Pumi – opis, pochodzenie, pielęgnacja, ceny szczeniąt
Pumi to pies pasterski, który jest krzyżówką terriera oraz owczarków z Niemiec i Francji. Ten zaganiający piesek dawniej opiekował się bydłem, a dziś służy głównie jako wierny przyjaciel rodziny. Jak wygląda pumi? Jaka jest jego cena oraz opinie hodowców o rasie? Poznaj psa pumi i jego wyjątkowy charakter.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.
Pumi – opis wyglądu i opinie o rasie
Jak wygląda pumi, pasterski pies zaganiający?
Pumi wielu hodowcom z wyglądu przypomina zabawnego pluszaka. W Polsce jest to pies, który nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Pumi jest węgierską odmianą psa pasterskiego, których zresztą jest aż pięć. Tak więc, węgierska rasa pasterska dzieli się na:
- duże owczarki (kuvasz i komondor)
- małe owczarki (puli, mudi i pumi)
FCI uznało rasę pumi dokładnie w 1966 roku. Sklasyfikowano wówczas psa do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Dorosły pies ma wzrost ok. 41-47 cm, a suka 38-44 cm. Waga pumi waha się zaś między 8, a nawet 15 kg – przy czym suczki są nieco lżejsze. Szczeniaki zazwyczaj rodzą się w różnych odcieniach szarości, płowe, białe albo czarne. Mogą mieć sierść:
- kędzierzawą,
- falistą,
- półdługą.
Sierść psów jest gęsta, a podszerstek bardzo miękki. Wielu osobom pumi przypomina też z wyglądu terriera – zwłaszcza, że jego głowa jest wydłużona, a oczy trochę skośne. Pumi posiada wysoko osadzone uszy i ogon, który nosi poziomo. Cena za szczeniaka pumi to średnio ok. 4000 zł, choć ostateczna kwota zawsze ustalana jest przez hodowlę. Na cenę wpływa bowiem kilka czynników, m.in. wiek i płeć psa, jego zbliżenie do wzorca rasy czy ilość szczeniaków w miocie. I są to czynniki decydujące o cenie niezależne od tego, na którą rasę psa się zdecydujesz (np. catahoula leopard dog, boston terrier czy greyster).
Charakter psa pumi
Pumi jest niezwykle uczuciowym psem, który szybko obdarza uczuciem całą swoją rodzinę. Często bywa też tak, że upatruje sobie ukochanego opiekuna i staje się wobec niego zaborczy, codziennie walcząc o jego względy i sympatię. Pumi lubi się bawić i jest bardzo żywiołowym psiakiem. Dzięki temu, wychowanie psa z małymi dziećmi nie będzie żadnym kłopotem. Owczarek pumi nie należy do psów odpoczywających – preferuje zabawę, niemal nigdy się nie męcząc. Szczeniaki są więc dobrą opcją, jeżeli należysz do aktywnych ludzi bądź posiadasz w domu małe, pełne energii dzieci.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Warto wspomnieć, że pumi wyróżnia się znakomitym węchem. W dodatku, jest to pies nieufający obcym i wierny wyłącznie swoim najbliższym – co nie oznacza jednak, że piesek jest agresywny wobec nieznajomych. Pumi lubi być ze swoją rodziną, jednak samotnie też da sobie radę. Aby jednak nie dochodziło do żadnych destrukcyjnych zachowań u psa, należy go odpowiednio wcześniej przeszkolić. Jego wychowanie nie powinno być jednak uciążliwe, bo pumi bardzo szybko i chętnie się uczy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach długowłosych.
Opis psa pumi – czym wyróżnia się rasa?
Co jeszcze warto wiedzieć o psie pumi?
Pumi jest głośnym psem. Jeżeli usłyszy jakiś nieznany mu dźwięk czy podejrzany hałas, z całą pewnością zacznie donośnie szczekać. W dodatku, piesek może uciekać z terenu domu, gdy np. nie będziesz go zbyt często wyprowadzać. Staraj się poświęcać mu swój wolny czas, zwłaszcza że pumi ma skłonność do destrukcyjnych zachowań – a już zwłaszcza, gdy zostanie w domu sam na długi czas. Gdy rodzina znajdzie się w niebezpieczeństwie, piesek będzie ją ostrzegał i odstraszał nieznajomego. To ogromny plus posiadania tego psa.
Jeżeli jesteś wysportowaną i aktywną osobą, z całą pewnością bez większego problemu dogadasz się z rasą. Pumi może mieszkać w bloku, jednak powinieneś każdego dnia zaspokajać jego potrzebę wychodzenia na dwór. To bowiem pies, który uwielbia się ruszać. Codzienne spacery są więc obowiązkowe podobnie, jak trenowanie z czworonogiem psich sportów (np. agility). Tak samo, jak boston terrier, pumi jest dobrym kompanem w podróżowaniu.
Pielęgnacja, żywienie i zdrowie psa pumi
Podobnie, jak catahoula leopard dog, pies nie powinien być strzyżony. Jego sierść musi wyglądać naturalnie, inaczej pies będzie odbiegał od wzorca rasy. W zupełności wystarczy jego codzienne szczotkowanie po to, by pozbyć się kołtunów i unikać plątania się sierści psa. Co do żywienia, nie jest to skomplikowane zadanie. Powinieneś jednak dobrać karmę suchą lub mokrą tak, by spełniała wszelakie zapotrzebowania psa na wybrane składniki odżywcze. Możesz też zdecydować się na tradycyjne posiłki, typu dieta BARF lub jedzenie domowe. Wszystko zależy od preferencji pieska, ale i budżetu właściciela oraz czasu posiadanego na przyrządzanie posiłków dla pupila.
Pumi to piesek, który żyje średnio ok. 12-15 lat. Jest to rasa bardzo odporna np. na zimno czy upał. Jednak, nie należy nigdy zwiększać aktywności psa podczas gorących dni lub zostawiać go na dworze wtedy, gdy jest zimno. Rasa nie ma tendencji do przybierania na wadze, ze względu na swoją dużą aktywność fizyczną. Pumi nie są też znane z konkretnych chorób, przypisanych rasie.