Smycz dla psa Flexi – budowa, istota działania, rodzaje

Z czego składa się i jak działa smycz dla psa Flexi

Na początek wyjaśnienie. Flexi jest to nazwa marki, która tak silnie zapadła w świadomość właścicieli psów, że wszystkie smycze automatyczne nazywają „flexi”. Podobnie przyjęło się nazywanie adidasami wszystkich butów sportowych, choć Adidas jest zastrzeżoną nazwą towarową. Obecnie smycze automatyczne wytwarzane są przez wielu producentów i noszą własne nazwy, jednak nazwa Flexi wciąż korzysta z pierwszeństwa.

Smycz dla psa Flexi składa się z obudowy z tworzywa, w której znajduje się kołowrotek i system blokad. Na kołowrotek nawinięta jest taśma, niekiedy ze sznurkowym przedłużeniem. Przyciski blokad znajdują się na zewnątrz obudowy i umożliwiają chwilowe lub stałe zablokowanie wysuwania się taśmy, kiedy pies usiłuje się oddalić.

Smycz na końcu ma zamocowany karabińczyk, który przypinany jest do obroży psa. Przy pozycji odblokowanej naciąg smyczy regulowany jest samoczynnie, wraz z poruszaniem się psa. Wyciągana taśma może mieć różną długość, od 3 do 8 metrów. W momencie, kiedy właściciel uzna, że pies za bardzo się oddala, może zablokować wysuwanie się taśmy, pozostawiając opcję wsuwania jej z powrotem.

Taśma i przymocowany do niej sznurek wykonane są z materiałów nylonowych, trwałych i odpornych na uszkodzenia. Smycz dla psa Flexi nie jest rozciągana (elastyczna).

Smycze Flexi – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów smyczy typu flexi. Pod względem wytrzymałości dzieli się je na te dla psów małych, średnich i dużych (na opakowaniu podawana jest maksymalna waga psa), różne są też ich długości. Poniższa tabela ilustruje wybrane cechy smyczy trzech najpopularniejszych producentów.

Rodzaje smyczy Flexi

Maksymalna waga psa

Długość smyczy

Blokada chwilowa

Blokada stała

Sposób trzymania

Taśma (sznurek)

Przypięcie smyczy1

Akcesoria dodatkowe2

Instrukcja obsługi

Flexi Classic

50 kg

3-8 metrów

Tak

Tak

Rączka

Tak (tak)

Nie

Latarka, pojemnik

Tak

Ring Go

25 kg

5 metrów

Tak

Tak

Uchwyt w kształcie kółka

Tak (nie)

Tak

Nie ma

Tak

Lishinu

30 kg

3 metry

Tak

Nie

Zapięcie na nadgarstek

Nie (tak)

Tak

Dwójnik, przedłużenie, stoper

Tak

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

1 – np. do płotu, barierki, itp.

2 - opcjonalnie do zakupu

Źródło: http://filozof.dog/porownanie-smyczy-automatycznych-flexi-classic-ring-go-lishinu/

Smycze Flexi dostępne są w kilku rozmiarach i kolorach. Rozmiary podzielone są tak, aby można było nabyć smycz zarówno dla yorka, jak i dla doga niemieckiego. Ponadto wśród dodatkowych akcesoriów, oprócz wymienionych w tabelce, znajdują się:

  • Soft Stop Belt – amortyzująca końcówka smyczy, redukująca szarpnięcia
  • Led Flash Belt – podświetlana końcówka smyczy (oprócz wymienionej latarki – biało-czerwonej lampki ledowej do zamocowania na rzep).
Czarna smycz Flexi w dłoni
Smycz dla psów flexi krok po kroku, czyli opis, rodzaje, ceny, porady i opinie użytkowników właścicieli psów

Wymieniony w tabelce pojemnik przeznaczony jest do przechowywania przysmaków (naturalne gryzaki dla psa) lub woreczków na odchody, natomiast dwójnik umożliwia prowadzenie dwóch psów na jednej smyczy.

Smycz dla psa Flexi - zastosowanie, zalety i wady

Dla jakich psów są odpowiednie smycze Flexi

Podstawową odpowiedzią na to pytanie jest: dla posłusznych i ułożonych. Smycze typu Flexi są trudniejsze w użyciu od zwykłych. Pies przez cały czas czuje napięcie, ponieważ smycz jest wyciągana, a mechanizm pracuje ściągająco. Jeżeli zatem decydujemy się na tego typu smycz, lepszym rozwiązaniem będą szelki niż obroża. Szelki eliminują poczucie dyskomfortu na szyi psa, a obroża przy gwałtowniejszym pociągnięciu może spowodować ból. Nigdy natomiast nie wolno stosować smyczy typu flexi z kolczatką lub obrożą zaciskową. Nie jest to smycz behawioralna i nie może być stosowana w taki sposób.

Smycze Flexi, np. smycz Flexi Giant L mogą być używane wtedy, kiedy chcemy pozwolić psu na więcej swobody, ale obawiamy się go puścić luzem, np. na ulicy, gdzie jeżdżą samochody. Należy jednak nauczyć się posługiwania taką smyczą, aby uniknąć niemiłych, a niekiedy niebezpiecznych przygód, np. zaplątania, kiedy spotkają się dwa zaprzyjaźnione psy na takich smyczach i zaczną się bawić.

Dla jakich psów natomiast nie nadają się smycze typu flexi? Przede wszystkim dla psów z problemami psychicznymi. Nie może to być pies ze skłonnościami do ciągnięcia, agresywny lub lękliwy, gdyż właściciel może nad nim nie zapanować, zwłaszcza niewprawny. Należy też pamiętać, że taka smycz utrwala nawyk ciągnięcia. Nie jest też możliwa pełna kontrola nad zwierzęciem, kiedy jest ono oddalone o kilka metrów, bowiem może pojawić się jakiś bodziec, który np. wystraszy psa i wybiegnie on na jezdnię. Może też uchwyt wypaść z ręki przewodnikowi, zwłaszcza jeżeli jest nim dziecko, a pies jest duży i szarpnie przy zablokowanej smyczy. Dlatego długa smycz automatyczna może być stosowana jedynie przez osobę dorosłą i doświadczoną w prowadzeniu psa.

Zalety i wady smyczy Flexi

Smycz dla psa Flexi może się sprawdzić w warunkach, w których można byłoby puścić psa luzem, ale z różnych powodów nie można tego zrobić, np. suka z cieczką, teren leśny (zakaz puszczania psów luzem w lesie), itp. Inne zalety:

  • Solidne wykonanie – uwaga: należy kupować smycze markowe, podróbki z reguły są tańsze, ale nietrwałe i awaryjne, np. wyciągana taśma nie chce się cofnąć z powrotem, lub wykonane z nieodpowiedniego materiału, np. rozciągana (elastyczna) linka
  • Łatwe operowanie blokadą, ergonomiczna rączka (uchwyt)
  • Szeroki wybór wielkości (wytrzymałości ciężaru psa) – od smyczy dla yorka do doga niemieckiego, wariantów (taśma – linka, sama długa taśma, sama długa linka)
  • Opcje dodatkowych gadżetów (latarka, pojemnik na karmę, naturalne gryzaki dla psa lub woreczki, dwójnik)
  • Dość przystępna cena – zależna od firmy, rozmiaru, długości, itd. Zważywszy, że jest to produkt starannie wykonany i będzie służył długo, cena około 100 zł nie jest dużym wydatkiem. Jeśli planujesz zakupy dla pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Smycze takie mają, niestety, również wady. Największa to wspomniane już utrwalanie u psa nawyku ciągnięcia na smyczy. Oprócz tego nie zawsze jest wygodne przekładanie uchwytu z jednej ręki do drugiej, dodatkowo uchwyt jest dość ciężki i może być nieporęczny. Przy modelach mocowanych na nadgarstku może boleć ręka po spacerze.

Istotną wadą jest, że nie powinno się stosować smyczy typu flexi z obrożą. Pies powinien mieć na sobie szelki, które z kolei nie są wskazane dla niektórych ras, natomiast obroża może uciskać gardło przy stale napiętej smyczy – a nie jest to smycz behawioralna.

ikona podziel się Przekaż dalej