Prawdziwy charakter labradora – ogólna charakterystyka

Czekoladowy, czarny czy biszkoptowy labrador to bardzo popularna rasa, którą upodobały sobie rodziny z dziećmi. Wszystko za sprawą opanowanego charakteru owych psów. Nasz mały labrador to pupil towarzyski, ufny i bardzo łagodny. Nie przejawia tendencji do dominacji, a dzięki swojej pojętności jest dość łatwy w szkoleniu.

Ogólna charakterystyka usposobienia labradora retrievera obejmuje także jego wysoki stopień inteligencji. Nasz brązowy, czarny czy czekoladowy pies należy do rasy spostrzegawczej i chętnej do nauki. Uległy, a jednocześnie pojętny charakter psa sprawi, że nauka podstawowych sztuczek czy komend posłuszeństwa okaże się stosunkowo łatwa.

Opisując podstawowe cechy charakteru, warto także wyszczególnić ogromne przywiązanie. Nasz towarzyski, mały labrador szybko nawiązuje relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Jest to pies rodzinny, lubiący spędzać każdą chwilę u boku właściciela. Opis rasy wskazuje na to, że labrador retriever jest typem pieszczocha, wymagającego dużo uwagi ze strony człowieka.

Labrador - umiejętny manipulant

Przyszły nabywca pieska rasy labrador nie zawsze wie, że retriever to bardzo sprytny manipulant. Informacje zebrane od właścicieli pozwalają stwierdzić, że radosne usposobienie łączy się z niepohamowanym apetytem. Rasa zaskakuje swoimi pomysłami nakierowanymi na zdobycie pożywienia.

Wśród rasy wyróżnia się charakterystyczne, proszące spojrzenia, które rozczulają większość właścicieli. Nasz czarny, biszkoptowy czy brązowy pies będzie próbował nawiązywać kontakt wzrokowy i udawać pokrzywdzonego szczeniaka. To popularny wśród rasy sposób na wymuszenie przysmaków czy kąsków z ludzkiego stołu.

Sprytny charakter labradora przejawia się także w kontaktach z osobami obcymi. Towarzyski pies rasy labrador retriever potrafi czasem zdobyć przysmaki od ludzi, z którymi nawiązuje jedynie sporadyczne relacje. Pomysłowość psa jest tutaj bardzo szeroka, a mały labrador zazwyczaj okazuje się bardzo skutecznym manipulantem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o labradorze czekoladowym?

Charakterystyka labradora w kontaktach z innymi zwierzętami – przydatne informacje

Omawiając prawdziwe usposobienie psa labradora, warto wyróżnić informacje o jego kontaktach z innymi zwierzętami. Niektóre psy świetnie radzą sobie w kontaktach z ludźmi, jednak do innych gatunków podchodzą z pewną rezerwą. Tymczasem towarzyskie usposobienie labradora jest otwarte na wszystkich ludzi, a także inne zwierzęta.

Psy rasy labrador nie wykazują agresji w stosunku do innych stworzeń. Ich łagodne usposobienie sprawia, że czarny, czekoladowy, biszkoptowy czy brązowy pies może świetnie dogadać się z kotem, a nawet innym, mniejszym pupilem domowym. Otwartość i brak agresji to cechy charakterystyczne tej rasy.

Aby psy były łagodnymi towarzyszami, konieczne jest spełnienie jednego najważniejszego wymagania. Nasz czekoladowy, biszkoptowy czy brązowy szczeniak powinien być odpowiednio socjalizowany. Informacje i opisy zebrane od behawiorystów pozwalają stwierdzić, że umiejętna socjalizacja szczeniaka, odgrywa ogromną rolę w nawiązywaniu przyjacielskich relacji z nowo poznanymi ludźmi oraz zwierzętami. Nawet najbardziej łagodne cechy charakteru nie będą odpowiednio wykorzystane, jeśli psy nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym.


Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!Czy umaszczenie może wpłynąć na cechy charakteru i wymagania psa?

Niekiedy charakter labradora powiązuje się z jego umaszczeniem. Psy w jasnym, brązowym czy biszkoptowym kolorze przeważnie opisuje się jako bardzo łagodne i towarzyskie. Z kolei umaszczenie czarne może być czasem kojarzone z pupilami o bardziej groźnym usposobieniu. Na szczęście owe skojarzenia nie mają żadnego przełożenia na rzeczywistość.

Psy bez względu na swoje umaszczenie, mogą przejawiać charakterystyczne dla rasy usposobienie. Każdy mały labrador będzie zachowywał się nieco inaczej, jednak nie jest prawdą to, że czarne czy ciemne umaszczenie oznacza bardziej groźne cechy charakteru.

Pies rasy labrado na zdjęciu portretowym, a także usposobienie, hodowla i charakter labradora
Pies rasy labrador, a także prawdziwy charakter labradora, czyli co warto wiedzieć

Charakterystyka zachowań naszych czworonożnych towarzyszy może być w dużym stopniu uwarunkowana szkoleniem. Wszystkie labradory posiadają tu takie same wymagania. Dobrym przykładem okazuje się konieczność zapewnienia dostatecznej dawki ruchu. Niekiedy rasa labradorów jest kojarzona z potulnym, leniwym kanapowcem. Nie jest to do końca prawda, bowiem labrador retriever to pies dobrze wysportowany i kochający aktywność.

Nasz czarny czy biszkoptowy pupil uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, służą mu dłuższe spacery u boku swojego właściciela. Jeśli nie zapewnimy pupilowi dostatecznej dawki ruchu, możemy liczyć się z tym, że okaże się bardziej problematyczny. Psu może towarzyszyć lęk separacyjny, bardziej znudzony może też niszczyć przedmioty domowe czy głośno ujadać. Nie jest to cecha związana z umaszczeniem danego pupila, a z warunkami życiowymi i relacjami z właścicielem.

Labrador kontra dzieci

Mały labrador jest psem kojarzonym z idealnym pupilem dla dzieci. Jest w tym dużo prawdy, bowiem psy tej rasy uwielbiają kontakt z młodszymi członkami rodziny. Zachowują się wobec nich lojalnie, są cierpliwe i są wyrozumiałe.

Mimo dobrych relacji, warto zachować ostrożność w kontaktach psa z najmłodszymi dziećmi. Labrador to pies o średniej wielkości ciała, a jego radosne usposobienie łączy się czasem z nieostrożnością lub pewną niezdarnością. Podczas zabawy pies może przypadkowo potrącić dziecko, jednak nie jest to celowe działanie.

Młody labrador świetnie sprawdzi się za to w relacjach z nieco starszymi dziećmi. Może być idealnym towarzyszem do zabaw i wspólnych spacerów. Otoczony troską i delikatnym traktowaniem, obdarzy się ogromnymi pokładami miłości oraz oddania w stosunku do każdego członka rodziny.

ikona podziel się Przekaż dalej