Skąd pochodzi spaniel kontynentalny? Historia rasy

Miniaturowy spaniel kontynentalny to innymi słowy papillon, co w języku francuskim oznacza motyla. Już sama nazwa rasy wskazuje na jej rys historyczny. Co prawda dokładne pochodzenie spanieli kontynentalnych nie jest do końca znane, jednak ich krajem patronackim pozostaje Francja.

Spaniele kontynentalne były znane już w XVI wieku. Dowodem na to są wzmianki piśmienne. Pierwsza z zachowanych do dziś pochodzi z roku 1545. Rasa zdobyła jednak największy rozgłos za sprawą renesansowego malarza Tycjana. Artysta często uwieczniał papillony na swoich obrazach.

Spaniel kontynentalny szybko stał się ulubieńcem wysoko postawionej arystokracji. Był synonimem luksusu i dobrobytu, a jego posiadanie wiązało się z wysokim prestiżem społecznym. Ten miniaturowy pies pełnił funkcję pupila ozdobnego i do towarzystwa. Doceniano go za delikatny charakter, unikalny wygląd, a także duży wdzięk.

Sytuacja zmieniła się w czasie rewolucji francuskiej. Kojarzone z arystokracją spaniele kontynentalne były masowo zabijane, co znacząco zmniejszyło populację rasy. Ulubieniec wysoko postawionych obywateli stał się ofiarą rewolucjonistów, dążących do daleko idących zmian społecznych.

Przyjmuje się, że papillon wywodzi się z linii mało znanych spanieli kontynentalnych phalene. Jest to znacznie starsza rasa o bardzo zbliżonym wyglądzie oraz cechach charakteru. Pies phalene posiada charakterystyczne, obwisłe uszy, które przypominają ćmę. Najprawdopodobniej to właśnie on stał się protoplastą znanych dzisiaj, miniaturowych spanieli kontynentalnych. Sprawdź także ten artykuł o cechach wyróżniających cocker spaniele.

Spaniel kontynentalny - wygląd i charakter psich motyli

Jak wyglądają psy rasy papillon?

Jak już wiemy, spaniele kontynentalne wyróżniają się dość niecodziennym wyglądem, o czym przekonujemy się oglądając zdjęcia rasy. Wszystkie informacje a temat rasy uzyskamy we wzorcu FCI numer 77. Czytamy w nim, że dorosły pies powinien ważyć pomiędzy 3,6 – 4,5 kilograma. Dobrze zbudowana, dorosła suczka jest zazwyczaj nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga powinna mieścić się w przedziale 3,2 do 4,1 kilograma. Idealny wzrost pieska i suczki to około 28 cm wysokości w kłębie.

Hodowla cocker spanieli może też posiadać w swojej ofercie papillony miniaturowe. Są to szczeniaki o wyjątkowo drobnej budowie ciała. Dorosły pies miniaturowy waży do 2,5 kilograma, jednak za wagę minimalną uznaje się 1,5 kilograma. Zdjęcia szczeniaków o tak małej wadze prezentują pupile o drobnych proporcjach oraz dużych, sterczących uszach.

Wzorzec rasy opisuje także dozwolone umaszczenie. Pies może występować w umaszczeniu białym, brązowo białym, płowym z białym, sobolowym, czerwono białym i czarno białym. Wszystkie te kombinacje umaszczenia są dopuszczalne we wzorcu rasy. Co ciekawe kolor biały zawsze zajmuje największą część ciała piesków.

Charakter psów rasy spaniel kontynentalny

Miniaturowy papillon posiada efektowny wygląd, jednak na tym nie koniec jego atutów. Wiele osób docenia go także za wspaniały charakter, stanowiący wizytówkę rasy. Miniaturowy spaniel kontynentalny jest wyróżniany na czołowych miejscach rankingów na najinteligentniejsze rasy psów. Jest pupilem bystrym, bardzo pojętnym, a przy okazji chętnym do nauki.

Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy rasy papillon nawiązują głębokie relacje z nowymi właścicielami. Silnie przywiązują się do człowieka i uwielbiają spędzać z nim każdy wolny czas. Co więcej, spaniele kontynentalne są nieustannie chętne do zabawy, co jest szczególnie doceniane wśród rodzin z dziećmi.

Przyjazny charakter ujawnia się także w kontaktach z innymi zwierzętami. Opis zachowań rasy wskazuje na dużą tolerancję wobec innych psów oraz kotów. Dobrze wychowany, miniaturowy spaniel kontynentalny nie sprawia problemów w codziennym życiu, jednak często okazuje się dość szczekliwy. Warto także dodać, iż papillon posiada bardzo żywiołowe i trudne do pohamowania usposobienie.

Radosny, a jednocześnie żywiołowy charakter sprawiają, że psy rasy papillon wymagają odpowiedniej socjalizacji oraz odpowiedniego szkolenia. Warto podkreślić, iż większość pupili posiada charakter wyjątkowego wrażliwca. Nasz miniaturowy papillon będzie bardzo źle znosił krzyki i kary ze strony właściciela. Z pewnością są to psy wymagające szkolenia metodą wzmocnień pozytywnych. Ze względu na nadmierną wrażliwość i łagodny charakter, spaniele kontynentalne nie są zbyt częstymi uczestnikami psich zawodów sportowych.

Warto także podkreślić, iż pieski rasy papillon posiadają bardzo przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Pozytywne opinie dotyczą ich przywiązania, radosnego usposobienia oraz wyjątkowego wyglądu, które potwierdzają różnorodne zdjęcia szczeniaków i psów dorosłych. Jedynym istotnym mankamentem rasy okazuje się wyższa cena zakupu. Dlatego w dalszej części podpowiemy, ile kosztuje piesek tej rasy i wskażemy, czym wyróżnia się dobra hodowla. Pamiętajmy przy tym, że pupil przeznaczony na kolanka kosztuje mniej niż pies wystawowy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Warunki prawidłowej pielęgnacji, cena zakupu i dobra hodowla papillonów

Pielęgnacja spaniela kontynentalnego

Spaniele kontynentalne nie posiadają podszerstka, zatem mogą być podatne na działanie zmiennych temperatur. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie piesków w okresie silnych mrozów. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele dobrej jakości bluz i kurteczek, przeznaczonych dla ras pozbawionych podszerstka.

Pies rasy papillon spaniel kontynentalny na białym tle, a także jego charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy spaniel kontynentalny, czyli co warto o nim wiedzieć

Wbrew pozorom, pielęgnacja papillona nie jest szczególnie skomplikowana. Małe szczeniaki i dorosłe psy należy regularnie czesać, co zmniejszy ryzyko pojawienia się kołtunów na futrze. Dobrą praktyką jest również kontrola stanu uzębienia, pazurków oraz uszu. Papillon podobnie jak polski spaniel myśliwski wymagają także regularnych kąpieli, w szamponach dobranych do specyfiki okrywy włosowej.

Dobrą praktyką jest też regularna kontrola stanu oczu oraz uszu. Psy zwisłouche są podatne na zapalenia ucha, dlatego warto delikatnie czyścić małżowiny i usuwać włosy, które mogą dostać się do wnętrza ucha. Hodowcy często polecają też regularne przecieranie oczu i usuwanie zabrudzeń z ich kącików.

Ile kosztuje rasowy papillon i czym powinna wyróżniać się dobra hodowla cocker spanieli?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje papillon, musimy najpierw przyjrzeć się specyfice hodowli. Zarówno spaniele kontynentalne, jak i polski spaniel myśliwski nie należą do dobrze znanych ras. Z uwagi na niewielką popularność istnieje ograniczona liczba hodowli, w których możemy nabyć szczeniaki.

Pierwszy etap poszukiwań warto rozpocząć w internecie. Na grupach tematycznych odnajdziemy opis rekomendowanych hodowli, poznamy opinie i zapoznamy się z miejscami, których należy unikać. Opinie od innych nabywców szczeniąt mogą być dla nas cenną informacją i podpowiedzią, która hodowla cocker spanieli może być warta uwagi.

Z pewnością warto wybierać hodowle, która posiada przychylne opinie i zapewnia pupilom odpowiednie warunki życia. Dobra hodowla cocker spanieli udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji, wraz z cenami zakupu szczeniąt z konkretnego miotu. Warto tutaj podkreślić, iż niekiedy cena za pupile z tego samego miotu okazuje się zróżnicowana. Wszystko zależy od umaszczenia, a także predyspozycji, które posiadają dane psy.

Przyjmujemy, że minimalna cena za szczeniaki z rodowodem ZKWP wynosi około 3000 zł. Rozpoznawalna hodowla cocker spanieli zaproponuje nam pieski w przedziale 3500 do 5000 zł. Cena szczeniaków o wyjątkowym wyglądzie może niekiedy okazać się nieco wyższa.

Hodowla cocker spanieli – jak wybrać najlepszą?

Jak już wiemy papillon czy polski spaniel myśliwski nie są szczególnie popularnymi rasami. Dlatego wybór najlepszej hodowli czasem okazuje się dość problematyczny. Zdjęcia prezentowane na aukcjach ogłoszeniowych zazwyczaj ukazują elegancko wyglądające szczeniaki o różnorodnym umaszczeniu. Pamiętajmy jednak, że same zdjęcia nie powinny być podstawą wyboru.

Najlepszym pomysłem będzie odwiedzenie hodowli osobiście. W ten sposób skonfrontujemy zdjęcia z realnym wyglądem pupili i zobaczymy, jak wygląda spaniel kontynentalny czy polski spaniel myśliwski. Wizyta w hodowli będzie także świetną okazją do oceny warunków hodowlanych i obejrzenia rodziców szczeniąt. Hodowca podpowie nam, ile kosztuje konkretny szczeniak, a także określi jego cechy charakteru.

Zazwyczaj pies przeznaczony na kolanka kosztuje mniej niż polski spaniel myśliwski czy papillon przeznaczony na wystawy. Cena za spaniele kontynentalne z wybitnych skojarzeń często bywa znacznie wyższa od kosztów typowego psa na kolanka. Dlatego warto przemyśleć swoje oczekiwania dotyczące pupila.

Wybierając szczeniaki (papillon czy polski spaniel myśliwski), warto także przeczytać opinie o danej rasie. Opis wskazany przez hodowców pomoże nam w dokonaniu najlepszego wyboru. Dobra hodowla cocker spanieli udzieli też rzetelnych porad na temat wymagań danej rasy i pomoże w wyborze idealnego szczeniaka.

ikona podziel się Przekaż dalej