Smakołyki dla psów – informacje

Psie przekąski – co warto wiedzieć?

Najlepsze przysmaki to takie, które są naturalne. Zwróć uwagę na skład. Im krótszy i prostszy, tym smaczki będą lepsze. W wielu produktach dodawana jest gliceryna, która nie jest dobra. Przysmaki dla psa nie powinny jej mieć.

Kości nie są zalecane. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, możesz je podawać bardzo rzadko i zawsze muszą być surowe, nigdy nie mogą być gotowane czy pieczone. Ostre krawędzie mogą w łatwy sposób przedziurawić przewód pokarmowy psa. Kości powinny być duże np. z cielaka. Nigdy nie należy zostawiać psa bez nadzoru, gdy je kości. Z kolei zbyt duża ilość kości może przyczynić się do zaburzeń trawiennych i spowodować biegunkę. Zazwyczaj sklep zoologiczny ma do zaoferowania kości, które są sztucznie aromatyzowane lub wybielane ogromną ilością chemii. Należy unikać takich produktów.

Na rynku dostępne jest wiele dobrych przekąsek. Są to m.in. suszone żwacze, suszone rybki, miękkie paski z kaczki. Dobre jest także mięso liofilizowane, czyli pozbawione wody. Warto jednak pamiętać, że psy mają potrzebę gryzienia, którą trzeba zaspokajać. Nawet dla szczeniaka trzeba kupować gryzaki, jednak zwróć uwagę na to, aby te były miękkie lub z oznaczeniem, że są dla szczeniąt (junior). Mogą to być m.in. żwacze. Szczeniak nie powinien zjeść ich zbyt dużo, ponieważ wtedy może dostać biegunki. Po pełnej wymianie zębów, jako smaczki-gryzaki, można podać pieskowi Torgas lub poroża.

Ważna jest kaloryczność przysmaków. Pies, który dostanie dużo przekąsek w czasie szkolenia, nie powinien np. otrzymać kolacji, aby wyrównać dzienny bilans kaloryczny. Przysmaki dla psa trzeba dobrać do wielkości pupila. Dla małych piesków nie nadają się zbyt wielkie smaczki. Dla psa alergika warto kupować tylko naturalne przekąski, aby wybrać to mięso, które go nie uczula. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciastkach dla psa?

Cena, jakość, hurtownia – czy dobre smaczki mogą być tanie?

Tak naprawdę przysmaki możesz zrobić samemu w domu. Wtedy wyjdzie nie tylko tanio, ale też będziesz mieć pewność, z czego zostały wykonane przekąski. Możesz zdecydować się na suszenie pokrojonego na paski mięsa z piersi lub kuleczek z mięsa mielonego z dodatkiem warzyw, owoców, ziół oraz oleju (np. z łososia).

Bulwka korzeniowa (wrzosiec drzewiasty) Torgas kosztuje ok. 120 – 170 zł. Dostępne są rozmiary XS-XL. Za żwacze wołowe trzeba zapłacić ok. 35 zł za 1 kg (ok. 50 – 60 sztuk, więc wychodzi dość tanio). Cena gryzaka z poroża w rozmiar XL (długość 18 cm, twardy) wynosi ok. 48 zł.

Za przysmaki ACANA Singles Treats Grass-Fed Lamb 35 g trzeba zapłacić ok. 23 zł. Z kolei cena smaczków ORIJEN Treats Regional Red Dog 42,5 g wynosi ok. 30 zł. Miękkie paski z piersi kaczki marki Rikoland kosztują ok. 38 zł.

Często wybieranym produktem są przysmaki firmy Lata Kita. To naturalne przysmaki, które są ręcznie wytwarzane. Za np. wołowinę z siemieniem lnianym 80 g trzeba zapłacić ok. 18 zł. Dobre przysmaki sprzedaje także firma Milord. Cena za suszoną kaczkę z jabłkiem wynosi ok. 16 zł. Zarówno produkty Lata Kita i Milord można kupić w Internecie lub w czasie wystaw psów i targów zwierzęcych.

Akcesoria dla psów

Czy pojemnik na karmę jest potrzebny?

Sucha karma powinna być odpowiednio przechowywana. Nie wszyscy producenci pakują karmę do opakowania, które można szczelnie zamknąć po otwarciu. W takich sytuacji przesypanie karmy do odpowiedniego pojemnika jest konieczne. Dzięki temu nie tylko zachowa świeżość, ale też jej zapach nie będzie roznosił się po domu.

Większy pojemnik na karmę sprawdzi się przy kilku psach lub dużym osobniku. Nawet tak przechowywanej karmy nie można magazynować w nieskończoność, bo każde otwarcie pojemnika ją wietrzy. Dlatego, jeśli masz małego psa lub karmisz psa suchą karmą tylko czasami, wystarczy ci mniejszy pojemnik, aby móc regularnie wymieniać karmę na świeżą.

Pojemnik na karmę z przysmakami dla psa, a także najlepsze rodzaje przysmaków dla psów, producenci oraz ceny
Przysmaki dla psa krok po kroku, czyli ceny, najlepsi producenci, smaki, zastosowanie, najlepsze rodzaje dla psiaków

Za pojemnik na karmę ROTHO Fabio Sabbia na 2 kg pożywienia trzeba zapłacić ok. 28 zł. Pojemnik firmy Curver na 20 kg karmy kosztuje ok. 135 zł. Cena za pojemnik Jerry 23 l (8 kg) wynosi ok. 40 zł, a 46 l (20 kg) ok. 70 zł.

Szampony dla psów – rodzaje, cena

Psa kąpie się w razie potrzeby. Oznacza to, że jedne psy trzeba kąpać trzy razy w roku, a drugie co tydzień. Jeśli pies się wybrudzi, będzie miał pchły lub pojawi się stan zapalny skóry spowodowany bakteriami, grzybami lub alergią, to również należy wykąpać psa. Pieski należy myć przed wystawami.

Jeśli nie ma takiej konieczności, warto zaczekać z pierwszą kąpielą szczeniaka, gdy ten będzie już po wszystkich szczepieniach, a jego organizm nabędzie odporność. Podczas mycia psa zadbaj o to, aby w wannie była mata antypoślizgowa i żeby woda z szamponem nie dostała się do uszu, oczu i pyszczka kąpanego pieska.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Rodzaje szamponów dla psów, jakie można kupić, to m.in.:

 • szampony odżywiające,
 • szampony odtłuszczające,
 • szampony nawilżające,
 • szampony suche (pianka, spray, puder),
 • szampony wyciągające kolor sierści,
 • szampony przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne,
 • szampony weterynaryjne,
 • szampony hipoalergiczne,
 • szampony dla szczeniąt,
 • szampony dla danej rasy,
 • szampony dla psów z podszerstkiem lub bez podszerstka,
 • szampony dla psów długowłosych, krótkowłosych, szorstkowłosych.

Wykąpanie psa w szamponie dla ludzi (nawet w tym łagodnym dla dzieci) wiąże się z ryzykiem wysuszenia jego skóry, ponieważ te preparaty są przeznaczone do innego pH. Jeśli twój pies ma problemy skórne, zwróć uwagę na to, aby szampon zawierał chlorheksydyne.

Za przeciwbakteryjny i antygrzybiczny preparat VetExpert trzeba zapłacić ok. 30 zł za 250 ml. W przypadku szampony weterynaryjnego Hexoderm, który łagodzi stan zapalny skóry, cena za buteleczkę o pojemności 200 ml wynosi ok. 25 zł. Dla psów wrażliwych i o skórze skłonnej do alergii lub podrażnień zalecany jest bezzapachowy szampon Dr Seidel. Cena za ten preparat to ok. 25 zł za 220 ml.

Nie zawsze musisz decydować się kąpanie psa w wodzie, ilekroć ten wróci ubrudzony po spacerze. Może okazać się, że wystarczy wyczyścić jego sierść za pomocą suchego szamponu. Ten preparat dostępny jest w spray, piance i pudrze. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych mokrych chusteczek, które stosuje się do przemywania oczu, uszu, łap, zmarszczek i fałdek pieska.

Należy pamiętać o tym, że przysmaki treningowe powinny być małe, aby pies mógł zjeść je na raz. Podczas żucia tak naprawdę zapomni, za co dostał smakołyk. Jeśli w czasie szkolenia pies zje dużo przysmaków, trzeba zmniejszyć następną porcję jedzenia. Pies musi mieć zaspokojoną naturalną potrzebę gryzienia. Szczeniaki mogą dostawać gryzaki tylko dla młodych psów. Torgas lub poroża mogą złamać ich mleczaki, dlatego nadają się dla psów po pełnej wymianie zębów. Najlepsze przysmaki to te naturalne, o prostym i krótkim składzie.

ikona podziel się Przekaż dalej