Krótka charakterystyka rasy – skye terrier

Jak wygląda ten pies?


Według wzorca rasy, idealna wysokość w kłębie u przedstawicieli tej rasy to 25-26 cm. Waga nie została określona, ale jest to kwestia ok. 16-18 kg u psa i ok. 12-14 kg u suki. Samiec powinien osiągnąć 105 cm długości od czubka nosa do końca ogona. Suka jest trochę mniejsza.

Ten pies ma dwuwarstwową szatę. Włos wierzchni jest krótszy i miększy na głowie. Sierść powinna opadać na czoło i oczy, ale nie w taki sposób, aby utrudniać widzenie. Na reszcie ciała włos jest prosty, twardy i długi. Nie powinien krępować ruchu, choć jest dwukrotnie dłuższy niż wysokość w kłębie samego psa. Frędzle występują tylko na uszach, które to są bujnie owłosione. Podszerstek jest wełnisty, miękki, mocno przylegający i krótki.

Skye terrier występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Umaszczenie tego psa może być czarne, płowe, kremowe, jasnoszare lub ciemnoszare. W każdej odmianie musi mieć czarną kufę i uszy. Podszerstek może być jaśniejszy, a nalot na włosie okrywowym ciemniejszy. Dopuszczalna jest mała biała plamka na klatce piersiowej.

Jakie usposobienie ma skye terrier?

Skye terrier bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Najchętniej podążałby za nim krok w krok. Choć jest przyjazny wobec dzieci, to źle reaguje na gwałtowne ruchy, dlatego ich wspólne zabawy powinny być nadzorowane. Ten pies nie rzuca się z entuzjazmem na każdego przechodnia. Nie jest agresywny, ale zazwyczaj jest nieufny wobec obcych i zachowuje dystans. Skye terrier potrzebuje czasu, aby przekonać się do nowych znajomych.

Jest bardzo czujny. Kiedy usłyszy, że ktoś znajduje się za drzwiami, głośno to oznajmi. Skye terrier zawsze jest gotowy na zabawę. Ten pies nie powinien niszczyć domowych sprzętów. Jest energiczny i wesoły, ale nie ma nic przeciwko spokojnemu wylegiwaniu się na kanapie. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, a będzie zachowywać się spokojnie.

Choć teraz jest to głównie pies do towarzystwa, to jednak dawniej wykorzystywany był podczas polowań. Z tego powodu jego instynkt łowcy czasem się uaktywnia. W czasie spacerów należy uważać, aby nie pogonił za ciekawym tropem, bo wtedy trudno go zatrzymać. Obce koty chętnie będzie ścigał, ale domowe powinien tolerować, jeśli się z nimi wychowa. Zazwyczaj dogaduje się z innymi psami, ale samiec może nie zaakceptować innego przedstawiciela tej samej płci.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!
Pies rasy skye terrier na sofie w domu, a także jego charakter, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy skye terrier, czyli opis, zdjęcia i umaszczenie

Skye terrier ma silny charakter. Nie należy oczekiwać po tym psie bezwzględnego posłuszeństwa. Jednak nie oznacza to, że można zlekceważyć jego tresurę czy zignorować przestrzeganie zasad. W wychowaniu skye terriera trzeba zachować konsekwencję. Jeśli nie pozwalasz psu na ściąganie rzeczy z blatu, to nie możesz go chwalić, gdy ukradkiem coś z niego zabierze. Warto wiedzieć, że ten pies będzie testować granice i to, na co może sobie pozwolić. Jego szkolenie należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Warto motywować go smakołykami i pochwałami, a nie krzykiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat teriera tybetańskiego?

Hodowla rasowych psów – opinie, cena

Po czym rozpoznać pseudohodowlę?

Nie każda hodowla staffordshire bull terriera czy skye terriera okażą się godne polecenia. Choć ta pierwsza jest bardziej popularna, to nie jest wykluczone, że nie trafi się na pseudohodowle skye terriera. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.

Hodowcy wystawiają ogłoszenia na różnych portalach (np. olx.pl, sprzedajemy.pl). Zdjęcia przykuwają wzrok, ale ważniejszy jest opis. Powinieneś tam znaleźć informacje nie tylko o szczeniaku (data urodzenia, usposobienie, badania, umaszczenie etc.), ale również o samej hodowli. Skye terrier jest rasą uznaną przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), więc hodowla z naszego kraju powinna być zrzeszona w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Opinie o hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy.

Piesek może opuścić hodowlę po ukończeniu 8 tygodni. Do tego czasu musi zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie rodowodu lub metryczka psa. Nie jest istotna ilość szczeniaków w miocie ani to, czy wpasują się w ramy wzorca rasy – dokumenty otrzymują wszystkie pieski.

Ile trzeba zapłacić za rasowe szczeniaki?

Na cenę ma wpływ kilka rzeczy. Znaczenie ma to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Będzie droższy, jeśli będzie po wybitnym psie, który już odszedł. Znaczenie ma to, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Istotna jest renoma hodowli. Początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot nieco taniej. Ważne jest także to, czy rasa jest popularna i łatwa dostępne. Szczeniaki sprowadzane zza granicy będą kosztować więcej, ponieważ dochodzą dodatkowe koszty m.in. za transport czy dłuższy pobyt pieska w hodowli.

Pies grenlandzki kosztuje od 2000 do 4000 zł. Cena skye terriera przeważnie mieści się w przedziale 3000 – 3500 zł. Mastif duński (broholmer) ma cenę odgórnie ustaloną przez duński klub rasy. Obecnie najprawdopodobniej trzeba za niego zapłacić 2000 euro. Ten, kto go chce, musisz sprowadzić go z Danii, ale wcześniej musi spełnić różne warunki ustalane przez duński klubu.

Charakter skye terriera nie podpasuje każdemu. Przy tym psie nie da się utrzymać idealność czystości w domu, ponieważ jego długa sierść zbiera wszystko na swojej drodze: liście, patyki, piach. Nie jest też polecany dla osób, które wcześniej nie miały psów i nie znają się na tresurze. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domku z ogródkiem. Dla tego psa liczy się to, żeby jego właściciel był obok.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny