Smycz klasyczna – wady, zalety opinie, cena

Klasyczna smycz posiada określoną długość, karabińczyk do zamocnowania szelek lub obroży oraz uchwyt do trzymania w dłoni. Według wielu posiadaczy psów jest to opcja najbardziej bezpieczna dla pupila. Smycz nie jest rozciągana, a pies szybko uczy się, na jaką odległość może się oddalić. Niektóre modele posiadają dodatkowy amortyzator, który łagodzi szarpnięcie przy nagłym naprężeniu smyczy.

Odpowiadając na pytanie, co lepsze, smycz automatyczna czy klasyczna, musimy jeszcze zwrócić uwagę na aspekt edukacji. Smycz klasyczna jest najlepszym rozwiązaniem do nauki chodzenia przy nodze. Może być skomponowana z takimi elementami jak obroża i szelki. Z pewnością warto wybrać model, który posiada dobre opinie i pewnie trzyma się w dłoni. W sprzedaży znajdziemy smycze wykonane z różnych tworzyw. Dużą popularnością cieszy się smycz materiałowa oraz skórzana.

Klasyczna smycz może być długa lub nieco krótsza. W sprzedaży pojawiają się produkty o długości od 1,2 do około 2,0 metrów. Oczywiście znajdziemy także znacznie dłuższe smycze, które idealnie sprawdzają się przy różnego rodzaju treningach. Dłuższa smycz umożliwia chodzenie na luźnej smyczy, krótsza będzie idealna podczas poruszania w mieście i daje możliwość najlepszej kontroli pupila.

Dodatkowy atut wynikający z wyboru smyczy klasycznej to atrakcyjna cena zakupu. Najprostsze produkty kupimy już za kilkanaście złotych. Smycz skórzana lub materiałowa, przeznaczona do spacerów z większym psem może być nieco droższa. Mimo tego cena smyczy klasycznych niemal zawsze okazuje się bardziej atrakcyjna w porównaniu z cenami produktów automatycznych.

Smycz automatyczna – wady, zalety, opinie

Drugie rozwiązanie to rozciągana smycz automatyczna, która jest szczególnie popularna wśród właścicieli mniejszych psów. Długa, rozciągana smycz umożliwia psu wygodną eksplorację terenu. Smycz sama zwija się w momencie, gdy pupil podejdzie bliżej właściciela i rozciąga w momencie odejścia. Standardowe produkty posiadają długość 5 – 8 metrów, co umożliwia bardzo wygodne chodzenie na luźnej smyczy. Produkt nie ciągnie się po ziemi, dzięki czemu nie ubrudzi się błotem i zanieczyszczeniami. Każda rozciągana smycz posiada także specjalną blokadę, która umożliwia skrócenie linki do odpowiedniej długości. Dzięki temu długa, rozciągana smycz może sprawdzić się także podczas podróży w komunikacji miejskiej czy przy spacerze po wąskich, ruchliwych chodnikach.

Automatyczna smycz może być w pełni bezpieczna, o ile właściciel zna zasady jej stosowania. Tego typu produkty zbierają dość zróżnicowane opinie. Przeciwnicy twierdzą, że rozciągana smycz nie uczy psa prawidłowych nawyków i chodzenia przy nodze. Co więcej, nieprawidłowo wykorzystana, rozciągana smycz może nie być bezpieczna dla pupila. Zwolennicy produktów automatycznych zwracają uwagę na fakt, że to właśnie rozciągana linka lub taśma umożliwia bardzo komfortowe chodzenie na luźnej smyczy. Produkt będzie bezpieczny, o ile właściciel zachowa czujność i rozwagę na spacerach. Warto tutaj podkreślić, że smycze automatyczne nie powinny być zestawiane z obrożami. W ich przypadku znacznie lepiej sprawdzają się szelki. Wynika to ze stałego napięcia naciąganej linki lub taśmy. Obroża mogłaby stale uciskać na krtań pupila, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych i delikatnych psów.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!
Mężczyzna głaszcze po głowie psa, którego trzyma na smyczy, jak smycz będzie najbezpieczniejsza dla psa, smycze ekologiczne dla zwierząt, smycze dla małych psów
Jaka długość smyczy jest odpowiednia dla psa, z jakiego materiału wybrać smycz dla psa, jakie są rodzaje smyczy dla psów

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena smyczy automatycznych. Najprostsze, tanie produkty możemy kupić już za kilkanaście złotych. Niestety tania smycz nie zawsze jest bezpieczna, a automatyczny mechanizm może uszkodzić się już po kilku spacerach. Dlatego lepszym pomysłem okazuje się wybór smyczy wykonanej przez znanego producenta. Cena będzie tu uzależniona od maksymalnej wagi pupila. Dla przykładu, rozciągana smycz Flexi w rozmiarze XS może kosztować około 30-50 zł. Z kolei stawka nowych modeli dla większych psów (np. Flexi XL Giant Neon o maksymalnym obciążeniu do 75 kg) może dochodzić do 270 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat smyczy automatycznej.

Smycz automatyczna czy klasyczna? Która będzie lepsza i jaki model wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która opcja będzie lepsza, smycz automatyczna czy klasyczna. Obydwa rozwiązania posiadają swoje wady oraz zalety. Najważniejsze będzie dopasowanie produktu do swoich indywidualnych oczekiwań, rozmiarów pupila i specyfiki spacerów. Ważna będzie także dobrze dopasowana obroża lub szelki.

Smycz klasyczna może być wykonana z różnych tworzyw. Dużą popularnością cieszy się smycz skórzana, zapewniająca dużą trwałość. Skórzana rączka jest miła w dotyku i pewnie trzyma się w dłoni. Minusem staje się natomiast konieczność konserwacji oraz nieco wyższa cena. Dlatego drugim popularnym rozwiązaniem stała się długa smycz materiałowa. Mogą to być różnego rodzaju sznury lub taśmy. Tego typu produkty słyną z dużej wytrzymałości, atrakcyjnej ceny, a także z bardzo szerokiej gamy kolorów. Bez trudu dopasujemy do nich odpowiednie szelki i obroże, a smycz materiałowa może posiadać różne długości. Trzecie rozwiązanie to smycz metalowa. Najczęściej jest to metalowy łańcuch i skórzana rączka. Tego typu smycz może być długa lub bardzo krótka. Jej zaletą będzie duża wytrzymałość oraz możliwość bezpiecznego spaceru z dużym psem.

Smycz automatyczna jest natomiast wykonana z plastikowych elementów oraz taśmy lub linki. Taśma może okazać się bardziej odporna na obciążenia, dlatego jest chętnie wybierana przez właścicieli dużych psów. W ofercie nie brakuje także modeli na taśmie, dedykowanych dla psów o niewielkich gabarytach. Smycze linkowe są natomiast bardzo uniwersalne, wygodne w użytkowaniu i mogą sprawdzić się w przypadku większych lub mniejszych pupili.

Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, zapoznaj się w innymi artykułami na tym portalu. Podpowiemy, jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie, jak powinno wyglądać bezpieczne chodzenie na luźnej smyczy, a także wskażemy inne porady o psach i kotach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny