Seter irlandzki czerwono-biały - co to za rasa

Seter irlandzki czerwono-biały - pochodzenie i hodowla na świecie

Setery znajdują się w 7 grupie FCI psów wystawiających zwierzynę typu wyżeł oraz w sekcji 2 - wyżły irlandzkie, brytyjskie i setery. Setery to typowe psy myśliwskie, których zadaniem jest zwietrzenie zwierzyny. Psy myśliwskie mają różne zadania. Na przykład niemiecki terier myśliwski ma za zadanie wypłoszyć zwierzynę z zarośli, zaś wyżły muszą ją zwietrzyć. Gdy upowszechniło się polowanie z bronią palną, pies miał za zadanie zwietrzyć zwierzynę i dać znać myśliwemu przez położenie się na ziemi lub tak zwaną stójkę.

Historia seterów sięga zamierzchłej starożytności. Setery przybyły do Irlandii z Anglii i były to setery czerwono-białe oraz jednolicie umaszczone mahoniowe. Dopiero w XIX wieku upowszechniły się setery jednobarwne, zaś o łaciatych zapomniano. Rasa ta niemal wymarła. Znaleźli się jednak entuzjaści, którzy postanowili uratować rasę. Pod koniec XX wieku seter irlandzki czerwono-biały został uznany przez FCI za odrębną rasę. W Polsce hodowla seterów czerwono-białych jest jeszcze mało popularna.

Rasa seter irlandzki - informacje

Seter irlandzki występuje w dwóch odmianach, które zostały uznane przez FCI za odrębne rasy: seter irlandzki długowłosy w kolorze mahoniowym oraz seter irlandzki czerwono-biały.

Podstawowe informacje o seterach:

  • kraj pochodzenia: Irlandia,
  • wzorzec: 330,
  • wzrost: do 66 cm,
  • waga: do 34 kg,
  • długość życia: 12 - 16 lat,
  • umaszczenie: rude łaty na białym tle,
  • szata: jedwabista, półdługa.

W Polsce istnieje hodowla tej rasy, jednak miotów jest niewiele, dlatego na szczeniaki trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem. Cena szczeniaka z rodowodem wynosi około 3500 zł. Natomiast cena najlepszych szczeniaków może dochodzić do 5000 zł. Tak jak cena doga argentyńskiego nie powinna decydować o zakupie psa, tak i seter irlandzki czerwono-biały nie jest dla każdego. Dlatego też jeśli wybierasz szczeniaki dla siebie, nie kieruj się ceną, lecz dokładnie poznaj charakterystykę rasy.

Opis wyglądu setera - jak wygląda seter irlandzki

Seter irlandzki to pies dość duży i silny. Osiąga on wysokość do 68 cm i wagę do 25 kg. Suki są mniejsze od samców. Jego szata jest półdługa. Tylną stronę łap, uszy i ogon porastają długie frędzle. Pozostała sierść jest krótka. Umaszczenie jest białe w czerwone łaty. Dopuszczalne jest umaszczenie dropiate.

Pielęgnacja setera nie sprawia trudności. Wystarczy psa wyczesać od czasu do czasu, aby sierść zachowała połysk. Ważne jest skracanie sierści na łapach, między palcami. Generalnie są to psy zdrowe i odporne. Należy zwracać uwagę na stan uszu po deszczu lub po kąpieli, gdyż zamoczenie uszu może skutkować infekcją. U psów tych zdarza się również dysplazja stawu biodrowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką setera irlandzkiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy seter irlandzki czerwono-biały na polu zieleni, a także jego charakter, usposobienie i cena
Jaki charakter ma pies rasy seter irlandzki czerwono-biały, czyli co warto wiedzieć o rasie

Seter irlandzki czerwono-biały - usposobienie i wychowanie

Jaki jest charakter setera irlandzkiego i opinie opiekunów o tej rasie? Hodowcy tej rasy wyrażają opinie, że seter irlandzki czerwono-biały nie jest dla każdego. Rasa ta nie sprawdza się w mieście i niektórzy hodowcy nie sprzedają tych psów do mieszkania w blokach. Są to psy użytkowe, które nie nadają się do roli kanapowca i psa wyłącznie rodzinnego. Wychowanie i tresura tego psa mogą okazać się zbyt trudne dla początkującego, dla którego będzie to pierwszy pies.

Setery są bardzo inteligentne i łatwe do ułożenia. Jednak ich spryt i niezależne usposobienie sprawiają, że tresura tych psów nie jest łatwa. Pies będzie sprawdzał, czy nie stał się ważniejszy od opiekuna. Szybko też nauczy się złych nawyków. Dlatego też szczeniaki należy zacząć uczyć od początku w nowym domu. Ponadto jest to pies pełen energii, niecierpliwy, którego łatwo jest znudzić. Jeśli nie dostanie zajęcia lub stymulacji intelektualnej, znajdzie ją sam i będzie demolował mieszkanie, przekopywał ogród lub sam wybierze się na wycieczkę.

Setery mają łagodne i przyjacielskie usposobienie. Lubią zabawę i towarzystwo dzieci. Nie sprawdzają się jednak jako psy rodzinne. Są to psy pracujące, które muszą mieć zadania do wykonania. Ponadto pies ten wymaga bardzo dużo ruchu i dużych przestrzeni wokół. W naturze w czasie polowania pies ten działa samodzielnie i często odbiega daleko od swego pana. W mieście takie zachowanie stwarza problemy. Seterowi nie wystarczą spacery na smyczy nawet długie. Musi się wybiegać swobodnie i to co najmniej 2 godziny.

ikona podziel się Przekaż dalej