Shar pei miniaturka, czyli tajemniczy pies z fałdami

Co warto wiedzieć na temat rasy?

Generalnie sharpei istnieje już od wielu lat. Powstał on dzięki skrzyżowaniu ze sobą mastiffa i rasy nordyckiej. Wpływ na hodowlę sharpei miały również psy chow chow. Z początku szary, czarny, biały i niebieski piesek cieszyły się największą popularnością w Chinach. Kiedy jednak przestały się już tak podobać mieszkańcom, dorosły piesek szybko podbił serca Europejczyków. Uznano shar pei za rasę wyjątkową i rzadką, a także zaczęto hodować jej dwie odmiany:

  • brush coat / bear coat – długa i miękka sierść,
  • horse coat – krótka, mocna sierść.

Nie da się ukryć, psy wyglądają naprawdę oryginalnie – wraz ze swoimi fałdami i niewielkimi oczami. Jednak, oprócz oryginalnego wyglądu szczenięta mogą się poszczycić również nietuzinkowym charakterem. Czarny czy biały pies jest łagodny i przyjazny jednak tylko wówczas, kiedy jest się dla niego dokładnie taki sam. Sharpei źle znosi samotność, więc lepiej nie zostawiać psa na wiele godzin samego ze sobą. Pomarszczone pieski uwielbiają towarzyszyć domownikom w codziennych rytuałach, chętnie drepcząc za właścicielem od pokoju do pokoju. Mimo, że shar pei prawdopodobnie pokocha wszystkich domowników, to upodoba sobie wyłącznie jedną osobę, której będzie bezwzględnie słuchał. Staraj się też, by długowłosy bear coat nie zaprzyjaźniał się na siłę z kimś obcym – dorosły piesek naprawdę tego nie lubi i podchodzi do intruzów z dużym dystansem.

Jaki charakter ma szczeniak shar pei?

Zanim przejdziemy do omawiania tego, czy shar pei miniaturka faktycznie istnieje, zajmiemy się charakterem psa. Otóż, jest on również specyficzny, co sam wygląd rasy. Piesek bardzo często bywa uparty, jednak można nauczyć go posłuszeństwa. Czasem shar pei będzie okazywał swoje uczucia z nadmierną przesadą, a innym razem pójdzie swoją ścieżką zupełnie tak samo, jak kot. Szary czy niebieski sharpei nie ma większego problemu z dogadywaniem się z innymi – zarówno z psami, jak i z ludźmi. Jednak, zaleca się go raczej jako zwierzaka dla doświadczonych w opiece nad psami osób.

Jak już wspominaliśmy, shar pei nie są ufne wobec nieznajomych. Właśnie dlatego też świetnie odnajdą się w roli stróża! Jeśli zaś chodzi o mieszkanie z innymi psami, to nie będzie większego problemu pod warunkiem, że sharpei podporządkuje sobie drugiego psa. Niestety, ale rasy te mają mocny instynkt przywódczy, więc starają się dominować nad innymi. Czasem silna osobowość psa może przysparzać więc dużych problemów wychowawczych, a nawet skończyć się… bójką z innym psem! Ważne więc będzie, aby od najwcześniejszych miesięcy rozpocząć socjalizację swojego psa – tylko w ten sposób będzie można zapanować bowiem nad jego charakterem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach miniaturkach.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Shar pei miniaturka – czy istnieje?

Szczeniak sharpei miniaturka - ile ta rasa kosztuje?

Pies z fałdami cieszy się naprawdę dużą popularnością wśród wielbicieli rasy. Wiele osób zastanawia się też, czy istnieje substytut psa w miniaturowej wersji – jak np. chihuahua miniaturka. Postarajmy się teraz wyjaśnić, dlaczego nie ma rasy takiej, jak shar pei miniaturka. Otóż, kynologiczny świat boryka się już o d wielu lat z pewnym problemem. Wiele pseudohodowców stara się naciągnąć naiwnych klientów na psa, który w rzeczywistości nie istnieje. Co to oznacza? Otóż, rasa powinna zostać oficjalnie uznana przez Stowarzyszenie Kynologiczne, a wzorzec rasy musi znajdować się w FCI. Niestety, ale nie zobaczycie w nim ras ani takich, jak chihuahua miniaturka, ani shar pei miniaturka.

Pies rasy shar pei miniaturka podczas spaceru na dworze, a także czy istnieje taka rasa
Jaki jest charakter ma pies rasy shar pei miniaturka i jakie jest jego usposobienie

Hodowla shar pei uznaje jeden wzorzec rasy, o kilku kolorach i ewentualnie rodzajach sierści (jak sharpei krótkogłowy i długowłosy). Jednak, nie ma oficjalnie uznanej rasy takiej, jak shar pei miniaturka. Jeżeli więc zauważysz ogłoszenie „shar pei miniaturka na sprzedaż”, unikaj takich hodowli! To nie jest bowiem czysta rasa, uznana przez jakąkolwiek organizację kynologiczną.

Pamiętaj, że…

Shar pei miniaturka jest wymysłem hodowli, która działa nielegalnie i bezprawnie krzyżuje ze sobą psy. Kosztuje to pseudohodowców wiele zachodu, ponieważ oszustwa tego typu są w naszym kraju karalne. Jeśli nie chcesz ponieść przykrych konsekwencji związanych z kupnem szczeniaków z nielegalnej hodowli, lepiej wystrzegać się ogłoszeń typu „miniaturka sharpei”. Po pierwsze, taka rasa nie istnieje. Po drugie, szczeniak może mieć poważne problemy zdrowotne i wrodzone wady genetyczne – przez nieumiejętne łączenie psów w pary.

Nie zapominaj, że cena za psa shar pei z rodowodem to nawet ok. 5000 zł. Niska cena za „psa-miniaturkę” powinna być więc już pierwszym ostrzeżeniem!

ikona podziel się Przekaż dalej