zabezpieczy go przed działaniem silnych promieni słońca, co przydaje się, jeśli pupil został nieprawidłowo ostrzyżony bez nasadki dystansowej.
Odpowiednio dopasowana kamizelka dla psa stanowi także podstawową ochronę w okresie zimowym. Warto pamiętać, że maltańczyki, yorki czy pudle nie posiadają podszerstka, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Krótka fryzura dodatkowo ogranicza zdolności termoregulacyjne szaty i sprawia, że psy wymagają ochrony przed zimnem. Na szczęście ciepła bluza czy kamizelka dla psa może skutecznie przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu.