Ile waży rasowy shih tzu?

Shih tzu miniaturka

Charakterystyka rasy rozpoczyna się od określenia jej prawidłowych proporcji ciała. Niekiedy w ofertach sprzedaży pojawia się pies miniaturka. Warto pamiętać, iż istnieje tylko jeden wzorzec rasy, który został stworzony przez FCI. Nie istnieje rasa shih tzu miniaturka, jest to jedynie wymysł pseudohodowli.

Nadmierna miniaturyzacja rasy może doprowadzić do wielu chorób o podłożu genetycznym. Miniaturka może cierpieć na groźne dla życia zespolenie wrotno oboczne, a to jedynie niewielka część możliwych problemów zdrowotnych. Dlatego przed zakupem szczeniaka, warto dopytać jaka jest docelowa waga shih tzu z danego miotu. Jeśli usłyszymy, że jest to piesek miniaturka, najprawdopodobniej hodowla nie jest warta naszego zaufania.

Prawidłowa waga shih tzu

Wiemy już, że nie istnieje rasa shih tzu miniaturka. W dalszym kroku warto zapoznać się z dokładnym opisem rasowych pupili, ocenić ich umaszczenie, cechy charakteru i proporcje dorosłego psa. Wszelkie informacje uzyskamy we wzorcu rasy numer 208.

Docelowa waga shih tzu powinna wynosić pomiędzy 4,5 – 8,0 kg. Jest to prawidłowa, zdrowa masa dorosłego pupila owej rasy. Wzorzec nie rozróżnia tu odrębnych kategorii dla psa i suczki. Idealna waga shih tzu w wieku dorosłym powinna wynosić 4,5 – 7,5 kg, jest to wzorcowy ideał, do którego dążą hodowcy na całym świecie.

Zbyt niska lub zbyt wysoka waga shih tzu może dyskwalifikować ich z możliwości brania udziału w wystawach. Mimo wszystko w każdym miocie mogą trafić się rasowe psy, których docelowa waga okaże się nieprawidłowa ze wzorcem. Najważniejsze, aby pochodziły od zdrowych i przebadanych rodziców, co może uchronić szczeniaka przed obciążeniem chorobami genetycznymi.

Na niektórych forach pojawiają się zdjęcia i tabela wagi szczeniąt. Porównując zdjęcia i dane z tabel, możemy określić przybliżoną, docelową wagę szczeniaka. Pamiętajmy jedynie, że cechy wyglądu i proporcje są dziedziczone po rodzicach. Dlatego warto poprosić hodowcę by opisał docelowe proporcje szczeniaka z danego miotu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czarnym shih tzu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ogólna charakterystyka rasy – opisujemy rasowe shih tzu

Jaki jest i jak wygląda shih tzu? Sprawdzamy dopuszczalne umaszczenie i usposobienie shih tzu

Kupując szczeniaka, bierzemy pod uwagę to jak wygląda, a także jak się zachowuje w codziennych kontaktach z człowiekiem. Opis rasy shih tzu powinien zadowolić wielu potencjalnych nabywców czworonogów. Rasowe psy wyglądają bardzo elegancko. Posiadają gęsty podszerstek, zapewniający odpowiednią izolację termiczną, a także miękką i gładką okrywę właściwą. Warto wiedzieć, że włos właściwy rośnie przez całą długość życia pupila. Rasowe shih tzu wymagają regularnego czesania oraz strzyżenia. Gęsta okrywa włosowa może posiadać dowolne umaszczenie. Dużą popularnością cieszy się umaszczenie psa typu tricolor. Dopuszczalne jest również umaszczenie jedno i dwubarwne. Wzorcowe umaszczenie dorosłego psa rasy shih tzu może przybierać dowolne odcienie. Wszystkie będą uznawane przez wzorzec FCI.

Pies rasy shih tzu siedzący na podłodze i patrzący w obiektyw, a także odpowiednia waga shih tzu a jego wiek
Jaka jest prawidłowa waga shih tzu, w tym waga szczeniaka oraz waga psa dorosłego

Unikalne cechy wyglądu łączą się z przyjaznym charakterem. Usposobienie shih tzu to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Zdjęcia eleganckich pupili zazwyczaj prezentują grzeczne, ułożone psy. Wiążę się to z faktem, że szkolenie szczeniaka nie jest szczególnie skomplikowane. Co prawda usposobienie shih tzu może być czasem nieco uparte, jednak w większości przypadków nauka szczeniaka nie sprawia większych kłopotów.

Usposobienie shih tzu przejawia się też w dużej aktywności fizycznej, odwadze oraz lojalności wobec właściciela. Rasowe pieski chętnie wchodzą w relacje z innymi zwierzętami i nie przejawiają wobec nich agresji. Zazwyczaj są łagodne w kontaktach z dziećmi, lubią towarzystwo, a wspólne zabawy sprawiają w nich wiele radości.

Długość życia psa i możliwe choroby shih tzu

Znamy już najczęstsze cechy charakteru dorosłego psa i określiliśmy, jak wyglądają rasowe pupile. Warto także poznać średnią długość życia owej rasy. Co ciekawe, pochodzące z Tybetu shih tzu należą do ras długowiecznych. Średnia długość życia wynosi do 20 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem wśród ras, które ważą ponad 4 kg. Porównywalna, średnia długość życia występuje jedynie u ras miniaturowych, takich jak chihuahua.

Niestety pełna charakterystyka rasy prezentuje także liczne choroby shih tzu. Małe psy często cierpią na problemy z uzębieniem, a ich powszechnym problemem jest odkładanie się kamienia nazębnego. Częste choroby shih tzu są też spowodowane nietypowym kształtem czaszki. Do poważnych zaburzeń należy wypadanie gałki ocznej czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych. Małe shih tzu mogą także cierpieć na alergie pokarmowe czy niedrożność kanalików łzowych. Opis rasy wskazuje na to, że shih tzu należą do częstych pacjentów klinik weterynaryjnych.

Cena szczeniaka i charakterystyka dobrej hodowli

Rasa shih tzu nie jest najtańsza w zakupie, a cena szczeniąt z rodowodem ZKWP zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka za małe szczenięta, które nie mogą brać udziału w wystawach. Są to tak zwane pieski na kolanka.

Cena za psy z bardziej znanych hodowli zazwyczaj waha się w przedziale 5000-6500 zł. W owej kwocie nabędziemy małe szczenięta na kolanka lub z uprawnieniami wystawowymi. Zdjęcia małych shih tzu na sprzedaż prezentują tutaj psy o idealnych proporcjach oraz ciekawym umaszczeniu. Ceny niektórych szczeniąt wystawowych mogą przekraczać kwotę kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że sama cena nie może być jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas zakupu. Shih tzu to rasa wymagająca pielęgnacji, dlatego warto wybrać doświadczonego hodowcę. Dobra hodowla pokaże nabywcy warunki, w jakich żyją małe szczeniaki, omówi choroby shih tzu, podpowie jakie wymagania posiada rasa, a także udostępni pełną dokumentację i podpisze umowę.

ikona podziel się Przekaż dalej