Przeszkody dla psa krok po kroku – rodzaje, ceny, opinie, budowa
Przeszkody dla psa pojawiają się, jeżeli bierze on udział w sporcie typu agility. Jest to swego rodzaju tor przeszkód dla psów, który czworonóg powinien pokonać jak najszybciej i jak najsprawniej. Jak tanio zbudować własny tor z przeszkodami? Jaka jest cena za zestaw przeszkód, które przygotują psa do zawodów? Dowiedz się więcej na temat przeszkód dla psów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przeszkody dla psa
Agility – co to za psia aktywność?
Agility jest psią dyscypliną sportową, polegająca na pokonywaniu toru przeszkód. Taki zestaw przeszkód stanowi doskonały trening dla każdego psa, a składa się na niego wiele elementów – zależnych od określonego regulaminu na danych zawodach. Zadaniem psa w agility jest pokonanie toru przeszkód razem z przewodnikiem, który będzie mu podpowiadał, co robić (za pomocą komend bądź gestów).
Agility to również doskonała zabawa z czworonogiem, więc można wcielić ten sport w życie każdego pupila. Nie jest bowiem ważne wyłącznie, czym karmić psa. Istotny jest również ruch, który pozwoli zdrowiej i dłużej żyć każdemu czworonogowi.
Tor przeszkód dla psów
Jeżeli tor ma być profesjonalny, powinien się on składać przynajmniej z kilku różnych rodzajów przeszkód. Piesek będzie je musiał pokonać w określonej wcześniej kolejności, na konkretny sposób. Musi np. wskoczyć na kładkę, by następnie po niej przejść albo przeskoczyć przez tzw. hopkę. Najbardziej popularne przeszkody dla psa to:
- poprzeczka (stacjonata)
- huśtawka
- tunel sztywny i miękki (tzw. rękaw)
- obręcz (opona)
- ściana (palisada)
- kładka
- slalom
- skok w dal
Chcesz skonstruować swój własny tor przeszkód dla psów, by zwiększyć ich ruch? Możesz zatem zrezygnować z niektórych elementów agility i wybrać wyłącznie ten zestaw przeszkód, który uznasz za najciekawszy dla swojego pupila. Powinieneś dopasować go zarówno do wielkości, jak i do wagi psa. Przeszkody wymagają też nieco więcej miejsca na ich ustawienie, gdyż nie mogą nachodzić na siebie. Chcesz samodzielnie zrobić tor przeszkód? Musisz mieć pewność, że przedmioty nie będą ostro zakończone.
Biorąc udział w zawodach agility będziesz wcześniej wiedział, które z wymienionych wyżej przeszkód będą obowiązkowe dla konkretnej klasy trudności. Przed zawodami dowiesz się też, jaka będzie wysokość przeszkód dla danej klasy wzrostowej psiaków. Zawsze jednak, pierwszą i ostatnią przeszkodą jest stacjonata, znana również jako hopka. Na zawodach czas psów mierzy się za pomocą fotokomórek, które są ustawione na początku oraz na końcu toru przeszkód.
Lepsze przeszkody własnoręczne czy kupne?
Każdy duży sklep zoologiczny posiada różne przeszkody dla psów, dzięki którym zabawa z czworonogiem oraz jego trening czy inna aktywność będą bardzo pomysłowe. Niestety, zestawów które posiada sklep zoologiczny, często nie da się kupić tanio. Z tego też względu, możesz samodzielnie zaprojektować mini tor dla swojego psa. Jeżeli nie chcesz brać udziału w zawodach, wcale nie muszą być to idealnie odwzorowane przeszkody. Możesz wybrać kilka elementów, układając je w prosty sposób. Ćwicząc z psem sprawdzisz, które z danych przeszkód będą sprawiały mu frajdę, a które będą go nudzić.
Oczywiście, w sklepie mona kupić gotowe elementy, z których zbudować można tor. Przeszkody dla psa, na które warto zwrócić uwagę, to głównie:
- stacjonata – poprzeczka, która jest podstawą każdych zawodów agility. Można ją ustawiać na różnych wysokościach. Podnosi się poprzeczkę wyłącznie, gdy pies już nauczy się komendy.
- tunel – miękki i twardy, lubiany przez większość pupili. Warto szukać nylonowego w sklepach zoologicznych.
- slalom – składa się z tyczek, ustawionych ok. 60 cm jedna za drugą. Czworonóg musi je omijać z jednej i z drugiej strony. To bardzo prosta przeszkoda, najczęściej wykonana z plastiku albo bambusowych kijków.
- obręcz – znana jako ring do skoków lub koło. Możesz utworzyć taką samodzielnie, np. z hula-hopu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tresurze psa w domu.
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Jakie przeszkody dla psa wybrać?
Stacjonata – jak powinna wyglądać?
Stacjonata bez wątpienia jest najbardziej znaną przeszkodą na torze. Piesek musi przez nią przeskoczyć, nie strącając poprzeczki. Na hopkę składają się dwa słupki i poprzeczna belka. Cena za stacjonatę w sklepie zoologicznym to średnio między 50, a nawet 500 złotych. Tańsze stacjonaty będą różniły się od droższych:
- wyglądem,
- mocowaniem,
- materiałem.
Dopasuj stacjonatę nie tylko do wielkości i umiejętności psa, ale też do przestrzeni, w jakiej hopka będzie stała. Stacjonatę możesz kupić z trwałym mocowaniem (cena ok. 80 zł), w podstawowej wersji (ok. 100-200 zł), podwójną (z dodatkową belką) lub w profesjonalnym wydaniu (cena powyżej 200 zł).
Agility – jak zacząć treningi z psem?
Jak już wspominaliśmy, nie jest istotne wyłącznie to, czym karmić psa. Ruch i aktywność fizyczna są tak samo ważne, jak odżywianie. Aby rozpocząć przygodę z agility, pies musi zostać dobrze przeszkolony i ułożony psychicznie. Jeżeli będziesz potrafił porozumiewać się ze swoim czworonogiem, wówczas możesz zacząć trening agility i pomyśleć o zawodach. Oczywiście, ważne będą też kwestie techniczne – a więc przeszkody dla psa, które pojawią się na torze. Musisz być świadomy ich i tego, czy pupil da sobie z nimi radę. Na torze pojawiają się tylko te przeszkody dla psa, które zatwierdzone zostały przez FCI. A więc, na oficjalnych zawodach nie może być innych od tych, które nadmienione są w regulaminie. Przeszkody za każdym razem są inaczej ustawiane, więc nie warto uczyć psa jednej kolejności.
Zanim rozpoczną się zawody, każdy właściciel będzie mógł wejść na ring. Pies nie będzie miał takiej możliwości. Właściciel oceni sytuację i będzie mógł przygotować psa do zawodów. Wiedząc, jakie przeszkody pies może napotkać przez zawodami, możesz je wówczas zakupić albo stworzyć samemu, skompletować, a dopiero później tworzyć poszczególne sekwencje. Oczywiście, taniej będzie przygotować przeszkody dla psa samemu niż kupić w sklepie. Ostatecznie jednak, każdy powinien podjąć samodzielną decyzję, jakie przeszkody – kupne czy samodzielnie zrobione – postawić w ogrodzie lub w domu.