Rhodesian ridgeback - hodowla i pochodzenie

Czy rasa rhodesian ridgeback to pies do polowania na lwy


Druga nazwa rhodesian ridgeback to afrykański pies na lwy. Rasa ta należy do psów gończych, gdyż ich przodkowie byli wykorzystywani w Afryce do polowań, także na lwy. Rasa ta poluje sforą, podobnie jak chart arabski lub chart rosyjski. Gdy sfora odnajduje zwierzęta, otacza je, nie atakuje, lecz czeka na myśliwych.

Uważa się, że rodezjan to jedna z najstarszych ras na świecie. Jednak jak większość ras psów, tak i rodezjan nie jest psem pierwotnym, lecz wyhodowanym przez człowieka drogą krzyżówek. Protoplastą tego psa był afrykański pies gończy służący Hotentotom do polowań na lwy, gepardy i pawiany. Hotentoci to plemię koczownicze, dlatego też psy te przywędrowały z nimi zarówno do starożytnego Egiptu jak do południowego krańca Afryki, jak i do wielu różnych miejsc w Afryce. Wizerunki podobnych psów znajdujemy zarówno w Egipcie i jak i w Zimbabwe. Pierwszy opis tego psa pochodzi z XVII wieku, kiedy to biali misjonarze dotarli do Przylądka Dobrej Nadziei i poznali psy myśliwskie tubylców.

Rasa rodezjan została wyhodowana przez Holendrów, którzy osiedlili się w Afryce Południowej. Krzyżowali oni psy gończe Hotentotów z psami przywiezionymi z Europy. Pierwsze kluby rasy powstały dopiero w XX wieku i wtedy to ustalono wzorzec rasy. Co ciekawe wygląd tych psów musiał się zmienić, gdyż opis psa afrykańskich myśliwych z końca XIX wieku przedstawia go jako wyjątkowo brzydkiego psa o nastroszonej sierści i niepozornej postaci. Mimo nieaktrakcyjnego wyglądu, przyznawano, że są to wspaniałe psy użytkowe i myśliwskie. Nastroszona pręga wydawała się z początku brzydka, jednak zachowano ją w toku hodowli, zaś obecny wzorzec rasy jej wymaga. Szczeniak urodzony bez pręgi nie może uczestniczyć w dalszej hodowli.

Opis rasy rodezjan

Rasa rhodesian ridgeback znajduje się w grupie 6 FCI psów gończych i sekcji 3 ras pokrewnych. Przodkowie tego psa pomagali myśliwym w polowaniu na grubego zwierza. Obecnie są to psy towarzyszące człowiekowi i psy rodzinne. Pełnią one również funkcje psów służbowych w policji i ratownictwie.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Afryka południowa,
  • wzorzec: 200,
  • wzrost: do 69 cm,
  • waga: do 36 kg,
  • długość życia: 9 - 12 lat,
  • umaszczenie: jednolite od jasnopłowego do czerwonopłowego,
  • szata: krótka, gładka, błyszcząca.

Cena rhodesian ridgeback

W Polsce psy rodezjan pojawiły się po raz pierwszy w 1994 roku. Mimo że, hodowla tej rasy w naszym kraju istnieje, to jednak miotów jest niewiele. Na szczeniaka trzeba się zapisywać i bardzo długo czekać.

Szczeniak rhodesian ridgeback kosztuje od 1500 do 4500 zł. Podobnie jak cena wilczarza irlandzkiego, cena rodezjana zależy od przodków psa, renomy hodowli oraz płci i wieku psa. Cena najlepszych szczeniaków z renomowanych hodowli jest znacznie wyższa. O ile, dla przykładu, cena wilczarza irlandzkiego może dochodzić nawet do 7000 zł, to najlepszy szczeniak rhodesian ridgeback może kosztować nawet 6000 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły niebezpiecznych rasach psów.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Rhodesian ridgeback - opis rasy i zdjęcia

Jak wygląda Rhodesian ridgeback - opis rasy i zdjęcia

Charakterystyczną cechą psa rasy rodezjan jest pręga na grzbiecie. Powstaje on wskutek tego, że wzdłuż kręgosłupa tego psa sierść rośnie w odwrotnym kierunku jak pozostałe włosy. Pręga ma szerokość około 5 cm. Zaczyna się na łopatkach, gdzie tworzy coś w rodzaju strzałki i biegnie wzdłuż kręgosłupa do zadu.

Rodezjan to duży, silny i umięśniony pies o harmonijnej budowie ciała. Jego sierść jest krótka, gładka i błyszcząca. Rodezjan może mieć umaszczenie płowe w różnych odcieniach od jasnego do głębokiej czerwieni.

Rhodesian ridgeback - pielęgnacja i zdrowie

Rhodesian ridgeback jest psem generalnie zdrowym i wytrzymałym. Typowym schorzeniem tej rasy jest tak zwana zatoka skórzasta, którą leczy się operacyjnie. Psy te dobrze znoszą upały, za to są wrażliwe na mróz. Dlatego też warto, aby zimą nosiły psie ubranka. Rasa ta wymaga bardzo dobrej jakości karmy. Szczególnie szczeniak musi być dobrze karmiony, starannie dobraną karmą, aby wyrósł na zdrowego i wytrzymałego psa.

Pielęgnacja rodezjana nie sprawia trudności, gdyż jego sierść jest krótka. Psy te najbardziej linieją na wiosnę. Ich włos jest krótki i twardy i łatwo wbija się w dywany i tapicerkę. Dlatego też w tym okresie warto czesać psa nawet codziennie, aby pozbyć się martwego włosia.

Pies rasy rhodesian ridgeback podczas spaceru w parku, a także jego charakter, opis i cena
Jaki charakter ma pies rasy rhodesian ridgeback, czyli co warto wiedzieć o psach

Charakter rasy rodezjan

Jaki charakter ma rodezjan

Rodezjan jest psem zrównoważonym, lecz o niezależnym charakterze. Przywiązuje się do opiekuna, lecz nie jest poddańczo posłuszny. Z uwagi na niezależny charakter pies ten nie powinien być pozostawiony sam sobie, ani izolowany od ludzi. Jego prawidłowy rozwój wymaga kontaktu z człowiekiem.

Pies ten lubi zarówno aktywność fizyczną, jak i miękkie posłanie w domu. W domu zachowuje się spokojnie.

Rodezjan jest tolerancyjny wobec dzieci i traktuje je delikatnie i opiekuńczo. Jednak z uwagi na rozmiar psa i jego energię, nie należy zostawiać dzieci samych z psem.

Rodezjan zaakceptuje również inne zwierzęta w domu, może się jednak okazać, że obecność innego psa tej samej płci będzie trudna do zaakceptowania. Warto pamiętać, że rodezjan to pies myśliwski, który w naturze poluje na małe zwierzęta, dlatego też zaakceptuje domowego kota tylko wtedy, jeśli się z nim wychowuje.

Psy te nadają się na stróża, gdyż są czujne i mało hałaśliwe, zaś do obcych odnoszą się z rezerwą. Nie mogą być jednak używane do samotnego pilnowania oddalonych posesji, gdyż potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Pies ten jest ponadto dość wrażliwy na mróz i niskie temperatury. Natomiast jeśli jest do tego przyzwyczajony i czuje się członkiem rodziny, zniesie nieobecność opiekun i zostanie sam w domu. Jeśli jednak nieobecność domowników się przedłuża, a pies się nudzi, może zniszczyć coś w mieszkaniu.

Rodezjan to pies nie dla każdego

Rodezjany to psy żywiołowe, energiczne i duże. Wymagają sporo ruchu. Nie wystarczy im spacer na smyczy. Psy te muszą się swobodnie wybiegać. Dlatego też jest to pies dla aktywnych, którzy lubią zabierać psy na bieganie i wycieczki rowerowe. Warto wiedzieć, że szczeniak i młody pies nie powinien być zmuszany do bardzo intensywnego ruchu. Należy z tym poczekać, aż pies osiągnie dojrzałość, czyli około 3 roku życia.

Rodezjan świetnie sprawdza się w psich sportach, które pozwalają mu rozładować energię. Warto pamiętać, że jest to pies myśliwski, który w terenie może w każdej chwili złapać jakiś trop i podążyć za nim ignorując wołanie opiekuna. Rasa ta, podobnie jak inne duże psy, ma wrażliwe stawy. Dlatego też nie należy zmuszać psa do nadmiernie dużego wysiłku fizycznego.

Uparty i niezależny rodezjan nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny, dlatego też nie nadaje się dla osób, które oczekują od psa posłuszeństwa. Pies ten wymaga doświadczonego opiekuna i musi być szkolony od szczeniaka. Opiekun rodezjana musi się nastawić na poświęcenie psu dużo czasu.

Rodezjan może mieszkać w mieszkaniu w blokach, jednak zdecydowanie lepiej czuje się na wsi lub w domu z ogrodem. Nie może jednak mieszkać stale na zewnątrz, gdyż potrzebuje kontaktu z człowiekiem i jest wrażliwy na zimno.

Z uwagi na konieczność zapewnienia psu dużej aktywności fizycznej, rasa ta nie nadaje się dla starszych osób prowadzących siedzący tryb życia. Nie jest to również rasa dla początkujących, dla których będzie to pierwszy pies. Rodezjan sprawdzi się u aktywnej i wysportowanej rodziny. Jednak należy pamiętać, aby nie zostawiać psa z dziećmi bez nadzoru. Rodezjan jest bardzo opiekuńczy wobec dzieci, lecz jest to pies duży i bardzo energiczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny