Charakter shiba inu – opis

Psy japońskie shiba inu

Wzrost i waga psów shiba inu nie należą do imponujących. Pies jest raczej mały więc sprawia wrażenie, że mógłby odnaleźć się w mieszkaniu totalnie każdego człowieka. Niestety, ale zwierzak jest wyjątkowo charakterny i wymaga ogromnej wiedzy o wychowywaniu, a także tresurze psów. Mało tego osoba, która będzie chciała hodować psa shiba inu, powinna być też aktywna fizycznie. Charakter psów wymaga bowiem dużej ilości ruchu podobnie, jak charakter husky czy owczarków niemieckich.

Bez wątpienia, shiba inu to bardzo mądry, niezależny i pewny siebie pies. Już jako szczeniak raczej niechętnie lubi się podporządkowywać, uparcie stawiając na swoje. Informacje od hodowców wskazują również na to, że shiba inu bardzo mocno przywiązują się do swojego terenu i uwielbiają łowy. Dodatkowo, nie są to psy ufne wobec intruzów – nie tylko ludzi, ale też innych zwierząt. Można więc uznać, że shiba inu będzie dobrym psem stróżującym, nie mając potrzeby szczekania bez powodu. Trzeba tylko pamiętać, by zapewnić psu dobre warunki na zewnątrz. Mimo, iż pies nie cierpi szczególnie na określone choroby, to z wiekiem może nabawić się dysplazji stawu biodrowego.

Charakter shiba inu nie należy do łatwych. Można jednak zadbać o dobre wychowanie szczeniaka, by mógł się przystosować do życia w grupie, poznając np. inne rasy psów. Najlepiej od małego oswajać go z psami i ludźmi po to, by nieco „wymusić” łagodne usposobienie psa jak np. usposobienie cavalier king charles spaniela. Szkolenie powinno być profesjonalnie przeprowadzane, ponieważ pies jest bardzo silny charakterem. W jego wychowanie potrzeba włożyć zatem wiele cierpliwości, będąc konsekwentnym.

Jak wychować psa shiba inu?

Jeżeli lubisz dominować, to na pewno będziesz potrafił odpowiednio wyszkolić swojego psa. Nie można pozwolić na to, by czarny czy rudy shiba inu rządził w mieszkaniu. Należy być konsekwentnym wobec tej rasy udowadniając, że masz zawsze ostatnie słowo. Szkolenie shiba inu nie należy do najłatwiejszych. Należy wykazywać wobec psa wiele zrozumienia, a także być świadomym niektórych jego zachowań.

Pies rasy shiba inu na białym tle, a także opis, usposobienie i charakter shiba inu
Jaki jest charakter shiba inu, czyli opis, usposobienie i wychowanie psów tej rasy

Nie można być wobec psa niepewnym czy niekonsekwentnym – inaczej shiba inu szybko to wychwyci i będzie się przeciwstawiał, starając się podporządkować pod siebie opiekuna. Bardzo ważne będzie, by odpowiednio socjalizować szczeniaka – dzięki temu nie powinien mieć większych problemów w dorosłym życiu.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Trudny charakter shiba inu – opis

Rasa shiba inu – dlaczego pies jest tak trudny w wychowaniu?

Czarny bądź posiadający inne umaszczenie shiba inu pochodzi z Japonii. Jest bardzo charakterystyczny, ponieważ jego wzrost i waga nie są wielkie, a pies przypomina tym sposobem małego niedźwiadka. Dodatkowo, pies jest niemal odporny na różne choroby, co czyni go silną rasą. Jednak te psy japońskie nie są silne tylko pod względem organizmu. Shiba inu należą bowiem do grupy szpiców w typie pierwotnym. Dawniej była to więc jedna z najstarszych ras, która polowała. Shiba inu nadal mają więc trudny charakter, będąc myśliwymi. Psy bywają więc nieposłuszne, uwielbiając chodzić swoimi ścieżkami zupełnie tak samo, jak kot.

Shiba inu mają niesamowicie wyostrzone zmysły, będąc zwinne i szybkie. Czasem naprawdę ciężko jest za nimi nadążyć, dlatego nie każdy będzie się nadawał do wychowywania owej rasy. Informacje hodowców wskazują na to, że shiba inu powinna wychowywać osoba pasjonująca się sportem i uwielbiająca być „przywódcą”. Tylko taka osoba będzie bowiem w stanie podporządkować psa pod siebie – a nie zostać zdominowana przez zwierzaka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o japońskich rasach psów.

A więc, czy warto kupić shiba inu? Jaka jest cena za psa?

Jeżeli dopiero zaczynasz opiekę nad psem i będzie on pierwszym, lepiej zrezygnować z zakupu. Niestety, ale nie będzie to wdzięczna rasa jak na sam początek „psiej przygody”. Do ułożenia psa potrzeba mnóstwo wolnego czasu, wiedzy, a także cierpliwości. Jeżeli nie będziesz mu w stanie tego zaoferować, pies nie będzie słuchał i zacznie dominować. Bez odpowiedniej socjalizacji w młodości, shiba inu może mieć też spory problem z akceptacją innych zwierząt bądź nawet ludzi. Weź to pod uwagę, zwłaszcza że psy kochają polowanie. Co zrobisz, jeśli „misiowaty” pupil nagle zacznie polować na inne zwierzęta?

Shiba inu to pies, którego możesz zabierać ze sobą niemal wszędzie. Niewskazane są jednak upały, za którymi rasa nie przepada. Jeśli będziesz chciał powierzyć komuś opiekę nad shiba inu podczas wyjazdu lepiej, żeby była to osoba świadoma, konsekwentna i znając psa od szczeniaka. Jeżeli chodzi zaś o cenę hodowlaną, shiba inu z rodowodem FCI kosztuje zazwyczaj ok. 7000 - 12 000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny