Pies ze zmarszczkami – jak wygląda shar pei niebieski?

Shar pei ma podniebienie, dziąsła, wargi i język w kolorze niebiesko-czarnym. Ogon jest gruby, ostro zakończony. Może być zwinięty na boku lub na grzbiecie, ale może być też zakręcony i noszony wysoko. Szczeniaki mają mocno pomarszczone ciało, ale z wiekiem fałdy skóry są bardziej naciągnięte.

Dopuszczalne są różne jednolite umaszczenia. Shar pei może być m.in. czarny, niebieski (błędnie określany jako szary), brązowy, kremowy, płowy. Nie może być tylko biały. Tylne strony ud oraz ogon są często jaśniejsze, a ciemniejszy nalot dopuszczalny jest na uszach i grzbiecie.

Nie jest to pies długowłosy. Rasa tych psów ma włos krótki, twardy, prosty, sztywny, szczeciniasty o długości od 1 do 2,5 cm. Strzyżenie shar pei jest niedopuszczalne. Te psy nie mają podszerstka. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) nie uznaje odmiany włosa, jaką jest bear coat (niedźwiedzi).

Dorosły osobnik osiąga wysokość w kłębie mieszczącą się w przedziale 44-51 cm. Rasa ta nie ma określonej wagi we wzorcu, ale można założyć, że jest to ok. 18-25 kg. Nie istnieje miniaturka shar pei.

Jaki ma charakter shar pei niebieski?

Szkolenie psa tej rasy trzeba zacząć bardzo wcześnie. Warto zabrać go do psiego przedszkola, gdzie będzie mógł poznać inne psy. Jest to pies uparty, który szybko się nudzi. Jego treningi powinny być krótkie, bo inaczej zacznie ignorować właściciela. Trzeba być dla niego łagodnym, bo inaczej zacznie się buntować.

Przy nauce tego psa należy wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Warto nagradzać go przysmakami i pochwałami. Obowiązkowo należy nauczyć go komend takich jak: zostań, wróć, zostaw. Każda wypowiedziana komenda powinna być wykonana przez psa. Jeżeli pies nie chce jej wykonać, trzeba go do tego przekonać np. gdy nie chce zejść z kanapy, należy do niego podejść i go z niej ściągnąć. Pobłażanie w tej lub w podobnych sytuacjach sprawi, że pies coraz częściej nie będzie się słuchał poleceń właściciela.

Shar pei lubi zarówno wylegiwanie się na kanapie, jak i długie spacery czy wspólne bieganie. Trzeba tylko pamiętać, aby w okresie rozwoju szczeniaka nie przesadzić z intensywnością ćwiczeń. Na ogół uchodzi za spokojnego i opanowanego. Jednak potrafi pogonić kota, nie jest też tolerancyjny względem innych psów. Ma wrodzoną chęć dominacji. Dlatego tak ważne jest szkolenie i zapoznanie go z innymi czworonogami. W innym wypadku można zrobić krzywdę napotkanym zwierzętom. Jest pamiętliwy. Nie cofa się przed wrogiem, jest odważny.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Shar pei szary stojący na trawniku na tle zieleni oraz jaki charakter mają pomarszczone psy
Pies rasy shar pei niebieski lub szary, a także jego usposobienie, opis i hodowla

Ten pies kocha całą rodzinę, ale wybiera sobie jednego pana, którego słucha. Jest lojalny. Potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem, nie nadaje się do życia na łańcuchu. Nie jest agresywny do ludzi, chętnie dogaduje się z nieco starszymi dziećmi. Nie zawsze może wykazywać chęci do zabawy, ale na ogół nie ma nic przeciwko. W zależności od psa i jego tresury może być wylewny lub zdystansowany. Jest nieufny wobec obcych. Nie szczeka, a mocno wydmuchuje powietrze przez nos, gdy coś mu się nie podoba. Nadaje się na stróża. Sprawdź także ten artykuł, czy istnieje shar pei miniaturka.

Hodowla psów z rodowodem – cena, opinie, informacje

Za rasowego szczeniaka zazwyczaj trzeba zapłacić od 3000 zł do 5000 zł. Shar pei niebieski (jak i inne jego kolory) częściej kosztuje więcej, bo 4000-7500 zł. Cena zależy od renomy hodowli, stopnia wpasowania się w ramy wzorca rasy oraz osiągnięć rodziców szczeniaka na psich wystawach. Początkujący hodowcy mogą sprzedawać pieski nieco taniej, ale każdy kolejny miot powinien być coraz droższy.

W ogłoszeniu powinny być zawarte informacje na temat hodowli i sprzedawanego psa. Szczeniak musi mieć ukończone 8 tygodni. Do tego powinien zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. Każdy szczeniak z miotu otrzymuje również rodowód. Hodowla powinna być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. W Polsce działa ZKwP. Opinie na temat danej hodowli możesz poczytać na grupie miłośników rasy.

Należy się wystrzegać ofert, w których pieski kosztują mniej niż 1500 zł. Hodowcy zazwyczaj nie sprzedaj tak tanio szczeniaków. Za to jest to na porządku dziennym w pseudohodowlach, które nastawione są jedynie na szybki zysk, a nie utrzymanie wzorca rasy. Hodowane tam zwierzęta przeważnie są chore zarówno w wyniku złego odżywiania, złych warunków w jakich żyją, masowego rozmnażania, jak i krzyżowania ze sobą spokrewnionych osobników. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy hodowca nie zapewnia, że posiada miniaturki danej rasy, mimo że według wzorca nie jest to możliwe.

Przy psie rasy shar pei trzeba wykazać się dużymi pokładami cierpliwości. Nie należy zachęcać go do agresywnego zachowania względem innych zwierząt. Wychowanie psa zaczyna się już w hodowli, dlatego ważny jest wybór odpowiedzialnego hodowcy, który dobrze zajmuje się socjalizacją szczeniaków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny