Prawdziwy charakter shih tzu - poznaj szczególne cechy psa
Szczeniaki shih tzu to pełne energii, radosne pieski do towarzystwa, które cechują się ciekawym usposobieniem. Przez wiele lat narosło wiele mitów na temat tej rasy, dlatego poniżej przybliżymy prawdziwy charakter shih tzu. Omówimy prawdziwe usposobienie, a także wskażemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas szkolenia.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Prawdziwy charakter shih tzu – jaki jest piesek z Tybetu?
Usposobienie shih tzu to głównie pozytywne nastawienie do świata. Zarówno szczeniaki, jak i dorosły piesek tej rasy wykazuje się dużą radością z życia i bardzo chętnie wchodzi w interakcje z człowiekiem. Jest niezależnym pupilem, stale gotowym do zabawy, potrafiącym rozweselić w każdej sytuacji. Świetnie sprawdza się w relacji z całą rodziną, a jego towarzyski charakter ujawnia się także w kontaktach z innymi zwierzętami. Shih tzu jest łagodny i bardzo towarzyski, dzięki czemu dobrze dogaduje się z innymi psami, kotami, a nawet z mniejszymi pupilami domowymi.
Charakter shih tzu to także silne przywiązanie do człowieka. Jest to wyjątkowo czuły i przyjazny piesek, który mocno związuje się z całą rodziną. Wszystkie informacje o rasie wskazują na to, że czarny czy tricolor piesek łatwo przyzwyczaja się do trybu życia rodziny. Szczeniaki i dorosły pies odnajdą się zarówno wśród sportowców, jak i w rodzinach, które lubią leniwy wypoczynek na kanapie. Towarzyski shih tzu zawsze znajdzie zajęcie dla siebie, jeśli się znudzi, utnie sobie przyjemną drzemkę na kolanach właściciela.
Nasz łagodny, towarzyski i czuły piesek sprawdzi się też w kontaktach z nieco starszymi dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno szczeniaki, jak i dorosły piesek są dość delikatne, dlatego nie powinny być pozostawiane sam na sam z małymi dziećmi, które mogłyby przez przypadek wyrządzić im krzywdę.
Opis i charakterystyka psa rasy shih tzu nie byłaby pełna, gdybyśmy pominęli niezależny styl bycia. Informacje o rasie wskazują na to, że czarny czy brązowy piesek jest w dużym stopniu niezależny i nie zawsze słucha właściciela. Kwestia związana z niezależnym usposobieniem jest poniekąd dużym atutem rasy. Niezależny charakter shih tzu sprawia, że pies dobrze radzi sobie pozostawiony sam w domu, nie niszczy przedmiotów i potrafi sam zorganizować sobie wolny czas. Dorosły pies będzie zazwyczaj wypoczywał w swoim legowisku i czekał na właściciela. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o 8 popularnych rasach małych psów.
Pies rasy shih tzu - opinie o rasie
Radosny, towarzyski i czuły charakter shih tzu sprawia, że piesek zdobywa dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Wielu właścicieli zwraca szczególną uwagę na łagodny styl bycia i wysoki stopień przywiązania dla właścicieli. Przychylne opinie dotyczą tez odwagi psa. Zarówno szczeniaczki jak i dorosłe psy rasy shih tzu zdają się nie zwracać uwagi na swoje gabaryty i z reguły odważnie patrolują swoje terytorium. Ich żywiołowe usposobienie sprawia, iż szczeniaki i dorosłe psy zawsze lubią być w centrum uwagi.
Dobrze zadbane pieski wyglądają bardzo efektownie, co potwierdzają zdjęcia z wystaw. Niestety wymaga to dużego nakładu pracy. Dlatego rasy długowłose zbierają mniej przychylne opinie u osób bardziej zapracowanych.
Pamiętajmy też, że nasza miniaturka lwa może być niekiedy dość chorowita. Lista zawierająca częste choroby shih tzu okazuje się dość długa. Z tego powodu zdarzają się negatywne opinie o rasie. Opis i informacje dotyczące niektórych chorób (na przykład wypadanie gałki ocznej) skutecznie zniechęcają do siebie niektórych potencjalnych nabywców szczeniąt.
Choroby shih tzu, waga, długość życia, pielęgnacja ogólna charakterystyka
Dorosły, łagodny shih tzu to pies o niewielkich gabarytach ciała. Jego waga może wynosić od 4,5 do 8 kg, przy czym idealna, wzorcowa waga powinna mieścić się w przedziale 4,5 do 7,5 kg. Z kolei wysokość w kłębie to 27 cm. Zarówno waga, jak i wysokość jest ustandaryzowana zarówno dla piesków, jak i dla suczek.
Niekiedy w ofertach sprzedaży pojawia się shih tzu miniaturka. Warto jednak pamiętać, iż nie jest to oddzielna rasa, a zwyczajowa nazwa psów o mniejszych rozmiarach ciała. Miniaturka może ważyć około 4,5 kg, jednak mniejsza waga będzie już odstępstwem od wzorca i nie prowadzi do poprawy standardów rasy.
Nasz łagodny i towarzyski pupil może posiadać bardzo gęstą okrywę włosową, składającą się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa to gęsty podszerstek, druga to lejący, miękki i prosty włos właściwy. Dopuszczalne są różne rodzaje umaszczenia, od jedno, aż po trójkolorowy. Shih tzu może być czarny, brązowy, biało czarny czy ubarwiony w kolorze biszkoptowym. Zdjęcia małych szczeniąt przedstawiają pupile o bardzo zróżnicowanych barwach futra.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Charakterystyka rasy powinna uwzględniać najważniejsze choroby shih tzu, które zmniejszają średnią długość życia. Nasz mały, czuły pupil może chorować na stany zapalne skóry, choroby oczu (wypadanie gałki ocznej, niedrożne kanaliki łzowe, dwurzędowość rzęs). Częste choroby shih tzu to także groźny zespół oddechów psów krótkoczaszkowych, w którego efekcie może dojść do niedotlenienia. Warto pamiętać, że niektóre choroby shih tzu mogą mieć podłoże genetyczne (najczęściej występujące przy miniaturkach). Dlatego warto wybierać szczeniaki ze sprawdzonych hodowli, a cena ich zakupu powinna grać jedynie drugorzędną rolę.
Informacje o rasach miniaturowych wskazują na to, że są to psy długowieczne. Dla przykładu, średnia długość życia chihuahua wynosi nawet do 20 lat. Statystyki dla psa o większych rozmiarach będą już mniej optymistyczne. Na szczęście małe shih tzu również są psami długowiecznymi. Średnia długość życia shih tzu wynosi około 15 do 20 lat, co jest imponującym wynikiem. Dla przykładu, średnia długość życia nieco mniejszych maltańczyków wynosi już 12 do 15 lat.
Kluczem do długowieczności psa jest odpowiednia pielęgnacja. Informacje dotyczące żywienia psa i opis zabiegów pielęgnacyjnych powinien zaprezentować hodowca. Pies powinien zjadać pełnoporcjowe posiłki o odpowiednio odmierzonych ilościach. Zdjęcia shih tzu często przedstawiają pupile o większej wadze, jest to związane z tendencją do nadwagi. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań do odpowiedniego żywienia.
Sama pielęgnacja psa nie jest szczególnie skomplikowana, lecz dość czasochłonna. Codzienna pielęgnacja polega głównie na czesaniu gęstej okrywy włosowej. Możemy używać tu dobrej jakości szczotek i metalowego grzebienia. Pielęgnacja psów obejmuje także higienę oczu, przycinanie pazurów oraz regularną kontrolę uzębienia. Charakterystyka zabiegów pielęgnacyjnych powinna zostać przekazana przez hodowcę.
Cena zakupu szczeniaka i wybór dobrej hodowli
Omówiliśmy już charakter shih tzu i dokonaliśmy opisu chorób oraz wymagań pielęgnacyjnych. Istotną kwestią jest również cena zakupu szczeniaka. Nasz czuły, a zarazem niezależny towarzysz nie należy do najtańszych. Cena zakupu towarzyskich shih tzu z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od kwoty 4500 zł. Cena za szczeniaki ze znanej hodowli (np. shih tzu miniaturka) mogą osiągnąć kwotę 5000-6500 zł. Górna cena za szczeniaki jest trudna do określenia.
Jak wybrać dobrego hodowcę? Charakterystyka dobrej hodowli rozpoczyna się od wiedzy o rasie. Dobry hodowca powinien przekazać wszystkie istotne informacje o rasie. Dobrym pomysłem będzie też opis sporządzony w wersji pisemnej. Doświadczony hodowca oceni charakter shih tzu z danej linii hodowlanych, omówi usposobienie konkretnych pupili i podpowie, jak wybrać szczeniaki. Możemy dopytać go o średnią długość życia czy najczęściej występujące choroby shih tzu. Rozmowa ze specjalistą od danej rasy będzie cennym źródłem informacji na temat towarzyskich i łagodnych shih tzu.
Sprawdzona hodowla powinna też posiadać dobre opinie w internecie. Opinie poprzednich nabywców szczeniąt będą dość cenną informacją. Na grupach tematycznych możemy dopytać, jaka jest waga psa, charakterystyka jego zachowań czy warunki, w jakich rozwijała się miniaturka. Przydatne okażą się też zdjęcia dorosłych psów z danej hodowli.
Dobry hodowca nie tylko pokaże nam zdjęcia szczeniąt, ale także opisze predyspozycje konkretnych pupili. Same zdjęcia szczeniąt nie mogą być podstawą do kupna, dlatego warto odwiedzić hodowle osobiście. W ten sposób zobaczymy na żywo jak wygląda brązowy, czarny czy biało czarny szczeniak. Możemy też dopytać, jaka jest waga rodziców szczeniąt i w jaki sposób powinna odbywać się właściwa pielęgnacja. Podczas zakupu należy sporządzić stosowną umowę, zawierającą warunki i zobowiązania obydwu stron.