Posokowiec bawarski - opis, usposobienie, wykorzystanie, porady praktyczne
Inteligentny, wytrzymały i obdarzony wyjątkowym węchem, taki jest właśnie myśliwski posokowiec bawarski. Rasa zdobyła duże uznanie na terenie Węgier i Austrii, jednak powoli zostaje także zauważona w naszym kraju. Z pewnością warto poznać ogólny wygląd, usposobienie i możliwości wykorzystania posokowca bawarskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o posokowcach.
Posokowiec bawarski – jak wygląda i zachowuje się ten wyjątkowy pies myśliwski?
Jak wyglądają psy myśliwskie? Opis wzorcowego wyglądu i krótki rys historyczny
Posokowiec bawarski jest dość młodą rasą, którą zapoczątkowano w XIX wieku. Rasa wywodzi się od psów gończych. Po rewolucji w 1848 roku oraz ulepszeniu dostępu do broni, psy gończe nie spełniały tak dobrze swojej roli. Zrodziło się zapotrzebowanie na psa, który dobrze radzi sobie pracując po strzale. Miał być to pomocnik, który skutecznie poradzi sobie przy polowaniu z ataku, ale i doprowadzi myśliwego do rannej od strzału zwierzyny. W takiej roli nie odnajdywał się posokowiec hanowerski, który okazał się zbyt ciężki i nie najlepiej radził sobie z tropieniem w terenach górzystych.
Twórcą rasy bawarskiej był Karg-Bebenburg de Reichenhall, który zajął się krzyżowaniem posokowców hanowerskich i gończych górskich o płowym umaszczeniu. W roku 1870 oficjalnie powstała rasa posokowiec bawarski, która stopniowo wyparła inne rasy myśliwskie z górskich obwodów łowieckich. W roku 1912 w Monachium powstał Klub Posokowca Bawarskiego. Do chwili obecnej jest to jedyny akredytowany na terenie Niemiec klub tej rasy.
Rasa została także uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 217. Jest to najważniejszy dokument, który określa ogólny wygląd, umaszczenie i charakterystyczne cechy rasy posokowiec bawarski. Wzorcowy opis informuje nas, że jest to pies średniej wielkości, dobrze umięśniony, a jednocześnie lekki. Pies powinien posiadać harmonijną sylwetkę, głowę noszoną poziomo lub lekko podniesioną, a stosunek wysokości ciała do długości powinien wynosić 1 do 1,15. Idealna wysokość w kłębie wynosi 47 do 52 cm w przypadku psa. Suka może być delikatnie niższa, a jej idealną wysokość w kłębie oszacowano na 44 do 48 cm.
Opis ze wzorca rasy uwzględnia także dopuszczalne umaszczenie. Bawarski pies myśliwski występuje w odcieniu głęboko czerwonym, czerwieni jelenia, ciemno płowym i czerwono żółtym. Wzorzec rasy dopuszcza także umaszczenie jasnopłowe aż do piaskowego, szaro płowe, które przypomina zimową szatę jelenia oraz umaszczenie podpalane z ciemnym nalotem. W każdym z tych przypadków, szata powinna być krótka, przylegająca do ciała, szorstka i niezbyt błyszcząca. Włos na głowie i uszach może być nieco delikatniejszy, z kolei na brzuchu, kończynach i ogonie dłuższy oraz bardziej twardy.
Posokowiec bawarski powinien też posiadać nos w kolorze czarnym lub ceglastym. Jego oczy powinny być ciemne, bystre i o uważnym wyrazie. Na powiekach musi pojawiać się czarny lub ciemny pigment.
Opis ze wzorca rasy informuje także o takich parametrach jak waga. I tak dorosły, prawidłowo zbudowany pies może ważyć około 20 do 30 kg. Dorosła suka bawarskiej rasy myśliwskiej osiąga około 17 do 25 cm. Waga musi być proporcjonalna do wysokości w kłębie. Co istotne, psy gończe nie występują w postaci miniaturowej (podobnie jak czarny chow chow miniaturka). Nadmierne skarłowacenie uniemożliwia branie udziału w wystawach i nie jest dopuszczalne przez wzorzec rasy. Sprawdź także ten artykuł o szczeniakach posokowca bawarskiego.
Jak zachowuje się rasa psa myśliwskiego? Sprawdzamy charakter rasy
Posokowce to psy bardzo wierne i skoncentrowane na współpracy z człowiekiem. Z reguły są wybierane przez osoby, które pasjonują się myślistwem. Jest to związane z bardzo dużą aktywnością pupila i wyjątkowo silnym instynktem łowieckim.
Posokowiec bawarski to pies, który nie odmówi sobie pogoni za szybko poruszającą się zwierzyną. Jako psy gończe posiadają potrzebę gonienia, którą trudno pohamować pomimo przemyślanego szkolenia. Może to rodzić problemy podczas spacerów, dlatego zaleca się prowadzenie psa na smyczy.
Gończe posokowce bawarskie to psy pewne siebie, odważne i lojalne. Są wyjątkowo bystre, a jednocześnie inteligentne. Dobrze sprawdzą się w roli pupila dla całej rodziny, o ile zapewnimy im odpowiednie szkolenie i dostatecznie dużą dawkę ruchu. Posokowce mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych, jednak wykazują agresji. Pies nie prowokuje też konfliktów na spacerach. Rasa jest łagodna w obyciu, ale zaatakowana będzie się bronić.
Przyjaźnie usposobiony posokowiec niemiecki może dogadać się z innymi psami. Dobrze ułożone szczenięta możemy przyzwyczaić do obecności innych czworonogów. Najlepiej, gdyby posiadały podobne rozmiary ciała.
Dużym atutem rasy jest nie tylko jej charakter, ale i średnia długość życia. Myśliwski posokowiec bawarski to pies, którego długość życia wynosi około 12 lat. Jest to całkiem dobry wynik dla rasy, która osiąga ponad 20 kg wagi.
Możliwości wykorzystania rasy. Czy niemiecki pies myśliwski to rasa dla mnie?
Rasa była wykorzystywana do tropienia grubej zwierzyny po postrzale. Posokowiec bawarski tropi dolnym wiatrem, podejmuje trop bez względu na aktualne warunki pogodowe czy ukształtowanie terenu. Jak wszystkie psy gończe, okazuje się też bardzo wytrwały, zwinny i zdeterminowany do pracy.
Posokowce podlegają próbom pracy, które wykonuje się w wieku od 9 miesięcy do trzech lat. Rasa jest uznana w kręgach myśliwskich, jednak może się także sprawdzić w dla właścicieli, którzy nie interesują się łowiectwem. Pies jest chętny do współpracy, szkolenia i aktywności. Dzięki temu będzie dobrym kandydatem na pupila sportowego.
Dobra hodowla manchester terriera czy posokowca bawarskiego będzie w stanie podpowiedzieć, czy dany pupil nadaje się dla psa dla rodziny. Posokowce bawarskie to psy, które świetnie odnajdą się w relacjach z osobami aktywnymi, dysponującymi sporą ilością wolnego czasu. Z pewnością nie jest to pies przeznaczony dla osoby zapracowanej lub mało aktywnej. Rasa wymaga intensywnych, zróżnicowanych spacerów i nie wystarczy jej samodzielne bieganie po dużej posesji.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Praktyczne porady i cena zakupu szczeniaka myśliwskiego w polskich hodowlach
Posokowiec bawarski - możliwe choroby i żywienie rasy
Posokowiec bawarski ma opinie psa zdrowego i odpornego na różne choroby. Niekiedy przydarza się dysplazja stawu biodrowego. W polskich hodowlach nie ma obowiązku wykonywania badań w kierunku dysplazji u psów hodowlanych, jednak jest to dobrą praktyką.
Rasa może mieć problemy z zapaleniem spojówek czy grudkowym zapaleniem trzeciej powieki. Jest to poniekąd związane z faktem, że posokowce lubią węszyć w zaroślach, a do ich oczu mogą dostawać się różnego typu zanieczyszczenia. Posiadając psa tej rasy, musimy liczyć się także z możliwością uszkodzenia ogona, co wynika z pracy w trudnych warunkach terenowych.
Młode szczenięta oraz niektóre dorosłe psy mają też tendencję do zjadania nieczystości i różnych drobnych przedmiotów. Może to wywołać rewolucje ze strony przewodu pokarmowego. Na szczęście rasa nie jest predysponowana do alergii, a odpowiednie żywienie pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji zdrowotnej.
Żywienie psa powinno być dopasowane do jego wieku oraz aktywności. Szczenięta i bardzo aktywne, dorosłe psy wymagają posiłków o większej zawartości białka. Możemy podawać gotowe karmy klasy premium lub samodzielnie komponować posiłki dla pupila. W drugim przypadku warto zainteresować się dietą BARF, która uchodzi za najlepsze odwzorowanie naturalnego żywienia wilków. Dieta BARF świetnie sprawdzi się w przypadku psa aktywnego, jak i domowego kanapowca.
Posokowiec bawarski - prawidłowe szkolenie rasy
Posokowiec to rasa psa, która nie powoduje zbyt wielu problemów w czasie szkolenia. Jak każdy pies myśliwski, posokowiec bawarski może być nieco uparty i samodzielny, jednak przy odrobinie konsekwencji, nauczymy go najważniejszych zasad.
W pierwszym etapie ważna jest socjalizacja szczeniaka. Posokowiec powinien poznać nowe otoczenia, inne psy, sytuacje, zapachy i obcych ludzi. Dobra socjalizacja przełoży się na stabilne zachowanie psa w wieku dorosłym.
Szczeniak powinien też poznawać podstawowe komendy posłuszeństwa, które staną się podstawą do nauki tropienia. Dalsze postępowanie szkoleniowe zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać. Psy przeznaczone do sportu powinny poznawać nowe komendy i zasady. Dzięki dużej inteligencji, posokowiec szybko się uczy i nabiera wprawy. Możemy wykorzystać jego naturalne zamiłowanie do tropienia, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność szkolenia i pomoże we wzmocnieniu wzajemnej relacji z właścicielem.
Cena rasowego psa – ile kosztują szczenięta posokowca bawarskiego?
Posokowiec bawarski dopiero zdobywa popularność w naszym kraju. Na szczęście znajdziemy wiele hodowli, które posiadają w ofercie szczeniaki tej rasy. Cena za szczenięta z pochodzeniem FCI zazwyczaj rozpoczyna się od 1500 zł. Stawka za pupila w bardziej znanych hodowlach okazuje się nieco wyższa.
Cena w przedziale 2000 – 3000 zł jest uznana za standardową w wielu sprawdzonych hodowlach. Niekiedy pies myśliwski może okazać się jeszcze droższy w zakupie. Trzeba przy tym podkreślić, że sama cena nie powinna być głównym kryterium wyboru.
Dobra hodowla manchester terriera czy posokowca bawarskiego dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe, zgodne ze wzorcem rasy osobniki. Psy podlegają próbom pracy, a konkretne linie hodowlane mogą posiadać różne predyspozycje. Dlatego warto porozmawiać z danym hodowcą, dowiedzieć się więcej o jego osiągnięciach oraz predyspozycjach rodziców szczeniąt. W ten sposób upewnimy się, że nasz posokowiec czy czarny chow chow miniaturka będzie dla nas odpowiednim wyborem.