Strzyżenie maltańczyka

Pierwsza kąpiel maltańczyka

Pieska należy przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych jak najwcześniej. Kiedy szczeniak trafia do nowego domu, trzeba oswoić go ze szczotką oraz suszarką. Pierwsza kąpiel powinna nastąpić do 3 miesiąca życia. Podczas niej należy stosować preparaty dla psów, zarówno szampon, jak i odżywkę. Nie wolno stosować produktów dla ludzi, ponieważ wysuszają oraz niszczą sierść czworonogów. W czasie mycia należy unikać energicznych ruchów, aby nie skołtunić włosów. Warto nakładać dwa szampony – jeden przeznaczony do białej sierści, a po spłukaniu zastosować drugi, tym razem dla psów długowłosych. Odżywkę należy zostawić na kilka minut i dopiero dobrze spłukać.

Po kąpieli trzeba za to zastosować odżywkę w aerozolu. Dobrze jest przyzwyczaić psa od razu do rozpylania preparatu na jego sierść, ale jeżeli bardzo się boi, początkowo można spryskiwać szczotkę, którą będzie rozczesywana sierść podczas suszenia. Po całym zabiegu warto nagrodzić przysmakiem czworonoga. W ten sam sposób można oswoić go odżywki – po następnej kąpieli należy rozpylić sprej już bezpośrednio na sierść i od razu wręczyć mu nagrodę. Dzięki temu szczeniak skojarzy zabieg z czymś dobrym.

Przed każdą kąpielą należy bardzo dobrze rozczesać sierść maltańczyka, bo mokre kołtuny trudno rozplątać. Póki nie pojawi się dorosła sierść, na szczenięcy puch można stosować szczotkę z naturalnego włosia, ale potem należy zaopatrzyć się również w szczotkę szpilkowaną, koniecznie z zaokrąglonymi końcami. Maltańczyki nie mają podszerstka i ostre końce mogłyby podrażnić skórę oraz wyrywać sierść. Sprawdź także ten artykuł o polecanych fryzurach dla maltańczyka.

Jak strzyc maltańczyka?

Kiedy psiak jest już umyty oraz wysuszony, można przystąpić do strzyżenia. W szóstym miesiącu maltańczyki mają już tak długą sierść, że można zająć się jej obcinaniem. Należy liczyć się z tym, że pierwsze strzyżenie może odbiegać od perfekcji – początkowo trzeba przyzwyczaić pieska do stania w jednej pozycji przez dłuższy czas oraz samemu nabrać praktyki w strzyżeniu. Obcinanie maltańczyka należy robić z włosem, a nie pod włos (podobnie jak podczas zabiegu szczotkowania).

Mały maltańczyk po strzyżeniu oraz porady, jak strzyc maltańczyka samodzielnie
Maltańczyk po strzyżeniu, czyli strzyżenie maltańczyka i jak strzyc maltańczyka

Kiedy strzyc? Strzyżenie maltańczyka można wykonywać wtedy, gdy odrośnie mu sierść. Jak często? Maltańczyk po strzyżeniu potrzebuje mniej więcej trzech miesięcy, aby odrosła mu sierść. Jednak to, jak ostrzyc psa, należy już do Ciebie i Twojej decyzji.

Czym strzyc maltańczyka? Poza wiedzą o tym, jak ostrzyc i kiedy strzyc, należy też dowiedzieć się, czym. Potrzebne do tego będą dwie rzeczy: nożyczki oraz maszynka. Nie może to być maszynka dla ludzi, ponieważ nie jest ona przystosowana do sierści. Należy zapatrzeć się w specjalny trymer dla psów. Taki przyrząd będzie składał się z odpowiednich nakładek, które będą strzyc na odpowiednią długość. Jak obciąć maltańczyka? Na początku lepiej zabrać się do tego przez strzyżenie stopniowe – jeżeli sierść dalej będzie za długa, zawsze będzie można ją jeszcze przyciąć. W przypadku, gdy przytnie się jej za wiele, będzie trzeba poczekać, aż odrośnie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co warto wiedzieć o maltańczykach?

Fryzury dla maltańczyka

Jeżeli zastanawiasz się, jak obciąć maltańczyka, może wybrać którąś z fryzur przedstawioną poniżej. Każda fryzura ma swój urok. Musisz tylko zdecydować, która najbardziej Cię urzekła. Należy też wziąć pod uwagę to, ile czasu masz na jej pielęgnację – im dłuższy włos, tym więcej zmagań.

Fryzura wystawowa polega na minimalnym obcinaniu maltańczyka. Tutaj sierść musi być długa do samej ziemi, ale z racji tego, że rośnie cały czas, trzeba ją podciąć tak, aby nie przeszkadzała psu podczas chodzenia czy biegania. Zakładanie papilotów, aby sierść się nie plątała oraz nie brudziła, wymaga oswojenia pieska z noszeniem ich. Choć trzeba poświęcić temu wiele czasu, ostatecznie maltańczyk wygląda bardzo elegancko i dostojnie. Jak strzyc maltańczyka w ten sposób? Możesz postawić pieska na blacie tuż przy brzegu, aby sierść opadała poza i wtedy ciąć do linii.

Maltańczyk w ręczniku oraz porady jak pielęgnować i jak strzyc maltańczyka
Strzyżenie maltańczyka krok po kroku i porady, jak strzyc maltańczyka samodzielnie

Popularne jest obcinanie maltańczyka bardzo krótko na ciele, ale zostawienie dłuższej sierści na pyszczku (w tym uszach), ogonie i łapkach. Maltańczyk po strzyżeniu wciąż wygląda ładnie, a ten rodzaj fryzury jest też łatwiejszy w codziennej pielęgnacji. Jeżeli zaś chcesz, aby Twój piesek cały czas wyglądał jak szczeniak, należy obcinać go w całości na krótko.

Opinie o maltańczykach

Istnieje błędnie przekonane, że istnieje maltańczyk miniaturka. Nie jest to prawidłowe stwierdzenie. Ze względu na to, że jest to mała rasa psów – waga maltańczyka wynosi od 2 do 4 kg – nie wyróżnia się miniaturek. Są to pieski tak zwane „po mniejszych rodzicach”. Linia koreańska znana jest z mniejszych maltańczyków, a według wzorca USA dopuszczalna jest waga psa od 1,8 do 2,7 kg. Nie jest to jednak maltańczyk miniaturka ani mini. Najlepiej, aby waga maltańczyka utrzymywała się w okolicach 3 kg.

Maltańczyki to małe pieski, ale o wielkich sercach. Są bardzo przywiązane do właścicieli i niechętnie się z nimi rozstają. Inteligentne i chętne do nauki nowych sztuczek, są też cwane i szybko zapamiętują, na co im się pozwoliło i będą to wykorzystywały. Trzeba zadbać o ich odpowiednią tresurę, aby nie stały się małymi terrorystami w domu.

Biała sierść piesków tej rasy wymaga stałej pielęgnacji, ale strzyżenie maltańczyka nie jest jedynym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać. Należy dbać również o oczka, zęby, uszy i pazurki. Codzienne przemywanie oczu jałowym roztworem soli fizjologicznej ochroni przed powstanie brunatnego zabarwienie na sierści poniżej. Zęby należy czyścić 2-3 razy w tygodniu, aby nie wytworzył się kamień nazębny. Uszka można przemywać specjalnymi chusteczki, które dostępne są w sklepach zoologicznych, a pazurki należy regularnie co miesiąc podcinać przeznaczonymi do tego cążkami. Zadbany piesek to szczęśliwy piesek!

ikona podziel się Przekaż dalej