Pudelpointer - pochodzenie, informacje, zdjęcia, porady
Pudelpointer to skuteczny pies myśliwski, który powstał ze skrzyżowania rasy pudel z pointerami. Jego największym atutem jest uniwersalność podczas polowań, jednak rasa zyskuje sobie także zwolenników wśród osób, które nie interesują się myślistwem. Dlatego poniżej opiszemy pochodzenie pudelpointerów i wskażemy najważniejsze, dotyczące rasy informacje. Wskażemy też kilka praktycznych porad wraz z cenami zakupu szczeniaków w hodowlach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Pochodzenie i wygląd myśliwskich pudelpointerów
Początki rasy pudelpointer sięgają roku 1881, kiedy to hodowca baron von Zedlitz postanowił stworzyć rasę psów myśliwskich o uniwersalnym zastosowaniu. W założeniu miały to być psy, które idealnie radzą sobie zarówno w pracy w wodzie, jak i na lądzie. W tym celu, w hodowlach zaczęto mieszać różne rasy pudli z najróżniejszymi rasami pointerów.
Zamysł hodowlany okazał się sukcesem. Pudelpointer to pies, który łączy w sobie cechy pudli i pointerów. Jest chętny do pracy, skuteczny w różnych warunkach, a jednocześnie sprawdza się w roli domowego pupila. Myśliwski pudelpointer nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Obecnie jest dobrze znany jedynie w niektórych rejonach Niemiec.
Na uwagę zasługuje opis wyglądu rasy. Pudelpointer jest rasą uznaną przez FCI. Dzięki temu możemy przeanalizować wzorzec i uzyskać informacje na temat pożądanego wyglądu psa. Opis wzorca sugeruje, że pudelpointer powinien osiągnąć wysokość w kłębie w granicach 60 – 68 cm. Suczka może być drobniejsza od psa, a jej wzorcowa waga została opisana na 55 do 63 cm. Z kolei waga myśliwskich pudelpointerów przeważnie mieści się w przedziale 25 – 30 kg.
Rasa zawsze posiada ciemnobursztynowy, wyrazisty kolor oczu. Co więcej, dopuszcza się jedynie kilka rodzajów umaszczeń. Rasa może posiadać umaszczenie jednolitobrązowe, umaszczenie w kolorze tak zwanego brudnego brązu lub umaszczenie czysto czarne. W każdym przypadku szata powinna być półdługa, twarda i przylegająca do ciała.
Prawdziwy charakter myśliwskich pudelpointerów. Praktyczne informacje i opis zachowań
Rasy takie jak pudelpointer, wyżeł weimarski czy gończy Schillera to psy, które słyną z dużej potrzeby aktywności. Rasa pudelpointerów jest radośnie usposobiona i nieustannie gotowa do zabawy. Co więcej, nadaje się na psa dla całej rodziny. Pudelpointer, wyżeł niebieski czy uomenlapinkoira to psy, które lubią kontakt ze wszystkimi członkami rodziny. Są przyjaźnie nastawione zarówno wobec osób dorosłych, jak delikatne w kontakcie z dziećmi.
Pudelpointer posiada opinie psa uniwersalnego. Bez trudu dogada się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku, a nawet z kotami, jeśli zostanie do nich przyzwyczajony za szczeniaka. Podobnie jak gończy Schillera czy wyżeł niebieski, pudelpointer posiada silny instynkt myśliwski. Może to rodzić problemy w relacjach z nieznanymi, szybko poruszającymi się zwierzętami.
Opisując charakter pudelpointerów, nie sposób pominąć kwestii ich inteligencji i podatności na szkolenie. Nasz myśliwski pies z łatwością nauczy się wielu komend, a wspólne, aktywne spędzanie czasu z właścicielem będzie dla niego wyjątkowo atrakcyjne. Przyjazny charakter i chęć do współpracy z człowiekiem czynią z pudelpointerów dobrych kandydatów na pupila rodzinnego. Trzeba przy tym pamiętać, że zarówno wyżeł, pudelpointer, uomenlapinkoira, jak i gończy schillera to psy wymagające aktywności fizycznej. Dlatego będą odpowiednimi towarzyszami dla osób aktywnych, posiadających więcej czasu i chęci na zabawę i kontakt z pupilem.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pudelpointery i inne psy myśliwskie często posiadają opinie głośnych. Jest w tym dużo prawdy, bowiem zarówno szczeniaki, jak i dorosły pudelpointer wyróżniają się dużą ekspresją. Są czujne i niewiele rzeczy umknie ich uwadze. Dzięki lekkiej nieufności w stosunku do osób obcych i chęci do bronienia własnego terenu, psy pudelpointery sprawdzają się też w roli domowego stróża. Nie jest to jednak typ psa, którego możemy zostawić w stałym osamotnieniu na podwórku. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat psa rasy podengo portugalski?
Cena pudelpointera w hodowlach. Ile kosztuje pies myśliwski?
Niestety pudel pointer to rasa psa, który (podobnie jak uomenlapinkoira, wyżeł niebieski czy gończy Schillera) jest w naszym kraju niemal całkowicie nieznaną rasą. W związku z tym nie znajdziemy miejsc hodowlanych, które oferują szczeniaki na sprzedaż. Jedyną możliwością zakupu staje się kontakt z hodowlami, które działają na terenie Niemiec.
Cena za szczeniaki okazuje się mocno zróżnicowana. Podstawą są tutaj opinie o danych hodowlach, ich osiągnięcia, a także przynależność do konkretnej organizacji kynologicznej.
Wyżeł niebieski, pudelpointer, uomenlapinkoira czy gończy Schillera w hodowlach zagranicznych może kosztować ponad 1000 euro. Górna cena jest trudna do jednoznacznego określenia.
Praktyczne informacje dotyczące szkolenia pudelpointerów
Pudelpointer i wyżeł do psy, które nie są szczególnie kłopotliwymi uczniami. Wyróżnia je radosny charakter i duża potrzeba aktywności. Szczeniaki mogą być nieco szczekliwe i nieufne w stosunku do obcych. Warto objąć je wczesną socjalizacją, która umożliwi przystosowanie pupila do różnych sytuacji w dorosłym życiu. Szczeniaki powinny być socjalizowane już w hodowli, a w dalszym etapie u nowego właściciela.
Aktywny wyżeł czy pudelpointer to pies, który chętnie słucha poleceń. Możemy wykorzystać jego potrzebę aktywności i przeprowadzać ćwiczenia w zróżnicowanym terenie. Połączenie zajęć fizycznych ze szkoleniem komend będzie dla psa wyjątkowo atrakcyjne.
Co istotne, najlepsze opinie i najlepsze efekty posiada szkolenie z wykorzystaniem wzmocnień pozytywnych. Wyżeł czy pudelpointer do współpracy z człowiekiem wymagają dużego zaufania. Kary i nieuzasadniona agresja w kierunku psa może jedynie skutkować brakiem pewności siebie i osłabieniem więzi z właścicielem. Dlatego znacznie lepiej sprawdza się konsekwentne, oparte na wzajemnym zaufaniu szkolenie z wykorzystaniem różnego rodzaju pochwał i nagród.