Podstawowe informacje o pudlu średnim

Popularne nazwy:
Caniche Moyen
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 2 - Pudle
35 - 45 cm
10 - 14 kg
35 - 45 cm
10 - 14 kg
12 - 15 lat
lubi zabawę, umiarkowana potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 300 zł
Imiona dla pudla średniego:
Mango, Kokos, Jack, Black, Kawa, Dżin, Cola, Trop, Opal, Cleo, Jazz, Mando, Fala

Pies pudel jest jedną z tych ras psów, które występują w wielu różnych wielkościach. Jest więc np. pudel miniaturka, toy, pudel średni, pudel królewski i pudel duży. Rasa, na której się dziś skupimy, to pudle średnie. Dawniej wykorzystywano pieski w myślistwie, jednak dziś szczeniaki hodowane są głównie do towarzystwa. Nietypowy jest nie tylko ich wygląd, ale też ich specyficzny charakter. Co jeszcze warto wiedzieć na temat niezwykle czułych i serdecznych pudli średnich? Wyjaśniamy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pudlach.

Pudel średni – informacje i zdjęcia

Historia, wygląd i cena średnich pudli

Pudle średnie postrzega się jako jedne z najbardziej eleganckich psów, które w dzisiejszych czasach są doskonałymi towarzyszami człowieka. Dawniej rasa wykorzystywana była głównie do polowań, a już zwłaszcza na wodzie. Pudel jest to zresztą nazwa psa, pochodząca od starogermańskiego wyrażenia puddeln – a to w tłumaczeniu na język polski oznacza „pluskać się w wodzie”. Pudel średni powstał prawdopodobnie w XV wieku, występując od początku w trzech odmianach (pod względem wielkości). Hodowla pudli średnich nie jest zbyt popularna w naszym kraju, jednak jak najbardziej znajdują się w naszym kraju pasjonaci owej rasy – prowadząc swoje hodowle na najwyższym poziomie.

Jak nazwa wskazuje, pudel średni to pies średniej wielkości. Są nieco mniejsze niż owczarek australijski blue merle. Pieski posiadają bardzo charakterystyczną szatę, będącą kędzierzawą, lokowaną albo sznurową. Zdjęcia wskazują na to, że pudle mają sierść z tendencją do skręcania się, będącą sprężystą. Trzeba też pamiętać, że pudle nie linieją, zaś ich sierść cały czas rośnie. Właśnie dlatego wymagać ona będzie specjalnej pielęgnacji (jak papilotowanie, czesanie oraz strzyżenie).

Co jeszcze powinno się wiedzieć o wyglądzie pudli średnich?

Podobnie, jak pudel toy, miniaturka czy pudel duży, średnie pudle mają bardzo wyrazistą głowę, będącą proporcjonalną w stosunku do tułowia. Głowa ta jest świetnie wymodelowana, nie będąc jednak ani za ciężka, ani za delikatna. Psy te posiadają doskonale rozwinięty węch, a ich nos jest zazwyczaj:

  • czarny (taki kolor ma pudel czarny, biały albo srebrny),
  • brązowy (taki kolor ma pudel brązowy),
  • czarny / brązowy (taki kolor ma pudel morelowy albo czerwono-płowy).

Pudle mają również bardzo mocne zęby, niewystające policzki, żywiołowe spojrzenie i oczy, które są lekko skośne, o migdałowatym kształcie. Zazwyczaj oczy te są albo ciemnobrązowe, albo czarne. Ich uszy są dość długie i opadają wzdłuż policzków. Tułów psów jest proporcjonalny i nie przekracza wysokości w kłębie. Pies mierzy między 35 a 45 cm, przy czym suczki są nieco mniejsze od samców. Waga pudli średnich różni się też od np. rasy, jaką jest owczarek australijski blue merle. Waga pudli to bowiem między 7 a 11 kg. Kolor sierści piesków jest zazwyczaj:

  • czarny,
  • biały,
  • brązowy,
  • czerwony,
  • srebrny,
  • morelowy.

Jeżeli chodzi o długość życia pudli średnich, jest to zazwyczaj ok. 15 lat. Cena za psa z rodowodem to zaś koszt między 3500 a 5000 zł w zależności od tego, jak wyceni pieska hodowla. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy pudel duży.

Pudel średni – co trzeba o nim wiedzieć?

Charakter pudli średnich

Pudel średni jest ruchliwy podobnie, jak pudel królewski – jednak, pod względem temperamentu, znacznie przewyższa tę odmianę. Na pewno jest on nieco bardziej ruchliwy od dużego pudla, ale też nieco spokojniejszy np. od pudla miniaturowego. Jest to piesek bardzo wesoły i uwielbia się bawić. Właśnie dlatego pieski potrzebują jak najwięcej czasu spędzać w właścicielem.

Kiedy zostawisz psa samego sobie, pies może zacząć za wszelką cenę starać się zwrócić na siebie uwagę. Zacznie przynosić zabawki, szczekać i starać się zdobyć względy swojego opiekuna. Są to jednak psy bardzo inteligentne, które błyskawicznie uczą się nowych rzeczy. Uważaj tylko, bo potrafią one dominować i mogą przypadkowo wychować sobie nawet wszystkich domowników! Nie da się ukryć, że pudle są nastawione do świata oraz innych ludzi czy zwierząt bardzo pozytywnie. Jednak też często zazdrosne są o swojego opiekuna, urządzając różne sceny.

Co z pielęgnacją i zdrowiem średnich pudli?

Średni pudel wymaga o wiele częstszej pielęgnacji niż inne rasy psów. Powinieneś go więc przynajmniej raz w tygodniu szczotkować, a także wykąpać – w przypadku kąpieli, niech będzie to raz w miesiącu. Chcesz, by pudel średni zawsze wyglądał dobrze? A więc, powinieneś odwiedzać fryzjera co najmniej w odstępach półtoramiesięcznych. Gdy już zdecydujesz się na konkretny model strzyżenia swojego psa, wówczas zachowanie wyglądu szaty pudla średniego będzie nieco łatwiejsze.

Jeżeli chodzi zaś o zdrowie pudli średnich, nie są to rasy należące do chorowitych. Dlaczego? Otóż, nie są one genetycznie obciążone chorobami. Należy pamiętać jednak o uszach pudli – trzeba je regularnie czyścić, a także pozbywać się z ich okolicy długich włosów. Dzięki temu możesz uniknąć wówczas zapalenia.

Co pudel potrafi?

Od wieków pudel brał udział w polowaniach na zwierzynę łowną. Pomagał więc w konkurowaniu ze sobą myśliwych, zwłaszcza polujących na dzikie ptaki. Szczeniaki znakomicie pływają, co stało się ich znaczącym wyróżnikiem. Aby umożliwić im lepsze pływanie, zaczęto strzyc niektóre z ich części ciała. Żeby zaś pieskom nie było zimno w żadnych warunkach podczas polowania, decydowano się na zostawianie im długiej sierści na klatce piersiowej, stawach, a także na wysokości nerek. Oczywiście, dzisiaj właściciele strzygą swoje pupile w bardzo różny sposób. Bardzo często można więc zobaczyć pudle z dłuższą szatą pozostawioną z przodu ich ciała, jednak już bez podgolonego tyłu czy pomponów, jak kiedyś było to modne.

Warto wspomnieć również o tym, że dawniej pudle wykorzystywano do pracy w cyrku. Jeżeli chodzi zaś o mniejsze rasy, te zaś wykorzystywano do tropienia… trufli. Pudle wielokrotnie zdobywały też serca na salonach, będąc ulubioną rasą arystokracji. Dziś pudle już nie zajmują się łowiectwem czy pływaniem albo tropieniem, a raczej pełnią funkcję najlepszego towarzysza domowników.

Zalety i wady pudla średniego

Zalety
  • oddany
  • wesoły
  • nadaje się do mieszkania
  • cichy
  • rodzinny
  • tolerancyjny wobec innych psów
  • przyjacielski
Pudel to pies, który jest czujny, ale jednocześnie nie wykazuje cech agresji. Nie szczeka bez powodu i zwykle jest tolerancyjny wobec obcych ludzi i zwierząt.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • nie lubi samotności
Pudel średni nie przepada za zostawaniem samemu w domu, a jego sierść wymaga codziennego czasania i strzyżenia co ok. 4 tygodnie.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • mocna szyja,
  • wysoko osadzony ogon,
  • idealnie prosty grzbiet nosa,
  • krótki grzbiet,
  • dobrze rozwinięte nozdrza
Pudel to pies średniej budowy. Jego sierść może być lokowata lub sznurowa. Pies tej rasy prezentuje się elegancko i dumie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
  • czarne,
  • ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Pudel średni

Charakter pudla średniego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
Poziom agresji:
niski
Pudel średni nie jest psem agresywnym.
Skłonność do ucieczek:
niska
Pudel nie wykazuje skłonności do ucieczek.
Użytkowanie:
Pudel to typowy pies do towarzystwa, który bardzo dobrze czuje się w kontakatch z ludźmi.
Poddawany próbom pracy:
nie

Pudel średni - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Pudel średni jest inteligentny i chętny do współpracy z człowiekiem. Warto jednak zadbać o jego prawidłową socjalizację oraz szkolenie.
Dla kogo się nadaje:
Pudel średni to dobry towarzysz dla dużej grupy opiekunów. Może być pupilem singla lub pary, ale także psem rodzinnym, czy ulubieńcem seniora. Ważne, by opiekun zapewnił mu spacery oraz odrobinę zabawy i stymulacji umysłowej.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Pudel średni zwykle dobrze odnajduje się domach z dziećmi. Jest skory do zabawy i wesoły. Warto jednak uczyć dzieci właściwego zachowania wobec psa i nadzorować wspólny czas psa z najmłodszymi.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Pudel woli czas z rodziną niż samotność. To towarzystki pies. Można go jednak oswoić z zostawaniem samemu.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Pudel średni jest pojętny i szybko się uczy. Zwykle nie sprawia opiekunom kłopotów.

Pielęgnacja pudla średniego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja pudla nie należy do najłatwiejszych. Psa trzeba codziennie czesać oraz regularnie strzyc. Oprócz wizyt u groomera opiekuna czeka kontrolowanie stanu uszu, przemywanie okolicy oczu oraz mycie psich zębów i skracanie pazurów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • karma dla psów ras średnich
Pudel średni powinien jeść wysokiej jakości karmę gotową lub zbilansowane posiłki domowe, czy surowe. Opiekun może wybrać karmę dla ras średnich lub psów wszystkich ras.
Podatność na choroby:
U pudli spotyka się różne problemy zdrowotne podobnie jak u psów innych ras. Możliwy jest skręt żołądka, alergie i nietolerancje pokarmowe, a także padaczka, cukrzyca, czy problemy ze stawami. Opiekun powinien pamiętać o szczepieniach, odrobaczaniu oraz profilaktycznych badaniach.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do pudla średniego