Smycze dla psów – cena i opinie o rodzajach

Smycz dla małego i dużego psa – rodzaje

Smycz jest koniecznym elementem wyposażenia każdego właściciela psa. Jest ona nie mniej ważna niż solidny projekt budy dla psa lub legowisko. Ze smyczy korzystać można nie tylko w trakcie wspólnych spacerów z pupilem, ale i podczas szkolenia go czy wspólnego trenowania. Nie jest jednak wcale tak łatwo wybrać odpowiednią smyczkę. Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów smyczy, o różnych zastosowaniach czy materiałach. Warto jednak przyjrzeć się pewnym modelom z bliska. Zwłaszcza tym, które najchętniej kupowane są przez właścicieli psów:

  • Smycz klasyczna – jest to smycz nieprzepinana, która jest najczęściej materiałowa albo skórzana. Do zapięcia, które znajduje się na końcu smyczy, mocuje się szelki bądź obrożę. Z drugiej strony jest zaś uchwyt dla właściciela czworonoga. Nie jest to smycz rozciągania czy regulowana. Jednak, może sprawdzić się świetnie w codziennym spacerze z pupilem, niezależnie od wielkości psa.
  • Smycz klasyczna z przepięciem – to identyczna smycz, jak wyżej opisana klasyczna. Z tą różnicą, że posiada możliwość przepięcia.
  • Smycz automatyczna – dzięki niej można regulować dowolnie długość smyczy. Może więc być zarówno krótka, jak i długa, co rozwiązuje dylemat kupowania smyczy o konkretnej długości. Zwijana automatycznie smycz zawsze może być dopasowywana do aktywności czy wielkości psa, na bieżąco. Na końcu smyczki jest karabińczyk, do którego przypiąć możesz szelki bądź obrożę. Jest to jednak rozwiązanie dobre wyłącznie wówczas, gdy pies potrafi chodzić przy nodze i na luźnej smyczy. Smycz automatyczna to dobry wybór dla psa Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat smyczy automatycznej.
  • Smycz sportowa – z tą smyczą będziesz mógł z łatwością biegać ze swoim psem, a także uprawiać z nim inne sporty. Pleciona smyczka zwiększa komfort podczas wykonywanych aktywności – zarówno właściciela, jak i psa. Smycz można również przyczepić do pasa biodrowego. Sportowe modele amortyzują szarpanie, jednak podczas tradycyjnego spaceru mogą się one nie sprawdzić. Oprócz sportowej, można kupić też smycz treningową specjalistyczną, używaną do psich szkoleń i pozwalającą na pracę na odległość (np. w trakcie polowania).
Pies na smyczy podczas spaceru, a także smycze dla psów, ich rodzaje i ceny
Polecane smycze dla psów i ich rodzaje, czyli skórzane, automatyczna i inne

Jakie smycze dla psów są polecane? Kolczatka i łańcuch – czy to dobre rozwiązanie dla psa?

Dobrej jakości materiały są bardzo ważne, jeżeli chodzi o prowadzenie psa na spacerach. Niektórzy nadal zastanawiają się, czy kolczatka dla psa jest dobrym rozwiązaniem. No cóż, dziś to niezwykle rzadki widok, by pies miał na sobie kolczatkę. Kolczatka dla psa kojarzona jest głównie z przemocą wobec czworonogów. Albo dziwną i niezrozumiałą modą, której dziś się unika. Dawniej był to skuteczny sposób na kontrolowanie psa, bo kolczatka była dla niego niewygodna. Dziś jednak kojarzona jest ona z bólem, wywoływaniem agresji i przemocą, więc powinno się kolczatek unikać.

Łańcuch jako smycz dla psa posiada uchwyt i obrożę – zazwyczaj z miękkiego materiału. Tylko łańcuch tak naprawdę jest metalowy. O dziwo, to całkiem dobre rozwiązanie dla aktywnych psów. Czworonogi tarzające się po ziemi i nadmiernie żywiołowe czasami lubią gryźć smycz. Z metalowym łańcuchem, nie będą tak postępować. Łańcuch nie jest już kojarzony z budą dla psa, a z pożytecznym rodzajem smyczy. A przynajmniej tak powinien być kojarzony.

Smycze dla psów i obroże – jak wybrać?

Podobnie, jak wybierając projekt budy dla psa, przy wyborze idealnej smyczy również pojawia się mnóstwo dylematów. Powinieneś zainwestować w takiego rodzaju smycz z obrożą, by móc korzystać z niej w wybranym terenie oraz pozwolić sobie na aktywności, jakie chcesz uprawiać z czworonogiem na co dzień. Gdy są to wyłącznie spacery, dobrym wyborem będzie klasyczna lub automatyczna smyczka. Gdy chcesz z psem biegać, idealna będzie sportowa wersja. Kupując smycze dla psów, pod żadnym pozorem nie można jednak zapomnieć o jej:

  • materiale – skórzane są wygodne i wieloletnie, ale trudne do konserwacji. Nylonowe zaś są łatwiejsze w czyszczeniu, jednak mogą odparzać dłonie i szybciej się niszczyć. Pamiętaj również o sprawdzeniu jakości karabińczyka i wytrzymałości smyczy, zwłaszcza gdy czworonóg jest dużego rozmiaru.
  • długości – pies powinien móc swobodnie na niech chodzić, poznając okolicę. Zbyt krótka smycz będzie powodować ciągnięcie. Pies musi się nauczyć chodzić na luźnej smyczy. Najlepiej, by smycz była rozciągana.

Nie zapominaj, że odpowiednio dobrana smycz dla psa zapewni komfort nie tylko zwierzęciu, ale i właścicielowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny