Posokowiec hanowerski i posokowiec bawarski - hodowla, pochodzenie ras

Skąd pochodzą posokowce - opis psów myśliwskich


Mało kto wie co oznacza nazwa posokowce. Otóż są to rasy psów myśliwskich, mających na celu odnalezienie na polowaniu postrzelonego zwierzęcia po zapachu krwi, czyli posoki. Psy te wywodzą się od ras psów gończych, które brały udział w polowaniach konnych, zaś ich zadaniem było gonienie zwierzyny. Hodowla psów myśliwskich gończych ma bardzo długa tradycję i datuje się czasów starożytnych. Natomiast posokowce zaczęto hodować dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to upowszechniły się polowania z bronią palną. Posokowce miały wtedy za zadanie odszukać postrzelone zwierzę, które mogło odbiec bardzo daleko. Posokowiec odznaczający się wytrzymałością i doskonałym węchem, mógł podążać tropem zwierzyny długie godziny.

Posokowce znajdują się w klasyfikacji FCI w grupie 6 psów gończych i sekcji 2 posokowców. Ras tych nie ma zbyt wiele, gdyż do posokowców należą tylko 3 rasy psów: posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski i alpejski pies gończy. Krajem pochodzenia obu posokowców są Niemcy. Rasy te różnią się niewiele. Gdy hodowla psów do polowań stała się bardzo popularna, okazało się, że posokowiec hanowerski nie sprawdza się do polowań w terenie górzystym. Dlatego też wyhodowano lżejszą i bardziej zwinną rasę jaką jest posokowiec bawarski.

Posokowce są psami wybitnie myśliwskimi, mimo to można je czasem zobaczyć w mieście jako psy towarzyszące. Mimo to, rasa ta nie jest zbyt popularna w Polsce.

Posokowiec hanowerski - informacje o rasie

  • kraj pochodzenia: Niemcy,
  • wzorzec: 213,
  • wzrost: do 55 cm,
  • waga: do 40 kg,
  • umaszczenie: od jasnej do ciemnej czerwieni, czasem pręgowane,
  • szata: twarda, krótkowłosa.

W Polsce średnia cena szczeniaka wynosi 3000 zł. Bardzo dobry szczeniak może kosztować nawet 4500 zł. Jest to jednak rasa rzadko spotykana i hodowana głównie przez myśliwych, którzy niechętnie oferują psy osobom, które nie zajmują się myślistwem. Dużo łatwiej kupić szczenięta posokowca bawarskiego. Czasami cena w ogłoszeniach jest dość niska. Należy być bardzo ostrożnym. Zalecamy nabywanie psów tylko w hodowlach zrzeszonych w FCI, które wydają odpowiednie dokumenty. Wtedy oczywiście cena jest odpowiednio wysoka. Jeśli szczeniak kosztuje podejrzanie mało, może oznaczać, że nie jest rasowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posokowcu bawarskim?

Jak wygląda posokowiec hanowerski - opis posokowca hanowerskiego

Posokowiec hanowerski jest psem średniej wielkości. Pies osiąga wzrost do 55 cm, zaś suka do 53 cm. Są to psy silnie zbudowane i mocne. Charakterystyczną cechą tej rasy są oklapnięte, długie uszy oraz ciekawe umaszczenie. Psy te charakteryzuje tak zwane jelenie czerwone umaszczenie, od jasnego do ciemnego, który zachwyca głębią brązowo-czerwonego koloru. Jest to ubarwienie rzadko spotykane u innych psów, dlatego widząc na ulicy posokowca bawarskiego lub rzadziej posokowca hanowerskiego, od razu możemy tę rasę rozpoznać.

Z powodu gładkiej sierści, pielęgnacja tej rasy nie sprawia trudności. Należy kontrolować stan uszu, szczególnie po deszczu. W zamoczonych uszach może rozwinąć się stan zapalny.

Posokowiec hanowerski to rasa generalnie zdrowa i odporna, jednak ich długość życia nie jest imponująca. Psy te dożywają do około 13 lat. Rzadko zdarzają się dysplazje stawów. Największe problemy zdrowotne tych psów to urazy i skaleczenia wynikające z buszowania w zaroślach. Warto pamiętać, że rasa jest podatna na udary słoneczne i należy ograniczać spacery w czasie upałów. Rasa ta jest odporna na zimno, jednak nie może mieszkać na dworze.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Posokowiec hanowerski - charakter i usposobienie

Opinie o rasie posokowca bawarskiego

Posokowiec hanowerski to spokojny i przyjazny pies, który lubi pieszczoty i zabawy, ale tylko ze swoim opiekunem. W domu jest spokojny i nie sprawia kłopotu. Jednak jest to rasa pracująca, która musi mieć zadania do wykonania. Jako pies myśliwski sprawuje się idealnie. Jest wytrwały, godny zaufania i dobrze współpracuje z przewodnikiem. Szkolenie psa do udziału w polowaniach wymaga lat pracy i doświadczonego trenera. Zaś pies, który nie będzie polował, również wymaga ułożenia z uwagi na niezależność charakteru. Rasa ta nie nadaje się dla niedoświadczonych i początkujących opiekunów psów.

Posokowiec hanowerski jest bardziej spokojny i zrównoważony niż posokowiec bawarski. Jednak przeważają opinie, że jest to pies bardziej do polowań lub wędrówek po lesie, a nie do mieszkania w mieście. Psy te nadają się też do stróżowania, gdyż są czujne i nieufne wobec obcych. Pies ten jednak współpracuje z przewodnikiem i nie nadaje się do samotnego stróżowania na posesji na uboczu.

Dla kogo posokowiec hanowerski będzie najlepszym towarzyszem

Wygląd psa może być często mylący. Na przykład pies z fioletowym językiem, czyli chow chow wygląda jak pluszowy miś. Jednak jest to pies nie dla każdego, gdyż cechuje go uparty i niezależny charakter trudny do szkolenia. Podobnie rzecz się ma z pięknym, kasztanowym posokowcem hanowerskim. Ten nieduży pies jest typowym psem myśliwskim, którego silny instynkt łowiecki może sprawiać trudność osobom, które chcą po prostu mieć psa do towarzystwa.

Mimo, że pies ten ma łagodne i zrównoważone usposobienie, jego uparty i samodzielny charakter może sprawiać kłopoty początkującym. Pies myśliwski tego typu przygotowany jest do samodzielnego działania i podejmowania własnych decyzji. Rasa ta ma skłonność do ucieczek i wybierania się na samodzielne wyprawy, co w mieście stanowi duży problem.

Posokowiec hanowerski ma dużą potrzebę ruchu, długich wędrówek. Nie nadaje się do mieszkania w mieście, gdzie trudno jest zaspokoić jego potrzeby aktywności fizycznej. Najlepszym domem będzie dla niego dom na wsi lub pod miastem, gdzie ma dużo miejsca do biegania. Opiekun musi być osoba wysportowaną, aktywną, lubiącą długie, piesze wędrówki. Rasa ta nie nadaje się dla osób zapracowanych, niemających czasu i prowadzących siedzący tryb życia. Niewybiegany i znudzony posokowiec hanowerski może demolować mieszkanie lub ogród lub próbować samodzielnie udać się na długą wędrówkę. Pewnym rozwiązaniem dla psa żyjącego w mieście, są psie sporty wymagające posługiwania się węchem jak canicross czy konkursy tropienia. Mimo wszystko pies zamknięty w małym mieszkaniu w mieście nie będzie szczęśliwy.

Co ciekawe rasa ta doskonale sprawdza się dla rodziny z dziećmi oraz osób starszych. Jednak podstawowym warunkiem jest aktywność fizyczna i możliwość wybiegania się na świeżym powietrzu. Wybierając tę rasę należy pamiętać, że jest to pies myśliwski, który ma trudności z dogadaniem się z psami, kotami czy innymi zwierzętami. Posokowiec hanowerski dogada się z kotem lub innym psem, wtedy gdy jest socjalizowany od małego lub gdy zwierzęta dorastają razem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny