Spaniel bretoński (epagneul breton)

Opis pochodzenia i wygląd – zdjęcia spaniela bretońskiego


Spaniel bretoński pochodzi z Francji, a pierwsze wzmianki o rasie pojawiły się mniej więcej na początku XIX wieku. Jako odrębną rasę, spaniela bretońskiego uznano w zasadzie w 1907 roku, kiedy to zarejestrowano pierwszego spaniela w barwie biało-pomarańczowej. Oficjalnie zarejestrowano rasę w 1934 roku, w Amerykańskim Związku Kynologicznym. Pod koniec lat 90-tych usunięto z nazwy psa wyraz „spaniel”.

Jeżeli chodzi o wygląd piesków, spaniel bretoński jest najmniejszych z wyżłów. Jego budowa jest harmonijna, a kościec niezbyt gruby. Dorosły pies jest bardzo muskularny na plecach, jednak nie jest przy tym ociężały. Pies należy do mocnych i silnych, z bystrym spojrzeniem. Jego czaszka jest dłuższa od grzbietu nosa, a głowa proporcjonalna do ciała psa. O sylwetce spaniela można powiedzieć, że przypomina nieco kwadrat – a więc, wysokość w kłębie równa się nasadzie ogona. Nozdrza psa są wilgotne, szerokie i doskonale otwarte, a fafle dość cienkie i maskujące żuchwę pieska.

Minimalna wysokość w kłębie u suk to 47 cm, a u samców jest to zaś ok. 48 cm. Pieski ważą zazwyczaj ok. 20 kilogramów. Skóra psów jest przylegająca, cienka i świetnie pigmentowana. Sierść też jest cienka i gładka, chociaż lekko odstaje od ciała. Szczenięta brittany najczęściej rodzą się w następujących kolorach:

  • pomarańcz i biel,
  • biel i brąz,
  • biel i czerń.

Wszystkie te kolory naznaczone są też nieregularnymi plamami, srokatą albo dereszowatą szatą, a czasem cętkami np. na faflach, łapkach bądź czubku nosa. Występują też znaczenia podpalane, najczęściej w barwie pomarańczowej, płowej albo zupełnie ciemnej. W przypadku tej rasy, hodowla nie dopuszcza jednokolorowego umaszczenia – jak np. ma takowe cocker spaniel angielski.

Usposobienie spaniela bretońskiego (epagneul breton)

Opinie w temacie zachowań psów są bardzo zbliżone. W domu piesek będzie zachowywał się spokojnie, mimo że generalnie psy myśliwskie zawsze są pełne energii. Charakter psów jest łagodny, więc bretoński spaniel nie będzie agresywny wobec żadnej innej rasy psa czy wobec człowieka. Mimo, że pies nie jest bardzo mały, to świetnie nadaje się na przyjaciela dzieci. To pies cierpliwy i tolerancyjny jednak należy pamiętać, że zabawa dzieci z psem zawsze powinna odbywać się pod nadzorem osób dorosłych! Tak samo, spaniel bretoński powinien kontaktować się z małymi zwierzakami domowymi tylko pod opieką właściciela – wszystko ze względu na silnie rozwinięty instynkt myśliwski.

Pies jest miły i niezbyt wielki, więc spokojnie będzie można wychowywać go w Polsce w bloku mieszkalnym. Dzięki temu, pies na pewno stanie się świetnym towarzyszem i nieodłącznym członkiem rodziny. Dla psa liczy się to, by miał kontakt ze swoim opiekunem. Jest mu wierny, traktując jako najważniejszą osobę na cały świecie, będąc mu wierny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psach rasy sussex spaniel.

Hodowla spaniela bretońskiego

Co potrafi pies bretoński?

Przede wszystkim, jest to pies myśliwski. A więc, najlepiej sprawdzi się jako stróż czy pomoc domowa. Myśliwi uwielbiają spaniele bretońskie ze względu na ich pasję do polowania, wytrwałość, niesamowity węch i umiejętność aportowania. Właśnie dzięki temu pies bretoński może polować np. na dzikie ptaki, a także mniejszą zwierzynę. Mały pies nie będzie miał problemu ze spędzaniem całego dnia na polowaniu podobnie, jak np. cocker spaniel angielski. Piesek nie będzie przejmował się podczas polowania nawet niezbyt sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Pies rasy spaniel bretoński na zielonym tle podczas spaceru, a także jego usposobienie i opinie hodowców
Spaniel bretoński krok po kroku, czyli jego hodowla, opis, charakter i usposobienie

Z trenowaniem i szkoleniem psa nie jest wielki problem, dlatego mogą to robić nawet „zieloni” w wychowywaniu myśliwskich psów. Oczywiście, jak w przypadku większości ras myśliwskich, brittany może być na początku nieco uparty. Jednak, nie można szkolić pieska na siłę! Lepsze wyniki osiągniesz, kiedy będziesz stosował nagrody za poprawnie wykonywane polecenia. Nie wymuszaj! Inaczej możesz tylko pozostawić trwały, dość przykry ślad w pamięci psa – oczywiście, gdy będziesz go traktował zbyt surowo.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Zdrowie i pielęgnacja spanieli bretońskich

Jeżeli chodzi o zdrowie psów, to generalnie nie mają one jakichś większych problemów zdrowotnych. Spaniel bretoński najczęściej żyje do 13 lat, choć czasem oczywiście ten okres może się wydłużyć – gdy pies będzie odpowiednio pielęgnowany. Jednak, spaniele bretońskie narażone są również na różne choroby, związane ze swoim pochodzeniem czy budową. Może więc u nich dojść do:

  • zatkania się kanalików usznych,
  • dysplazji stawów biodrowych,
  • padaczki,
  • psiego liszaju rumieniowatego.

Jeśli zaś mowa o pielęgnacji, to spaniele bretońskie jej specjalnie nie wymagają. Należy jednak pamiętać o tym, aby okresowo szczotkować włosy psa i kąpać go. Bretonki mają sierść jednolitą i średniej długości, więc nie będzie jej trudno wyszczotkować czy wyczesać – a raczej nie powinno być z tym większych problemów. Nie zapominaj o tym, że niektóre pieski rasy bretońskiej posiadają dość obfite włosy na nogach i uszach, więc te miejsca również wypada wyczesać. Warto też będzie po każdym spacerze obejrzeć sierść pieska, czy coś się w nią nie wczepiło.

Żywienie spaniela bretońskiego

Aktywne rasy powinny otrzymywać karmę możliwie jak najwyższej jakości. Oczywiście, dotyczy to również spaniela bretońskiego, będącego psem myśliwskim. Karma nie powinna zawierać domieszek zbóż, ponieważ psy z natury żywią się mięsem – właśnie ono pomaga im dobrze rosnąć i rozwijać się, zwłaszcza na początku swojego życia. Białko zwierzęce jest więc tym, co psom jest najbardziej potrzebne. Karma musi mieć na pierwszym miejscu w składzie suszone mięsko. Uważaj jednak na pewien chwyt marketingowy, kiedy to producenci podają zawartość świeżego mięsa, np. jagnięciny. Przecież ona zawiera w sobie 80 % wody co oznacza, że mięska może być w karmie niewiele!

W tym miejscu warto dodać, że doskonałą dietą dla spanieli bretońskich jest również popularna dieta tzw. BARF, opierająca się na karmieniu psów nieprzetworzonym mięsem. Oczywiście, odpowiednie suplementy to obowiązek, jeżeli psom będą one potrzebne bądź zostaną przepisane przez weterynarza. Nie samym mięsem przecież pies żyje!

Ceny spaniela bretońskiego

Należy pamiętać o tym, że psa powinno się kupować tylko i wyłącznie ze sprawdzonej, polecanej hodowli. Tylko tak można mieć bowiem pewność co do przeszłości, charakteru czy wyglądu swojego spaniela bretońskiego.

Cena za psa z rodowodem, z hodowli zarejestrowanej w FCI, to zazwyczaj między 3000 a 3500 zł. Ostateczną cenę i tak ustali jednak hodowla, ze względu na pochodzenie psa a także jego indywidualne cechy, zgodne ze wzorcem ras FCI. Nie zapominaj więc o tym, kiedy usłyszysz nieco wyższą cenę!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny