Smycz Flexi – rodzaje, ceny, porady, opinie
Smycz flexi to automatyczna smycz dla psa, która rozciąga się nawet na kilka metrów. Smycze można kupić w różnych modelach, ale też kolorach. Możesz więc dobrać dowolną dla psów, biorąc pod uwagę ich zapotrzebowanie i rasę. Który producent produkuje najlepsze smycze typu flexi na rynku? Lepsza będzie typowa linka czy może smycz taśmowa? I kiedy tak naprawdę zaleca się korzystanie z takiej smyczy? Dowiedz się więcej o smyczach flexi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o artykułach dla psa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Smycz flexi dla psa – kiedy warto ją kupić?
Czy smycz flexi jest dobra dla wszystkich psów? Dowiedz się, jak ją dopasować
Jeżeli należysz do grona szczęśliwych posiadaczy psów na pewno dobrze wiesz, że smycz jest obowiązkowym gadżetem. Taśma lub linka przyda się do kontrolowania pupila podczas wspólnych spacerów – niezależnie od tego, czy posiadasz jamnika, labradora czy mopsa. Rozważając model smyczy typu flexi należy zastanowić się, czy będzie ona w stanie dobrze przysłużyć się pupilowi. Przede wszystkim jednak powinieneś zwrócić uwagę na to, do czego konkretnie posłużyć ma smyczka. Smycz flexi lepiej sprawdza się np. do uprawiania sportów z psem, ponieważ jest rozciągana – jest więc to swego rodzaju bardziej linka treningowa dla psa, niż tradycyjna smycz.
Zdecydowanie, smycz flexi lepiej sprawdza się w przypadku dużych psów oraz tych ras, które potrzebują więcej swobody podczas spaceru. Musisz jednak mieć świadomość siły swojego psa, a także jego temperamentu by określić, czy smycz flexi faktycznie będzie najlepszą opcją. Niezależnie od tego, który producent wyprodukował daną smycz, warto będzie dopasować smycz do wymiarów, możliwości, a także charakteru czworonoga. Smycz flexi powinna być też wygodna dla psiaka tak, by nie czuł się przez nią całkowicie ubezwłasnowolniony na wspólnym spacerze.
Działanie smyczy flexi - smycz automatyczna krok po kroku
Smycz flexi jest automatyczna, a więc możesz z jej pomocą dowolnie manewrować długością linki lub taśmy – zależnie od wykonania gadżetu. Najczęściej kupowana jest tradycyjna taśma, która jest mocna i może zwijać się do tzw. rączki smyczy (obudowy). Zazwyczaj zarówno linka, jak i taśmowa smycz flexi posiadają guzik, który wystarczy nacisnąć, by zablokować smycz lub wydobyć z obudowy większą jej długość. Trzeba pamiętać o tym, że smycz flexi z reguły jest o wiele dłuższa, niż tradycyjna smyczka przypinana do szelek lub obroży. Smycze flexi mają średnio 5m, choć niektóre osiągają nawet 8 i 10 metrów długości. Możesz więc dowolnie wybrać, która będzie odpowiednia dla psa.
Smycze flexi sprawdzą się w przypadku psów, które są już ułożone i wychowane. Lepiej nie zaczynać nauki chodzenia na smyczy od modelu flexi, ponieważ możesz nie zapanować nad swoim psem. Lepiej nauczyć młodego pupila chodzenia na normalnej, tradycyjnej smyczy, a flexi wprowadzić wyłącznie gdy już nauczy się chodzić przy nodze. Wtedy możesz podpiąć ją do obroży albo szelek (np. szelki julius k9). Tak samo, smycz flexi nie jest zalecana dla groźnych ras, które bywają ciężkie do przewidzenia w zachowaniu, zwłaszcza podczas spacerów. Smycz flexi owszem, będzie dobrą decyzją. Jednak wyłącznie w przypadku psów, które potrafią współpracować ze swoim właścicielem i są im posłuszne. Sprawdź także ten artykuł na temat smyczy automatycznej.
Rodzaje smyczy flexi – opinie, zalety i wady
Popularne rodzaje i modele smyczy typu flexi
Automatyczna smycz pozwala dowolnie ją regulować podczas spacerów. Dzięki niej możesz zapobiegać ucieczkom psów, a także luzować ją w momencie, gdy możesz pozwolić na zapewnienie pupilowi większej przestrzeni do poruszania się. Smycz flexi doskonała jest również w przypadku, gdy masz małe dziecko w wózku i chcesz wyjść na spacer również ze swoim czworonogiem. Automatyczną smycz przypina się wówczas do wózka, by można było jednocześnie pchać wózek i prowadzić psa. Najbardziej popularne są smycze flexi:
- Taśmowe – idealne dla psów o wadze większej, niż 20 kilogramów. Są krótsze, ale bardziej trwałe od linkowych.
- Linkowe – dedykowane dla małych ras i psów lżejszych, niż 20 kilogramów. Linka treningowa dla psa jest dłuższa od taśmowej, jednak znacznie szybciej może się zniszczyć.
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Oczywiście, smycze flexi podzielone są również rozmiarowo, ze względu na wielkość i wagę wybranych ras psów (od XS do XL). Niektórzy producenci posiadają także bardzo mocne smycze flexi dla tych olbrzymich ras (powyżej 50 kilogramów). Oto kilka najbardziej popularnych modeli smyczy flexi dla psów.
- Flexi Giant L – cena od 126 zł
- Flexi smycz dla psa Neon Reflect M – cena od 52 zł
- Flexi New Classic smycz taśma L 5m czarna – cena od 60 zł
- Flexi New Classic smycz taśma S 5m czarna – cena od 50 zł
Wszystkie powyższe modele do zaoferowania ma sklep Fajny Zwierzak. Znajdziesz w asortymencie sklepu nie tylko smycze flexi, ale też mnóstwo innych, przydatnych gadżetów dla psów – takich, jak rękawica do czesania psa, szelki Julius k9 dla labradora czy wesołe gry dla psów.
Czy każdy pies może być wyprowadzany na smyczy flexi?
Nie, nie może być. Przede wszystkim, smycz flexi nie jest odpowiednia dla psów wrażliwych – napięta linka może stanowić problem dla ich wrażliwych karków. Automatyczna smycz w większości wymaga dużej dbałości zwłaszcza, gdy wykonana jest z materiałowej taśmy – może zmoknąć i szybko przejść wilgocią. Ze smyczy należy też poprawnie korzystać, by jej nie zepsuć, dlatego konieczna jest nauka obsługi takiego gadżetu – to nie rękawica do czesania psa czy gry dla psów, które łatwo można opanować. Nie poleca się wyprowadzania na smyczy flexi zarówno szczeniaków niepotrafiących jeszcze chodzić przy nodze, jak i psów lękliwych, agresywnych lub ciągnących na smyczy. Linka czasem przypadkowo się rozciąga, co może być kłopotliwe dla mniej doświadczonego właściciela psa. A już tym bardziej, gdy pies jest nadpobudliwy i stwarza potencjalne zagrożenie.
Jeśli nie posiadasz doświadczenia w wychowywaniu psów, nie decyduj się na smycz flexi. Jako, że jest automatyczna, nie będziesz mógł sprawować pełnej kontroli nad swoim czworonogiem. Gdy pies jest nie nauczony chodzenia przy nodze właściciela, może ciągnąć na smyczy, wyrywając się np. do innych psów. Pojawia się problem nie tylko możliwości zaatakowania obcych zwierząt, ale też obawa o własne zdrowie. Słabsza osoba może nie poradzić sobie z utrzymaniem na smyczy flexi swojego przyjaciela, który może się wyrwać z niej i przypadkowo uszkodzić kręgosłup opiekuna. Niestety, trzeba brać poprawkę na różne okoliczności.
Smycz flexi – kupować czy nie?
Jeżeli posiadasz psa, który nauczony jest już chodzenia na smyczy, jak najbardziej możesz spróbować ze smyczą flexi. Tak samo, w przypadku spokojnego czworonoga, możesz nauczyć go chodzenia na automatycznej smyczy. Będziesz mógł dowolnie dopasowywać jej długość do aktywności i aktualnych potrzeb pupila, a także uprawniać z nim różnego rodzaju sporty.
Jeżeli jednak pupil nie potrafi chodzić na tradycyjnej smyczy, jest nadpobudliwy bądź agresywny, nie powinieneś decydować się na automatyczną smycz. Niestety, nie nauczy się na takiej chodzić. Za to będzie miał większe pole do manewrowania i zamiast koncentrować się na swoim właścicielu, będzie ciągnąć go wszędzie i do wszystkich. A tego przecież każdy opiekun psa raczej woli… uniknąć. Flexi smycz automatyczna to wybór warto rozważenia.