Smycz behawioralna a smycz treningowa – istota i działanie

Czym jest smycz behawioralna – cel zastosowania

Termin „smycz behawioralna” jest właściwie eufemizmem. Określenie to zostało wymyślone zastępczo dla treningowej smyczy zaciskowej lub dławiącej. Podobne działanie mają łańcuszki zaciskowe. Odmianą smyczy behawioralnej jest smycz wystawowa (tzw. ringówka). Smycze te ma w sprzedaży każdy sklep zoologiczny.

Smycz behawioralna zakładana jest bezpośrednio na szyję psa, a obwód regulowany jest za pomocą zacisku na pętli. Istotą działania takiej smyczy jest zaciskanie się pętli na szyi psa. Jest to atrybut szkolenia opresyjnego, stosowany w następujących sytuacjach:

  • Zachowanie agresywne psa w stosunku do człowieka i innych zwierząt. Smycz behawioralna używana jest w celu stłumienia tego zachowania, jednocześnie negatywnie wzmagając inne zachowania unikowe
  • Kiedy pies ciągnie na smyczy. Smycz behawioralna służy do ukarania za ciągnięcie, a nie do nauczenia chodzenia na luźnej smyczy. Nauczenie nowego zachowania wymaga stosowania bodźca pozytywnego, nie opresyjnego.

Stosowana na wystawie smycz ringowa nie jest smyczą typowo behawioralną, mimo że jest jej odmianą. Służy ona wyłącznie do prezentacji psa.

Inne akcesoria do szkolenia opresyjnego

Oprócz smyczy behawioralnej znanym od dawna i popularnym narzędziem do wymuszania określonych zachowań psa jest kolczatka. Działa ona podobnie jak smycz behawioralna – zaciska się na szyi psa, ale dodatkowo jest wyposażona w kolce, które, kiedy pies ciągnie na smyczy, wbijają się w skórę, powodując ból.

Kolczatka była niegdyś powszechnie stosowana podczas tresury, mającej na celu „złamanie” psa i wymuszenie na nim określonego zachowania. Niektórzy szkoleniowcy wciąż zalecają jej stosowanie, kolczatki sprzedaje każdy sklep zoologiczny, aczkolwiek współczesne metody szkolenia psów zdecydowanie odrzucają kolczatkę, promując motywację pozytywną. Nieco łagodniejszym narzędziem jest łańcuszek zaciskowy, który działa na takiej samej zasadzie, jak smycz behawioralna. Można do niego przypiąć zwykłą smycz z karabińczykiem i wówczas będzie spełniał tę samą funkcję.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Wreszcie obroża elektryczna, stosowana jako obroża treningowa dla psa. Jest sterowana za pomocą pilota, który trzyma w ręku przewodnik. W momencie, kiedy pies zachowuje się nieodpowiednio, przewodnik wysyła pilotem impuls elektryczny w kierunku obroży, wywołując niemiły dla psa bodziec. Producenci zapewniają, że siła impulsu nie sprawia psu bólu, jedynie nieprzyjemne doznanie. Nie jest to jednak do końca pewne, bowiem każdy pies jest inny i każdy inaczej odczuwa takie impulsy. Zasadą jest tu jednak utrwalenie u psa, że dane zachowanie może spowodować złe odczucia.

Szkolenie za pomocą smyczy behawioralnej

Dla jakich psów nadaje się smycz behawioralna

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: dla żadnych. Nowoczesne metody szkolenia nie popierają stosowania akcesoriów opresyjnych. Wprawdzie opinie na temat metod szkolenia wciąż są zróżnicowane – zwolennicy takich akcesoriów uznają zasadę „cel uświęca środki”, poza tym metody opresyjne są skuteczne, co jest niewątpliwie mocnym argumentem. Jednak przeciwnicy, a jest ich coraz więcej, odwołują się do więzi z psem. Różnica polega na tym, że pies wyszkolony za pomocą metod opresyjnych, w tym smyczy behawioralnej, wykonuje polecenia powodowany strachem przed karą i odesłaniem na łóżko dla psa („na miejsce”), natomiast ułożony z zastosowaniem bodźców pozytywnych będzie wykonywał polecenia z chęcią, kojarząc to z przyjemnością poklepania i pogłaskania oraz smakołyku.

Corgi z smyczą behawioralną
Smycz behawioralna krok po kroku, czyli działanie, opis, cena, opinie oraz wady i zalety

Jeżeli jednak ktoś upiera się przy stosowaniu smyczy z dławikiem, powinien zdać sobie sprawę, że nie jest to narzędzie dla psa małej rasy i delikatnego. Nie jest to więc na pewno smycz dla maltańczyka, jamnika czy yorka. Generalnie nie należy jednak sugerować się rasą, a raczej charakterem i temperamentem psa. Niektóre lubią współpracować z przewodnikiem, inne są bardziej oporne. Każdy pies, nawet tej samej rasy, jest inny, mimo ogólnego schematu psychiki.

Zanim zdecydujemy się na zakup smyczy behawioralnej, warto zacząć szkolenie z wykorzystaniem zwykłej obroży i smyczy (np. smyczy treningowej Trixie), na których pies ma chodzić na spacery. Akcesoria te muszą być dostosowane do wielkości psa. Np. obroża dla maltańczyka lub shih tzu jest węższa i lżejsza niż obroża dla owczarka, podobnie smycz dla maltańczyka jest węższa i z mniejszym karabińczykiem. Obroża powinna być zapinana, nie zaciskowa i zakładana tak, aby nie uciskała szyi psa, ale też aby pies nie mógł się z niej uwolnić, wysuwając głowę. Chodzenie na smyczy trenuje się od najmłodszego wieku, jeszcze w domu podczas kwarantanny okołoszczepiennej. Taki trening zapewnia odpowiednie zachowanie psa na dworze, kiedy zacznie już wychodzić na spacery. Uwaga: obroża dla maltańczyka, jak i każdego psa o obfitej sierści, lepsza jest zapinana na zatrzask niż na sprzączkę. Jeśli planujesz zakupy dla pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Rodzaje smyczy behawioralnych

Jakkolwiek smycze behawioralne mają to samo zadanie – zmuszenie psa do równego chodzenia przy nodze i nieciągnięcia, jest ich kilka rodzajów. Najczęściej spotykane to:

  • Smycz zaciskowa – z niklowanym kółkiem, pełniącym funkcję stopera. Wykonana zazwyczaj z materiału nylonowego, odpornego na zerwanie i uszkodzenia mechaniczne. Przeważnie występuje w dwóch szerokościach: 8 mm i 10 mm, przy 170 cm długości. Cena oscyluje wokół 100 zł
  • Smycz z dławikiem (lasso) – wykonana z linki okrągłej na wzór sprzętu alpinistycznego. W odróżnieniu od zaciskowej jest miękka, ale również odporna na uszkodzenia i zerwanie. Standardowa długość to 180 cm, cena jak smyczy zaciskowej
  • Smycz ringowa – wspomniana wyżej, przeznaczona do wystawiania psa na ringu. Jest odmianą smyczy zaciskowej z kółkiem. Niektóre mają podkładki skórzane lub filcowe, umieszczane pod gardłem, aby cienka linka nie powodowała bólu lub podrażnienia. Takie ringówki mają najlepsze opinie. Ringówki występują w szerokości od 3 mm (dla małych ras) do 8 mm (dla ras dużych) i w różnych długościach – im wyższy pies, tym krótsza ringówka. Cena już od kilkunastu złotych, aż do ponad 200, w zależności od materiału (sznurek, skóra, łańcuszek) i ewentualnych ozdób.

Smycz behawioralna dla psa powinna być ostatecznością, kiedy żadne inne metody szkolenia nie odnoszą skutku. Należy pamiętać, że jedna sesja szkoleniowa szczeniaka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, po czym zanosimy go na łóżko dla psa, dajemy polecenie „zostań” i smakołyk. Dłuższe ćwiczenie może psa zniechęcić. Smycz treningowa to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej