Schapendoes - informacje, charakter, zdjęcia, porady
Kudłaty schapendoes to długowłosy owczarek o bardzo przyjaznym usposobieniu. Rasa jest mało znana w naszym kraju, jednak warto poznać jej najważniejsze cechy. Poniżej omówimy wygląd piesków tej rasy, opiszemy ich charakter, zaprezentujemy zdjęcia, a także wskażemy kilka praktycznych informacji na temat schapendoes.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda pies rasy schapendoes? Opis ze wzorca, praktyczne informacje
Rasa schapendoes wyróżnia się lekką budową ciała, jednak wizualnie wygląda na znacznie większą, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jest to związane z gęstą, długą okrywą włosową. Rasa posiada długi, delikatnie falujący włos okrywowy oraz obfity podszerstek. Wzorzec dopuszcza tu wszystkie odmiany umaszczenia, dzięki czemu pies schapendoes może przybierać bardzo oryginalny wygląd. Najbardziej pożądanym w hodowlach umaszczeniem jest szaroczarny do całkowicie czarnego.
Pies rasy schapendoes nie jest nadmiernie ciężki. Idealna masa ciała została określona na przedział 10 – 18 kg i dotyczy to zarówno psów jak i suczek. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien uzyskać wysokość w kłębie od 43 do 50 cm. Dorosła, wzorcowa suczka może być nieco drobniejsza, a jej wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 40 – 47 cm.
Opisując rasę schapendoes, nie sposób także pominąć bardzo charakterystycznych, brązowych oczu o bystrym wyrazie. Rasa wygląda na spostrzegawczą, co posiada duże przełożenie w rzeczywistości. Schapendoes wymaga uwagi i pielęgnacji, jednak nie posiada tak dużej potrzeby ruchu, co wyżeł portugalski, gryfon korthalsa czy boykin spaniel.
Charakter schapendoes – praktyczne informacje i opinie na temat psów pasterskich
Rasa schapendoes to typowe psy pasterskie, które wyróżniają się wytrzymałością, pojętnością oraz chęcią do pracy. Opis ich charakteru sugeruje, że schapendoes łatwo przywiązuje się do nowych warunków i może być zarówno idealnym psem pasterskim, jak i domowym pupilem.
Zarówno szczeniaki, jak i dorosły pies schapendoes posiadają łagodne, pełne optymizmu usposobienie. Silnie przywiązują się do właściciela i mogą być świetnymi towarzyszami dla starszych dzieci. Rasa lubi ruch, jest pojętna, a jednocześnie chętna do współpracy. Dzięki temu sprawdzi się w psich sportach.
Informacje o rasie sugerują też, że schapendoes to pies, który bez trudu dogada się z innymi zwierzętami. Rasa nie jest agresywna, a wręcz przyjacielsko nastawiona do innych pupili. Ze względu na potrzebę ruchu i chęć towarzystwa, dobrze sprawdzi się w roli drugiego pupila domowego.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Charakterystyczną cechą schapendoes jest jej otwartość i łagodne usposobienie. Jednak opis rasy jasno sugeruje, że są to również pieski bardzo czujne, pewne siebie, a zarazem ciekawskie. Szczególnie szczeniaki będą nieustannie gotowe do zabawy i chętne do witania znanych sobie gości. Dorosły pies nie jest pod tym względem nadmiernie uciążliwy, jednak nie sposób nie zauważyć jego obecności w domu.
Informacje o charakterze rasy mogłyby sugerować, że schapendoes to idealny towarzysz dla całej rodziny. Niestety w naszym kraju jest to bardzo rzadko występująca, niemal nieznana rasa (podobnie jak wyżeł portugalski, gryfon korthalsa czy boykin spaniel). Mimo niewielkiej popularności, psy schapendoes posiadają bardzo dobre opinie. Wiele osób docenia je za atrakcyjny wygląd oraz chęć do współpracy z człowiekiem. Rasa schapendoes posiada też opinie wolnej od wad genetycznych. Nieliczne osobniki mogą cierpieć jedynie na dysplazję stawu biodrowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat psa rasy wyżeł myśliwski?
Wymagania schapendoes – opis
Psy rasy schapendoes posiadają długą szatę, a zatem okazują się znacznie bardziej wymagające pod względem pielęgnacji niż wyżeł portugalski czy nawet gryfon korthalsa. Podstawą pielęgnacji jest regularne czesanie, które należy wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dzięki temu szata nie będzie się kołtunić ani filcować, co mogłoby się wiązać z koniecznością jej przycięcia.
Do podstawowych zadań pielęgnacyjnych należy także regularne kontrolowanie stanu szaty. Jak wszystkie psy długowłose, schapendoes może przynosić na sierści drobne zanieczyszczenia. Dlatego należy oglądać stan szaty po każdym spacerze, usuwając ewentualne listki, nasionka czy drobne zanieczyszczenia.
Schapendoes to także rasa, która wymaga regularnych spacerów. Jak wszystkie psy pasterskie, charakteryzuje się miłością do aktywności i dużą potrzebą ruchu. Pozostawienie pupila samego na dużym podwórku nie będzie dla niego wystarczające. Rasa wymaga nowych wrażeń i różnorodnych bodźców. Dlatego jednym z ważnych zadań właściciela jest zapewnienie dłuższych, bardziej wyczerpujących dla pupila i różnorodnych spacerów.
Rasa nie jest zbytnio wymagająca pod względem żywieniowym i z chęcią zjada większość stawianych przed nią posiłków. Jednak zapewnienie właściwego odżywienia jest bardzo istotne dla zdrowia i jakości okrywy włosowej. Schapendoes może zjadać odpowiednio dobrane karmy suche lub posiłki przygotowane przez właściciela. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się także dieta BARF, która bardzo dobrze sprawdza się u psów aktywnych.
Schapendoes w hodowlach – cena psów pasterskich
Jak już wspomnieliśmy, wyżeł portugalski, gryfon korthalsa, boykin spaniel i schapendoes to mało znane w naszym kraju rasy. W przypadku tej ostatniej, możliwość zakupu szczeniaka jest mocno ograniczona. Najłatwiejszym sposobem zakupu będzie nabycie młodego pupila w hodowlach zagranicznych.
Cena za szczeniaki schapendoes czy boykin spaniel w zagranicznych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1200 euro. Renomowane, posiadające najlepsze opinie hodowle sprzedają szczeniaki w jeszcze wyższych cenach. Stawka w granicach około 1500 euro nie jest niczym zaskakującym. Cena za szczeniaki z uprawnieniami do brania udziału w wystawach może nawet przekraczać 2000 euro.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wybrana hodowla powinna posiadać dobre opinie. Szczeniaki powinny pochodzić od zdrowych i odpowiednio przebadanych rodziców. Hodowca przekaże najważniejsze informacje o rasie, a także wskaże pełną dokumentację hodowlaną.