Spacer z rowerem i psem, czyli jak nauczyć psa biegania przy rowerze
Istnieje wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu razem z psem. Można z nim grać w piłkę, pływać, rzucać aport. Jeżeli lubimy jeździć na rowerze, możemy również zaangażować naszego czworonoga, aby towarzyszył nam podczas rowerowych wycieczek. Czy wszystkie psy nadają się do tego i jak jeździć na rowerze z psem?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spacerach.
Jazda na rowerze z psem – zdrowy sposób na wolny czas
Spacer na rowerze z psem – zasady
Nie ma w polskim prawie o ruchu drogowym przepisów regulujących prowadzenie psa obok roweru. W każdym razie nie jest to zabronione i wielu właścicieli psów korzysta z możliwości połączenia wycieczki rowerowej z porcją ruchu, tak ważnego dla czworonoga. Skoro jednak nie ma przepisów, to nie jest ustalone, czy pies, kiedy biegnie obok roweru, musi mieć zapiętą smycz.
W każdym wypadku pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo ruchu spoczywa na właścicielu psa, zatem biorąc go ze sobą na rower, warto kierować się logiką i zdrowym rozsądkiem, a na drogach wiejskich i polnych – także lokalnymi przepisami samorządowymi. Przede wszystkim pies powinien mieć smycz, której jednak w żadnym wypadku nie wolno wiązać smyczy do kierownicy roweru. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż pies może nagle dostrzec innego psa, kota, ptaka, itp. i szarpnąć, chcąc ruszyć w pogoń. Grozi to utratą panowania nad rowerem i wywrotką, co może skutkować poważnymi obrażeniami, zarówno rowerzysty, jak i samego psa.
Warto zaopatrzyć się w specjalną smycz i uchwyt do roweru, a jeżeli jest taka potrzeba, trzymać smycz w dłoni. Prawidłowo pies biegnie zawsze po prawej stronie obok roweru. W ten sposób chroniony jest przed pojazdami, wyprzedzającymi rower z lewej strony. Jeżeli miejscowe przepisy zezwalają na puszczanie psa luzem na bocznych drogach, można to zrobić, o ile pies jest nauczony posłuszeństwa i wraca na zawołanie. Natomiast należy pamiętać, że zawsze jest zabronione puszczanie psa bez smyczy w lesie.
Rasy psów nadające się do biegania obok roweru
Powszechnie uważa się, że najlepsze do biegania przy rowerze są rasy duże i średnie. Być może opinia ta utrwaliła się, ponieważ amatorzy jazdy na rowerze w towarzystwie psa w większości mają psy właśnie takich ras. Jednak żadnych ograniczeń w tej kwestii nie ma. Każdy właściciel każdego psa może spróbować, jak jeździć z psem na rowerze.
Ogólnie do biegania obok roweru pies musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być całkowicie zdrowy i sprawny. Bieganie przy rowerze zdecydowanie nie jest dla szczeniaków i bardzo młodych psów, a także dla psich seniorów i zwierząt z nadwagą. Nie nadają się do biegania również psy ras brachycefalicznych (ze spłaszczoną, krótką kufą). Psy ras małych mogą jak najbardziej uprawiać sport „przyrowerowy”, ale nie wolno brać ich da dłuższe dystanse ze względu na dość szybkie zmęczenie.
Najlepiej zabrać na rowerowy spacer psa następujących ras:
- Husky – powszechnie znany i popularny, nawykły do długich biegów, pies zaprzęgowy o dużej wytrzymałości fizycznej
- Wyżły – do tej grupy zaliczają się również setery, wszystkie odmiany bracco i pointery. Wszystkie są psami myśliwskimi, przeznaczonymi do wystawiania zwierzyny, głównie ptactwa, i przystosowane do wytrwałego biegania
- Alaskan malamut – duży, majestatyczny pies, uwielbiający biegać i pływać, niezwykle wytrzymały
- Border collie – pies pasterski uchodzący za najbardziej inteligentną rasę świata. Jest urodzonym „pracusiem” i sportowcem. Choć najbardziej lubi mentalną aktywność szkoleniową, równie dobrze wygląda, kiedy biegnie obok roweru właściciela
- Owczarek niemiecki – najbardziej wszechstronny spośród ras pasterskich i stróżujących. Ma ogromną potrzebę ruchu i jest bardzo wytrzymały, doskonale nadaje się do joggingu i wycieczek rowerowych
- Jack Russell terrier – nieduży piesek myśliwski, pełen temperamentu, ogromnie ruchliwy, jest prawdziwym wulkanem energii i może się doskonale sprawdzić jako kompan do rowerowych eskapad, choć raczej nie na maratońskich dystansach. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy.
Jak jeździć na rowerze z psem – nauka, środki ostrożności
Jak nauczyć psa biegania obok roweru
Najważniejsze jest sprawdzenie reakcji psa na rower. Jeżeli na mijających go rowerzystów nie zwraca uwagi i nie próbuje gonić – to już wstęp do sukcesu. Zaczyna się od wyprowadzenia roweru i przywołania psa. Jeżeli przyjdzie i swobodnie usiądzie, należy go nagrodzić smakołykiem. Po kilku takich ćwiczeniach można iść na pierwszy spacer. Pies powinien być w szelkach (nie obroży!) i na smyczy, a przed spacerem nie powinien jeść.
Na pierwszy spacer wybieramy prostą drogę. Najpierw idziemy pieszo, prowadząc rower z psem przywiązanym smyczą do uchwytu. Jeżeli pies idzie spokojnie, wsiadamy na rower i jedziemy nie dłużej niż 5 minut. Bacznie obserwujemy psa i kontrolujemy prędkość jazdy – powinna być taka, aby pies biegł swobodnym kłusem. Jeżeli biegnie obok roweru galopem, koniecznie trzeba zwolnić tempo i zastanowić się, jak uspokoić psa – najlepiej będzie zapewne zrobić przerwę, dać mu się napić, pogłaskać i pozwolić odpocząć.
Stopniowo, każdego dnia podnosimy stopień trudności i wydłużamy dystans oraz czas. Wystarczy, jeżeli spacer każdego dnia będzie dłuższy o 2 – 3 minuty. Dopiero po kilku tygodniach treningów będzie można wyruszyć na dłuższą wycieczkę. Podczas spaceru trzeba robić przerwy i pozwolić psu napić się wody, którą zabieramy w butelce lub bidonie wraz z miską. Nie kontynuujemy jazdy bezpośrednio po tym, jak pies pił, trzeba odczekać kilkanaście minut. Tak jest bezpiecznie ze względu na jego żołądek.
Co trzeba wiedzieć oprócz tego, jak jeździć na rowerze z psem
Naukę biegania przy rowerze rozpoczynamy w wieku, kiedy ukształtowany już jest kościec psa. Należy pamiętać, że im większa rasa, tym większe ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Nadmierny wysiłek w wieku, kiedy układ kostno-stawowy nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowany, może doprowadzić do jego deformacji. Nie jest prawdą, że dorosły pies nie może się nauczyć biegania przy rowerze. Z tego samego względu nie należy forsować nawet psa doświadczonego w bieganiu obok roweru, a bezpiecznie dawkować wysiłek.
Jeżeli mamy w planie wycieczkę rowerową, pies nie powinien bezpośrednio przed nią otrzymywać posiłku. Jeżeli wyruszamy bardzo wcześnie rano, lepiej niech nic nie je. Natomiast jeżeli start przewidziany jest w południe, pies powinien dostać posiłek o zwiększonej wartości energetycznej (węglowodanowej) wcześnie rano. Po powrocie i odczekaniu co najmniej godziny karmimy psa posiłkiem zawierającym głównie białko, aby zregenerował mięśnie.
Generalną zasadą jest niekarmienie psa tuż przed wysiłkiem i bezpośrednio po nim. Szczególnie trzeba uważać na rasy duże, które mają tendencje do skrętu żołądka. Dolegliwość ta może dopaść czworonoga po wysiłku z pełnym żołądkiem i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia – bezwzględnie konieczna jest natychmiastowa operacja, aby nie doszło do martwicy narządów układu pokarmowego.