Usposobienie shih tzu – jaki zachowuje się rasa psa z Tybetu?

Pies niezależny i inteligentny

Omawiając charakter shih tzu, należy rozpocząć o podkreślenia jego niezależnych cech. Rasy miniaturowe często silnie przywiązują się do właściciela i mogą być od niego mocno uzależnione. Tymczasem pieski shih tzu wykazują swój niezależny charakter i bardzo rzadko cierpią na lęk separacyjny.

Niezależny charakter psa przejawia się w umiejętności samodzielnej organizacji czasu. Shih tzu kochają drzemki, które chętnie ucinają sobie podczas nieobecności właściciela. Rzadko niszczą przedmioty domowe, a prawidłowo prowadzone, dobrze znoszą krótkotrwałą samotność. Niezależny shih tzu nie zawsze bezwarunkowo słucha swojego właściciela. Jest to kolejna cecha charakteru, która może nieco zaskoczyć przyszłego nabywcę psa. Co prawda dorosły pies chętnie spełnia polecenia właściciela, jednak nie możemy od niego wymagać bezwarunkowego posłuszeństwa. Bez wątpienia jest to rasa, która (podobnie jak yorkshire terrier) lubi czasem postawić na swoim.

Charakterystyka rasy powinna też uwzględniać jej predyspozycje intelektualne. Shih tzu jest nie tylko niezależny, ale i inteligentny. Z łatwością dopasowuje się do trybu życia domowników, jest doskonałym obserwatorem, a czasem również manipulantem. Z natury inteligentny szybko nauczy się, które zachowania najbardziej rozczulają właściciela i spróbuje to wykorzystać w wyłudzaniu łakoci. Warto przy tym pamiętać, iż zarówno szczeniaczki, jak i większość dorosłych psów rasy shih tzu wyróżniają się dużym apetytem.

Shih tzu - czuły i radosny piesek do towarzystwa

Radosne usposobienie shih tzu jest jednym z czynników, dzięki którym rasa zdobyła tak dużą popularność. Przyjazny w stosunku do świata charakter wiąże się z ciągłą gotowością do zabawy. Shih tzu to rasa, która świetnie dogada się zarówno ze starszymi dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Szczególnie młode szczeniaki będą nieustannie gotowe do różnych aktywności z człowiekiem. Rasa lubi sporty posłuszeństwa, chętnie uczestniczy w długich spacerach czy wycieczkach, będąc niezastąpionym towarzyszem człowieka.

Dorosły pies jest też bardzo czuły i oddany w stosunku do swojej rodziny. Shih tzu należą do psów, które uwielbiają pieszczoty, wypoczynek na kolanach właściciela i ciągłą obecność z człowiekiem. Warto przy tym pamiętać, iż pieski przywiązują się do całej rodziny, nawiązując z nią głęboką więź emocjonalną.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Nieco niezależny, radosny, a także czuły charakter psa rasy shih tzu przejawia się też w kontaktach z innymi zwierzętami. Rasa rzadko popada w konflikty z innymi psami, a opis zachowań wskazuje na to, że z reguły dobrze dogaduje się również z kotami. Nasz czarny czy brązowy towarzysz będzie też delikatny w stosunku do mniejszych zwierząt domowych, jeśli zostanie z nimi odpowiednio oswojony w czasie szczenięctwa. Sprawdź także ten artykuł opisujący prawdziwy charakter shih tzu.

Śmiały oraz aktywny kompan dla całej rodziny

Usposobienie shih tzu przejawia się także w dużej śmiałości. Zarówno szczeniaki, jak i dorosły pies tej rasy rzadko jest nadmiernie bojaźliwy. Opis właścicieli tych shih tzu wskazuje na to, że nawet mały piesek chętnie wchodzi w relacje z nieco większymi czworonogami. Większość psów charakteryzuje się dużą otwartością, ale niekiedy także pewną dozą nieufności.

Zdjęcia małych shih tzu prezentują pieski o czarnym czy wielokolorowym umaszczeniu. Ich niepozorny wygląd kryje w sobie miłośników długich wypraw. Nawet niewielkich rozmiarów miniaturka będzie aktywnym psem, który dobrze zniesie dłuższe spacery. Piesek może okazać się wspaniałym pupilem dla aktywnej rodziny. Wykazuje dużą (jak na swoje gabaryty) odporność, a prowadzący aktywny tryb życia, będzie posiadał bardzo dobrą kondycję.

Jak widzimy usposobienie shih tzu kryje w sobie wiele unikalnych cech. Powyższy opis wskazuje na to, że szczeniaki i dorosłe psy dobrze poradzą sobie zarówno wśród domatorów, jak i miłośników sportu. Potwierdzają to informacje zebrane od właścicieli.

Przydatne informacje o shih tzu – opis wyglądu, długość życia, choroby, cena za szczeniaki

Jak wygląda rasowy shih tzu i jak długo żyje?

Pełna charakterystyka i opis wyglądu rasy jest dostępna we wzorcu FCI numer 208 (grupa IX, sekcja 5). Jedną z najważniejszych, opisywanych cech rasy jest jej waga. Dorosły pies rasy shih tzu waży około 4,5 do 8 kg przy wysokości w kłębie 23 do 27 cm. Są to ujednolicone wymiary dla suczek oraz dla psów. Co ciekawe, czasem w ofertach sprzedaży pojawia się miniaturka shih tzu. Warto pamiętać, iż nie jest to oddzielna rasa psa, lecz wynik chwilowej mody. Prawidłowa waga shih tzu nie powinna być niższa od 4,5 kg.

Informacje zawarte we wzorcu wskazują na to, że shih tzu posiadają bardzo gęsty podszerstek oraz miękki, prosty włos właściwy. Charakterystyczną cechą rasy są różne rodzaje umaszczenia. Shih tzu występują w kolorze czarnym, białym, tricolor czy biszkoptowym. Wszystkie typy umaszczenia są dopuszczalne, dzięki czemu każdy szczeniak może wyglądać wyjątkowo.

Pies rasy shih tzu leżący spokojnie na sofie, a także usposobienie shih tzu i charakter
Jakie jest usposobienie shih tzu, czyli charakter psa razy shih tzu krok po kroku

Wśród rasy często występuje też lekki przodozgryz, wywołany specyficzną budową czaszki. Opis wzorca rasy wskazuje na to, że lekki przodozgryz jest traktowany jako charakterystyczna cecha rasy i nie stanowi przeciwwskazań do brania udziału w wystawach.

Warto także dodać, iż mały shih tzu należy do ras długowiecznych. Średnia długość życia dochodzi nawet do 20 lat, co jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Podobna długość życia występuje jedynie u ras miniaturowych, takich jak chihuahua. Dla porównania, nieco mniejszy yorkshire terrier dożywa średnio 13 do 16 lat.

Możliwe choroby i wybór dobrej hodowli

Wśród miłośników czworonogów dominują przychylne opinie o shih tzu. Jest to związane z ich przyjaznym charakterem i dużą tendencją dopasowania do życia rodzinnego. Mniej przychylne opinie o shih tzu dotyczą często występujących chorób. Niestety jest to rasa psa, uważana za bardziej chorowitą. Do częstych problemów zdrowotnych należy wypadanie gałki ocznej, rozszczep podniebienia u szczeniąt, alergia pokarmowa, zapalenia rogówki czy dwurzędowość rzęs. Pieski mogą też cierpieć na niedrożność kanalików łzowych czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych.

Niektóre rodzaje wskazanych powyżej chorób mogą mieć podłoże genetyczne. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli. Sprawdzony hodowca powinien udostępnić nam nie tylko zdjęcia szczeniąt, ale i poinformować o stanie zdrowia zwierząt hodowlanych. Warto udać się do niego osobiście, ocenić warunki w jakich żyją szczeniaki, a także zapoznać się z dokumentacją ich rodziców. Hodowca powinien określić usposobienie shih tzu z konkretnego miotu, podpowiedzieć w kwestiach pielęgnacji i utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. Osobną kwestią jest cena za szczeniaki.

Shih tzu są popularną rasą, a dzięki temu znajdziemy wielu hodowców w swojej okolicy. Niestety nie każda hodowla dopuszcza do rozrodu wyłącznie zdrowe i przebadane osobniki. Efektem jest możliwość powielania wielu chorób genetycznych. Dlatego zakup najtańszego szczeniaka nie jest dobrym pomysłem. Znacznie bezpieczniej będzie kupić szczeniaka z dobrego, sprawdzonego źródła. W tym celu możemy odwiedzić grupy tematyczne i poznać opinie na temat konkretnych hodowli. Dobrym pomysłem będzie również zapoznanie się ze stroną internetową danego hodowcy i ocena wyglądu dorosłych psów hodowlanych.

Cena zakupu szczeniaka shih tzu z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od kwoty około 4500 - 6500 zł. W owej kwocie nabędziemy zazwyczaj pupila na tak zwane kolanka, czyli nieuprawnionego do brania udziału w wystawach. Cena za wystawowe szczeniaki z dobrych linii hodowlanych to przynajmniej 6500 zł. Stawki najlepiej znanych, renomowanych hodowców okazują się jeszcze wyższe.

ikona podziel się Przekaż dalej